• BIST 101.108
  • Altın 274,711
  • Dolar 5,6817
  • Euro 6,2757
  • Bolu 22 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

AYNI HEYECAN AYNI UMUT

Mustafa Namdar

Dört yıl öncesi çıkılmıştı ince uzun bir yola. Hedef; Yerel Kalkınma için örnek bir işbirliği ve kalkınma modeliydi… Yürünecek yol ince ve uzundu. Birçok sivil toplum kuruluşu varken, yeni bir vakıf kurmak da neyin nesiydi! Hele de İzzet Baysal Vakfı gibi model bir vakıf varken, neyin nesiydi bu yeni vakıf kurma sevdası? Bir dizi vakıf varken neden birisine üye olunup güçlendirmek düşünülmüyordu? Çok eleştirildi. Çok yazılıp konuşuldu. Aleni suçlamalar yapıldı, kişilik haklarına dokunuldu, canlar acıtıldı. Sonuçta 32 kişiden oluşan bağışçı ve danışman üyeleriyle “Bağışçılar” adıyla vakıf kuruldu.

   Amaç bölgede yaşayanların, yaşam kalitesini ve refah seviyesini artırmak. Yerel sorunların çözümü için yerel kaynakları harekete geçirmek. Yerel gelişim projelerine hibe desteği sağlayacak bağışçıları, bir merkezde buluşturmak. Sorunların çözümü için paydaşları bir araya getirip yerelde iş birliğine teşvik etmekti. Bu amaç bilinçli bilinçsiz tüm karşı görüşlere karşın gerçekleşti.

   Bolu ilinde yaşam kalitesini yükseltmek amacındaki insanlar 9 Haziran 2012 Cumartesi günü, Gazelle Resort’ta bir araya geldiler. Bu bir kuruluş yıldönümü buluşması, birlikte olmaktı. Bu bir hesap vermenin hazzıyla, kaynaşma yemeğiydi. Bu bir yeni üyelerle tanışmaydı.

   İlk günkü aynı heyecan, geleceğe aynı umutla bakışın, vazgeçilmez kararlılığındaki duruşun görüntüleri arasında konuşmalar yapıldı paylaşım ve yardımlaşmalar üzerine…

   İzzet Baysal Vakfı’yla başlatılan hayırseverlik geleneğinin sürdürülmesine öncülük etmek. Boluda yaşayan insanların kent yaşamına katkı yapma isteğini geliştirmek. Bağışçılığın kurumsal bir şekil almasını sağlamak üzere yapılanlar ve yapılması gerekenlere ait konuşmalar yapıldı.

   Vakıf Başkanı Sayın Şerafettin ERBAYRAM; Kuruluşundan günümüze yapılanlardan, eğitimde ilk adım ana okulu yapılmasını, Ruh ve Sinir Hastalıkları Rehabilitasyon Merkezi’nin restorasyon işlemini, tarım alanında yapılan toprak analizi çalışmalarıyla Hibe ve Teknik Desteği, ana varlık oluşturma ve bağışçılığın geliştirilmesini, yerel liderlik ve katalizörlük görevlerini özetleyip anlattı.

   TUSEV Danışmanı Namık CEYLANOĞLU; Vakfın kuruluşunda danışmanlık hizmetini yürüten Ceylanoğlu “Batı ülkelerinde kalkınmada model, vakıf ve derneklerdir” diyerek 2006 yılında başlayan çalışmaları, Bağışçılar Vakfı modelinin 9 ilde uygulanacağını, büyük sermayelerin kurdukları vakıfların da İzzet Baysal’ı örnek aldıklarını, Bağışçılar Vakfına da vergi muafiyetinin verilmesini, vakıfların amacında para yardımı yapmak olmadığını, vakfın uluslararası camiada çok önemli noktaya gelineceğini uzun uzun vakıf kuruluşlarının dününü bugününü anlattı.

   İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet BAYSAL;

   “Vakfın kuruluşunun 4. Yılını yaşıyoruz bana dün gibi geldi. Vakfın kuruluşunda en büyük desteği ve cesareti veren Syn. Haldun TAŞMAN aramızda, onu bir alkışlayalım” dedi. “O olmasaydı burada olamazdık. İzzet Baysal Vakfı olarak bizi KOǒla, SABANCI’yla kıyaslamasınlar. Yanlış olur. Biz yaptığımızı Devlete veriyoruz.

   Bağışçılar Vakfı’nda 32 sayısı 100’ün üzerinde olmalı. Biz yaşlılar bu ülkeye ne verdiğimizin hesabını yapmalıyız. Verebilmek kadar güzel olan bir şey yok. Evvela; emek üretim, ama fırsat oldukça yardım yapalım. Anaokulunu ilk önce İzzet Baysal yaptı. Şimdi yenilerini görmek mutlu ediyor.

   Daha sonra Sn. Yener BANDAKÇIOĞLU, eski ve yeni Milli Eğitim Müdürlerimiz Recep Beyler, AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sn. Mehmet BAHA, Belediye Başkan Yardımcımız Sn. Emine DAVARCIOĞLU vakıfla ilgili görüşlerini belirttiler. Yemeğe ayrı bir renk katan Anadolu Güneşi Müzik Topluluğu dinletisiyle ayrı bir coşku yaşattı.

   Güzel bir buluşma, ilk günkü heyecanı ve umudu kaybetmeyen bir kaynaşma yemeğiydi. Teşekkürler .

 

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim