• BIST 1.127
  • Altın 442,568
  • Dolar 6,9718
  • Euro 8,1794
  • Bolu 26 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 31 °C

ATIK İÇİN ANLAŞMA “TESİS” EDİLEMİYOR

Bulut Altundal

Son günlerde ilimizi ilgilendiren önemli bir konu yeniden gündeme geldi. “Atık Bertaraf Tesisi” kurulması ile ilgili yer çok sevgili Bolu Belediye eski Başkanımız Alaaddin Yılmaz döneminde belirlenmiş ve belirli bir proje veya gelişmenin, çevre üzerindeki önemli etkilerinin belirlenmesi için oluşturulan Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporu da alınmış. Ancak gel gelelim 2014 yılında yaşanan bu gelişmelere ek olarak gerçekleştirilen ihale iptal edilmiş. Sebebi nedir? Sevgili Bolu Belediyemizin ne için olduğu bilinmeyen uzun süreli yaptığı anlaşma. 2008 yılında dönemin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından yapılan bir anlaşma gereği biz Bolu olarak Güney Koreli bir şirketle 29 yıllığına atıkları vermek üzerine anlaşmışız. Hayır anlamak da güç. Birincisi bu kadar uzun süreli bir anlaşma yapmanın anlamı nedir? Saltanatının bu kadar uzun süreceği düşüncesi midir? “Yarın birgün seçilemem, yeni gelen yönetimin elini kolunu bağlamayayım, Bolu’yu mahkum etmeyeyim” dememiş. İkincisi, dönemin koşulları bu kadar gelişmiş değildir anlarım. Dersin ki bu atıklardan bu şekilde kurtulalım. Ama yine ileri görüşsüzlükten kaynaklı olarak bugünler düşünülmemiş. E şimdi imkan da var, fırsat da var. Kalkıp illa onların teknolojisi var, onlara verelim demek yersiz.

Gelinen noktada bu atık ve tesis sorunu da tıkanmış durumda. Hem 2014 yılında temeli atılan bu düşünceye şimdi birileri şiddetle karşı çıkıyor hem de belediyenin elini kolunu bağlayan bu uzun süreli anlaşma yapılan Güney Koreli firma vakası.

Şimdi bu kadar kurulması taraftarı görülmüşken şunu da söylemeden geçmeyim. Evet kurulması gerek ancak risk almak durumunda da kalacağız. Tesisi kuracak özel şirketin ciddi denetimlere tabi tutulması da şart. Aksi halde topraklardan fışkıracak kimyasal ve/veya radyoaktif maddelerin bulaştığı variller değil Bolu yerelinde ülke genelinde büyük bir tartışma konusu haline gelecektir. Sağlık ve çevre açısından bu büyük riski göz ardı etmemek, eğer ki bu tesis kurulursa bunu sıkı denetime tabi tutmak gerekmektedir. Bolu’nun geleceği, sadece kurulması istenen bu tesisle sağlanamaz. Çevreyi ve insan sağlığını korumak en az bu atık tesisi kadar geleceğe güvenli ve huzurla ulaşmamızı sağlayacak.

Sonuç olarak bir çıkmaz sokak gibi görünen bu atık tesisi konusunda ne körü körüne ‘kurmak istiyorum’ demek ne de ‘kesinlikle kurulmasın’ demek anlamsız. Bu işin tıkanması da ayrı bir gariplik. Sorun şu veya bu tarafın değil herkesin sorunu. Bunu yaptırmak isteyenlerin şimdi olmasın demesi çok manidar. Bekleyip göreceğiz. Selametle…

Bu yazı toplam 1524 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim