• BIST 96.204
  • Altın 239,767
  • Dolar 5,8239
  • Euro 6,5524
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C

ATAMIZI ANDIK

Mete Ferah

  10 Kasım 2018 Cumartesi günü, Ulusumuzun kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü kaybettiğimizin 80 inci yılında, saygı ve sevgiyle andık. Bütün Dünya milletlerinin imrenerek andığı ve saydığı büyük insan Mustafa Kemal ATATÜRK’E ne kadar teşekkür etsek, saygı ve sevgi göstersek azdır. Biz bu topraklar üstünde rahat ve huzur içinde yaşayabiliyorsak, Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının yönetiminde, bu topraklar için canlarını verenleri de hiç mi hiç unutmamalıyız.

     Bu güzel ülkenin toprakları üstünde yaşayan bizler, geçmiş günlerde yaşanan sıkıntıları sadece kitaplarda gördüğümüz içindir ki, geçmişte yaşananlar için yeteri kadar duygusal olamadığımız kanısındayım. 10 Kasım günü saat 9,05te sirenlerin ne için çaldığını hala bilmeyenler varsa, bu ayıp bizlere yetmez mi? İstiklal marşımız okunurken sokaklarda yürüyenler, saygı için duranlardan fazlaysa buda bizlerin ayıbı değimlidir? Milli bayramlarda evlerimiz ve iş yerlerimize bayrak takmayı aklımıza bile getirmiyorsak, bu bizlerin ayıbı değimlidir? Çünkü bizler bu vatan için gözlerini kırpmadan canlarını verenlerin yaşadıklarını yaşamadık öyle değil mi?  

 

      Sizlere bir Temel fıkrası!

  Temel dalgın dalgın yürürken İdris’e rastlar. İdrisTemel başın sağ olsun baban ölmüş” der. Temel “evet öldü, geçen gün mezara gömdük” der. İdris “pek iyide, bildiğim kadar babanın bir hastalığı yoktu, nasıl oldu” der. Temel “biliyorsun, babamların evi apartmanın beşinci katındaydı, annemle beraber balkonda oturuyorlarmış, çay içtiği bardağı balkonun korkuluğunun kenarına koyarken elinden kaymış, bardak düşmesin diye birden fırlayınca bardakla birlikte balkondan aşağıya düşmüş” der. İdris “e yere düşünce mi ölmüş” der. Temel “yok, babam aşağıya düşerken aşağıdaki bakkalın tentesine düşmüş, bardak rüzgarla savrulunca yere düşüp kırılmış” der. İdris “ peki baban nasıl öldü” der. Temel “babam bakkalın tentesine düşünce zıplayıp karşı binanın önünden geçen elektrik tellerinin üstüne düşüp, oradan fırlayınca ilerdeki bakkalın tentesine düşüp tekrar fırlamış” der. İdris merakla “e peki baban nasıl öldü” der. Temel “baktık oradan oraya fırlayıp duruyor bizde bari havada ölmesin diye onu havada vurup yere düşürdük, işte böyle öldü” der!

       Bir sonraki yazıda buluşmak üzere hoşça kalın.   

      

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim