• BIST 1.552
  • Altın 441,714
  • Dolar 7,3665
  • Euro 8,9421
  • Bolu -2 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -6 °C

AZ DAHA SABIR!

Bulut Altundal

Mart ayından beri ülkemizi perişan eden koronavirüs salgınında kontrol elden çıkmışken güzel denebilecek haberlerin de gelmesi içimizi ferahlatıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz gün Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada vaka sayılarını da açıkladı. Salgının ilk yayılmaya başladığı zamanlarda vaka sayıları verilirken birkaç aydır pozitif çıkan ama hastalık belirtisi gösterenler verilmeye başlanmıştı. Ancak mevcut durumda hasta sayıları bile 6-7 binin üzerine çıkmışken herkes doğal olarak vaka sayısını da merak eder hale geldi.

Aslında salgın ülkemizde resmi rakamlara göre ilk defa zirvesini yapıyor. Öyle ki Bakan Koca yaptığı açıklamada 28 binden fazla pozitif vaka olduğunu belirtti. Günlük vaka sayısını düşündüğümüzde daha önce görmediğimiz rakamlarla karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Peki salgın kontrolden çıktı mı? Aslında toplum gözünde salgın kontrolden çıkmış değil. Çünkü yenemediğimiz koronavirüsle yaşamayı öyle güzel öğrendik ki havada uçuşan virüs, hasta sayıları, vefat sayıları, iyileşen sayısı artık bizim için bir anlam ifade etmemeye başladı. Sadece ateş düştüğü yeri yakıyor. Ötesine karışan, laf eden kalmadı. Tüm direnç mekanizmalarımız çökmüş adeta. Koronavirüs de normalleşti artık. Bu normalleşmede kurallara uymayan hepimizin, kuralları sıkı uygulayamayan yetkililerin parmağı var.

Aşı konusunda gündeme düşen haberlerin de bu rehavet ortamına yaptığı katkıyı göz ardı etmemek gerek. Toplumda oluşan ‘Nasılsa aşı çıkacak’ algısı da kurallara uyulmamada önemli bir etken. Farkındalığımızı yitirmiş durumdayız salgına karşı. Birçok hakkı elinden alınan sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına ihanet edercesine hem de.

Aşı da durum ne peki? Bakan Koca aşı konusunda yerli aşımıza Nisan ayında kavuşacağımızı işaret etti. Öte yandan Çin, ABD ve Almanya kaynaklı aşıların da milyonlarca doz alınacağını bildirdi. Yabancı kaynaklı faz çalışmaları ülkemizde de gerçekleştirilen aşı çalışmalarını hatırlatan Fahrettin Koca, “Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim” dedi. İlk etapta sağlık çalışanları başta olmak üzere Bilim Kurulu tarafından belirlenecek bir algoritmayla aşılamanın başlayacağını belirten Koca’nın bu umut veren açıklamaları karşısında salgına karşı tedbiri giderek elden bırakan bir toplum haline dönüşmenin zararını çekiyoruz.

Hayat devam ederken dikkat etmemiz gereken maske, mesafe ve hijyen kurallarından bir tanesine bile tam uymayanlar var olduğu sürece salgının ülkemizden çıkıp gitmesi de pek mümkün görünmüyor. İlimiz Bolu’da da hızla yayılan koronavirüse karşı herkesi kurallara uymaya davet edeceğim şimdi, ama davete icabet etmeyen binlerce insana şimdi ne söyleyeyim ki ben! Ateş düştüğü yeri yakıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yakınlarını, eşini, dostunu, arkadaşını kaybedenlere Allah’tan sabır diliyorum. Bu illeti en iyi siz anlarsınız. Selametle…

Bu yazı toplam 1723 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim