• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Bolu 22 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

ATATÜRK’ÜN BOZKURT TUTKUSU

Hasan Dinç

Geçen hafta yazdığım BOZKURT – LOTUS OLAYI UNUTULMASIN başlıklı yazım çok ilgi gördü. Birçok okuyucum bizzat telefonla ulaşarak yazıdan duydukları memnuniyeti iletirken ATATÜRK’ÜN cumhuriyetin kuruluş yıllarında BOZKURT figürüne verdiği önemi ve başka kamu kurumlarında bu isim ve figürlerin kullanılıp kullanılmadığı hakkında özellikle bilgi istediler. Kendilerine bu yönde söz verdiğim için bu yazımı kaleme alıyorum. Elbette cumhuriyetimizin kurucusu ATATÜRK hem BOZKURT ismini hem de BOZKURT sembolünü ya da figürünü birçok yerde kullanmış ve beş bin yıllık Türk tarihinde bu özelliği ile öne çıkmıştır.

Türk tarihi içinde Türk ismini ve BOZKURT’U devlet hayatının her kademesinde öne çıkaranlar ilk GÖKTÜRKLERDİR. GÖKTÜRKLERİN bayrağı ve tuğları KURT başlıdır. Türk tarihinin GÖKTÜRKLERDEN önceki ve onlardan sonraki dönemlerinde de BOZKURT figürü yoğun olarak kullanılmıştır. Ancak tarihimizde en yoğun ve değişik şekillerde kullanıldığı dönem şüphesiz cumhuriyetimizin kuruluş yılları (1923 – 1938 ) dır. Tarihimizin ilk dönemlerinde destanlarımızda BOZKURT’A ve KURT figürlerine sıkça rastlanır. Ergenekon Destanı, Türeyiş Destanı, Göç Destanı bunlara en iyi örneklerdir. O dönem atalarımızdan kalan her tür eserde KURT figür ve sembolleri görmek mümkündür. İlk İslâmi dönemlerden kalan tarihi yapılarımızda da bu figürlere sıkça rastlanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi milliyetimizin oluşmasında en büyük pay sahibi olan HOCA AHMET YESEVİ HAZRETLERİNİN türbesinin giriş kapısındaki BOZKURT figürüdür. Ayrıca atalarımızın Anadolu’ya ilk geldikleri Selçuklu döneminde yapılan Sivas GÖK MEDRESE’NİN kapısında da BOZKURT sembolü özellikle dikkat çekmektedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK milletimizle BOZKURT arasında vazgeçilmez bir ilişkinin bulunduğunu yakın tarihimizde ilk hisseden kişidir. Daha Cumhuriyetimizin kuruluş hazırlıklarının yapıldığı 1921 – 1922 yıllarında bile TBMM hükümeti bastırdığı ilk damga pullarına BOZKURT resmini koymakla onu milli sembol kabul ettiğini ve kurulacak devletle ilgili net bir mesaj vermiştir. Bu mesaj çalışmaların milli bir çerçevede yürütüleceği, temelinde de Türk Kültürünün zengin kaynakları bulunacağının mesajıdır.

Cumhuriyet kurulduktan sonra bizzat ATATÜRK’ÜN delaletiyle birçok cumhuriyet kurum ve eserlerine BOZKURT ismi verilmiştir. Mesela Cumhuriyetimizin ilk yolcu gemisine BOZKURT adı verildiğini geçen haftaki yazımda anlatmıştım. Bunun yanında 1927 yılında bastırılan cumhuriyetimizin ilk kâğıt paralarından 5 ve 10 liralıklar üzerinde BOZKURT resmi kullanılmıştır.  Merhum Fuat Köprülü’nün ATATÜRK’ÜN emriyle kurduğu TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜNÜN sembolü meşale tutan bir BOZKURTTUR. O dönem Türk aydınının gerçek yuvası olan TÜRK OCAKLARININ ve üniversite gençliğinin yegâne kuruluşu olan MTTB’nin sembolü BOZKURT’TUR. Yine dünya genelinde faaliyet gösteren izci kuruluşunun ilkokul versiyonunun adına bizzat ATATÜRK tarafından YAVRUKURT adı verilmiş, KURT başı da onlara sembol olarak kabul edilmiştir. Ayrıca devlet okullarında okuyan bütün orta öğretim öğrencilerinin şapkalarında BOZKURT sembolü bulunması da karara bağlanmıştır. 1935 yılında Tekel tarafından BOZKURT adlı bir sigara piyasaya sürülmüş, sigara paketinin üzerine özenle BOZKURT başı yerleştirilmiştir. İstiklâl savaşı ve Türk zaferinin anısına Ankara Ulus Meydanında yapılan heykelin kaidesi de özellikle BOZKURT başları üzerinde yükselmektedir. Cumhuriyetimizin ilk milli petrol şirketi olan Petrol Ofisinin de arması yine BOZKUR’TUR.

Bu durum ATATÜRK’ÜN ölümüne kadar sürmüştür. Bu tarihten sonra 1950 yıllarına kadar devlet kadrolarına hâkim olan sol ve Marksist düşünce yanlıları BOZKURT’LA mücadeleyi esas almışlar, ATATÜRKÇÜLÜK adına ATATÜRK’ÜN BOZKURT’LU bütün mirasına savaş açmışlar, kullanılan BOZKURT sembollerini yok etmişlerdir. 1950 – 1960 yılları arasında iktidar olan sağ liberal (Demokrat Parti Hükümetleri) hükümetler de BOZKURT gibi milli sembollere pek itibar etmemişler ve kullanmamışlardır.

Bugün yine devletimiz BOZKURT gibi milli sembollere sahip çıkmış, devlet kurumlarının tanıtıcı armalarında bu semboller yaşamaya devam etmektedir. Bazı resmi kurumlarda ise BOZKURT’A geri dönüşler iftiharla görülmektedir. Mesela 1988 yılında Yunan savaş uçaklarının Güney Kıbrıs’a gitmesi üzerine bizim savaş uçaklarımız da misilleme yaparak KKTC’nin Geçit Kale askeri havaalanına inmiştir. Buraya giden hava filosunun adı ANADOLU KURTLARI adını taşıyor, uçakların kuyruk kesiminde de BOZKURT başları bulunuyordu. Ayrıca uçakları kullanan pilotların kollarında da BOZKURT amblemi yer alıyordu. Deniz kuvvetlerimizin geleneksel olarak Ege Denizinde her yıl yaptıkları tatbikatlara DENİZ KURDU 1 ve 2 adının verildiğini bütün dünya kamuoyu bilmektedir. Meselâ Özel Harp Dairesi sancağının BOZKURT olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Yine Edirne Uzunköprü alay sancağında BOZKURT olduğunu bilmediğimiz gibi. Bununla birlikte Kıbrıslı soydaşlarımızı Rum katliamından kurtarmak ve KKTC’yi kurmak için kurulan TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATININ sembolü de BOZKURT’TUR. Bütün bunlardan daha önemli olarak  1969 dan beri Anadolu’da gerçekleşmiş bir gençlik ihtilali bulunmaktadır. Türk milletinin teşkilatlı ve organize olmuş yegâne gençlik teşkilatı olan ÜLKÜ OCAKLARI milletinin tarihin derinliklerinden gelen sembolüne sahip çıkmış, yanına mukaddes dinimizin sembolü olan hilali de ilave ederek günümüz TÜRK milletinin milli ve İslâmi değerlerine sahip çıktığını göstermek için HİLALLİ BOZKURT sembolünü kullanmayı sürdürmüştür. Bütün Dünya bu gençliğe BOZKURTLAR adını vermiş Türklüğün ve İslâm’ın yegâne temsilcisi olarak kabul etmişlerdir.

Yeni ve önemli konularda buluşmak üzere kalın sağlıcakla.

 

hasan-din-cc-...jpg

1-1927 yılında piyasaya sürülen kağıt beş liralık para

2-1935 yılında Tekel İdaresinin piyasaya sürdüğü BOZKURT sigarası

3-1921/1922 yıllarında TBMM Hükümetinin çıkardığı 10 kuruşluk damga pulu

Bu yazı toplam 4357 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim