• BIST 1.402
  • Altın 493,733
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C

Atık sularda numune alma ve belgeleme

Mustafa Namdar

Yasalar ve yönetmelikler, toplumların sağlığı, huzuru ve güvenliği içindir. Bireylerin davranışları, yasalarla kontrol edilir. Yapılacak kontrollerde her bireyin başına polis, jandarma veya takipçi bir memur ya da sorumlu koyma şansı yoktur. Demokrasilerin güzelliği de buradadır. Vatandaş çocuklarına, ana-babasına, komşusuna, hısım akrabasına, milletine ve de devletine karşı sorumluluklarını vicdanının sesi, inançları ve mevcut yasalar çerçevesinde yerine getirir, getirmesi gerekir. İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik de bu olmalı. Sorumluluk duygusu ve bu duygunun sonucunda oluşan kendi kendini kontrol etme bilinci.

Toplumu oluşturan bireylerde sorumluluk bilinci ne kadar gelişirse gelişsin, kanun koyucu ayrıcalığı ortadan kaldıran bazı esaslara ait şablonu ortaya koyar. Bu şablonun dışına çıkılmamasını ister.

Günümüzde adından sıkça söz edilmeye başlanan çevre kirliliği. Dünyanın geleceğini etkileyecek olan çevrenin korunabilmesi için uluslararası anlaşmaların sonucu ülkelerde, kendi toplumlarının uymasını istediği kuralları koyar. İşte Çevre ve Orman Bakanlığımızın Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü 2872 Sayılı Çevre kanununun 5491 sayılı kanunla değişik Ek Madde 2’de “Faaliyetleri sonucu çevre kirliliğine neden olacak veya çevreye zarar verecek kurum, kuruluş ve işletmeler “ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ KURMAK, ÇEVRE GÖREVLİSİ İSTİHDAM ETMEK VEYA BAKANLIKÇA YETKİLENDİRİLMİŞ KURUM VE KURULUŞLARDAN BU AMAÇLA HİZMET SATIN ALMAKLA YÜKÜMLÜDÜRLER” diyor.

Ayrıca su kirliliği kontrol yönetmeliği Mad:26’da alıcı su ortamına doğrudan boşaltım esasları başlığı altında yer alan “Atık suların nitelik ve niceliklerinin kontrolü, kirliliğin azaltılması ve arıtılması, verilen atıksu deşarj standartlarına uyulup uyulmadığı hususunun UYGUN ARALIKLARLA ve DÜZENLİ BİÇİMDE GÖZLENMESİ ve BELGELENMESİ KİRLETENİN SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEDİR. Standartlara uyumun kontrolü açısından, KİRLETEN TARAFINDAN YAPTIRILAN BU ÖLÇÜMLER üç yıl süreyle saklanır. İdare bu yükümlülüğün yerine getirilip getirilmediğini, gerekiyorsa kendi ölçümleriyle denetler. İdare tarafından denetim amacıyla yapılan ölçümlerin masrafı kirleten tarafından karşılanır” hükümlerini içermektedir.

01 Şubat 2007 tarih ve 6566 sayılı yazı ile bu durum Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden İller Çevre Orman Müdürlüklerimize gönderilmiştir.

Bu duruma göre oto kontrol sistemi içinde kurum, kuruluş ve işletmelerimiz önce kendi birimlerinde “ÇEVRE YÖNETİM BİRİMLERİ KURACAKLAR, ayrıca deşarj ettikleri atık suları UYGUN ARALIKLARLA DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE GÖZLEYİP BELGELEYECEKLER.”

Çevre yönetimi birimi kurmayanlara 6.000 YTL, çevre görevlisi bulundurmayanlara ya da bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan hizmet almayanlara 4.000 YTL 12. Mad.gereği Denetim, bilgi verme ve bildirimde bulunulmadığında 6.000 YTL para cezası uygulanacağı getirilmektedir.

Bunun anlamı, kontrol yapılıyordu, yapılmıyordu konuşmalarını ortadan kaldırıp, işletmelerin, bu işlemlerini kendilerinin yapması istenmekte. Ne kadar çevreyi koruyorum sorusunun cevabını, kendilerinin vermesi istenmiş. Getirilen sistem ile kendi kendilerini kontrol etmeleri istenmiş. Eğer oto kontrol sistemini kurmaz isen, devlet olarak yaptığım kontrollerde tespit edilen cezaları keserim demektir. Dilerim bu sorumluluklar önce vicdanlara yerleşir.

30.03.2007

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim