• BIST 102.531
 • Altın 225,871
 • Dolar 5,2973
 • Euro 6,0003
 • Bolu 8 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 11 °C

BAM “Bolu Araştırmaları Merkezi” 'nin yayınladığı Vali Ali Rıza Oskay'ın

GÜNDEM'e dair

 (Bolu'da, 1924-1927 ve 1931-1934 yılları arasında, iki dönem valilik görevi yapan Ali Rıza Oskay'ın (aslı Perk Müzesi'nde) olan “Hatırat” ının ,Bolu ile ilgili bölümlerinin BAM tarafından yayınlanması,yararlı bir hizmet olmuştur. )

Bolu'nun tarihi, coğrafi, folklorik, edebi, kültürel değerlerine veya Milli Mücadele yıllarına, Cumhuriyet'in ilk yıllarına yönelik olarak, ele alınacak, yayınlanması yararlı olacak pek çok eser vardır elbette. Yakın zamanda yayınlanacak Kastamonu Salnameleri'nin Bolu Sancağı ile ilgili bölümlerini içeren yayın gibi örneğin. Veya ele alınması çok gerekli olan; Bolu'nun Kurtuluş Savaşı'na, Cumhuriyet'in ilk yıllarına dönük; Osmanlı Devlet Arşiv Belgeleri, Cumhuriyet Dönemi Arşiv Belgeleri (İncelemeye açılan bölümler) , ATASE, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi'nden Bolu ile ilgili belgelerin,Milli Kütüphane'de bulunan veya farklı üniversitelerimizde hazırlanan, Bolu konulu yüksek lisans, doktora vb. tezlerinin seçilip BAM tarafından yayınlanması gibi…

Belediye bütçesinden ayrılan bir fon ile Bolu halkı adına yapılan bu çalışmaların, şehrimizde bulunan AİBÜ ile birlikte, bilim insanlarından oluşan bir heyet rehberliğinde yürütülmesine yönelik bir işaret ediştir bizim yaklaşımımız. Bu konudaki seçicilik çok önemlidir. Sunuş çok önemlidir. Bu kurum Bolu halkınındır. Ayrılan bütçe de… Eğer siz,“seçtiğiniz “ eserleri; “Gerçekler gün yüzüne çıkıyor!”,”Bolu'nun yüzü ak oldu!”,” Kurtuluş Savaşı günlerindeki Hilafetçilerle koskoca Köroğlu'nu aynı kefeye koyarak sunarsanız “,yanlış yaparsınız ve eleştirilirsiniz. (Daha önce yayınlanan ve adı değiştirilerek sunulan; “Hatırat-ı Hayatiyeden Mevkufiyet Zamanları” kitabında olduğu gibi…)
Vali Ali Rıza Oskay'ın Hatıratı, ayrıca ele alınıp değerlendirilir. Bizim ele aldığımız, işaret ettiğimiz bu konudaki rastgelecilik, sunuş ve seçiciliktir:

Örneğin;
1-Bu Hatırat'ın Bolu bölümlerinin yayımlanması ile “…bu konu ile ilgili anlatımdan öteye gitmeyen şeylerin, esaslı bir dayanağa kavuştuğu” yazılıyor.(İlgili eser: Sh:4)
a)Hatıraların yazarı olan Vali Oskay'ın yazdıkları da, bir anlatım ve kendi bakış açısı değil mi?

b)Bu güne değin Atatürk'ün Bolu'ya gelişi ile ilgili olarak yazılanlar; Prof.Dr. Enver Konukçu'nun makaleleri, Bolu Belediyesi'nin, Bolu Halkevi'nin yayınladığı kitapçıklar, Abant Dergisi, Çele Dergisi, Üçtepe Dergisi vd. kaynaklarda yazılanlar anlatımdan öteye geçmeyen şeyler mi?

c)Yine, Atatürk'ün Bolu'ya gelişi ile ilgili olarak; Jandarma Komutanlığı Rapor ve Tutanakları, Alay Komutanlığı Raporları, Başbakanlık Cumhuriyet Arşiv Belgeleri, Mülki İdare Tutanakları, dönemin yerel ve ulusal gazeteleri, dergilerinde yazılanlar, çizilenler vd. bir tarafa, bu Hatırat ile mi “konu hakkındaki bilgiler esaslı bir dayanağa kavuşuyor?”
2) İlgili Hatırat'ın Bolu'yu ilgilendiren “313-375” sayfaları arası , BAM tarafından kitap haline getirilmiş. Böyle bir çalışmanın içinden seçmece, bir bölüm ele alınabilir elbette. Ama bu çalışmayı yapanlar, bu Hatırat'ın; toplam kaç sayfadan oluştuğunu, hangi yıllar arasını kapsadığını, hangi dönem ve olayları ele aldığını vb. okuyucuya, bir ön bilgi, geneli tanıtan bir giriş bölümünde vermeliydiler. Benzeri yayınların bir genel ilkesidir eserin, çalışmanın bütünü, niteliği hakkında okura ön bilgi vermek… Bizim yadırgadığız bu yaklaşımdır…

3)Kitabın 7. Sayfasında “Kitap Hakkında” başlığı ile yer alan Hamdi Birgören imzalı yazının ikinci paragrafında:
“ Bizim yaptığımız çalışmaları tamamlayacak ikinci derece kaynaklar arasında hatıratlar gelmektedir. Her ne kadar tek taraflı bir bakışın neticesi olması dolayısı ile diğer kaynaklarla desteklenmesinin gereği üzerinde duran araştırmacılar varsa da çoğu zaman tarih yazıcılarının birinci kaynağı hatıralardır.” Deniyor. İşte bizim yadırgadığımız bir diğer yaklaşım da budur. Aynı paragrafta iki farklı ve birbiri ile çelişen tarihçilik yaklaşımı. Dikkat edilmez ise çelişki fark edilmiyor gibi. Peş peşe;“Çoğu zaman tarih yazıcılığının birinci kaynağı hatıralardır…” ,“Hatıratlar ikinci derece kaynaklardır. “

Bu konuda tanımlamalara, tahlillere girmeyeceğiz. İnalcık Hoca'nın;“Tarih bir bilimdir. Doğru, uluslar arası kabul görmüş bilimsel yöntemleri, yardımcı bilimleri kullanmazsanız, subjektifizmden arınmazsanız; bırakın hatıratları, arşiv belgelerini bile farklı, bilime aykırı biçimde yorumlayabilirsiniz.” deyişi aklımıza geliveriyor…

4) Yine 7. Sayfada yer alan bir büyük yanlış. ( Aslında bu bölümdeki yanlışı görsek de, anlayamadık!)
İlgili sayfada, dördüncü paragraf, dördüncü satır, Hamdi Birgören imzasıyla;
“ Yine Ayanlar Devrinde Bolu adıyla yayımladığımız diğer çalışmamız Mithat Kemal Bey'in Milli Mücadele Döneminde yaptığı çalışmalardan oluşuyordu. İttihat Terakki üyesi ve Encümen Başkâtibi olan Mithat Kemal Bey, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Düzce Kaymakamlığı yapmış önemli bir isimdir. Bu defa Cumhuriyetin ilk yıllarında Bolu'da valilik yapan Ali Rıza (Oskay) Bey'in o günlere dair tuttuğu günlükleri yayımlıyoruz…”

a)Ayanlar Devrinde Bolu. 1224-1227.1809.10-1812/13 “ adlı eser, Mithat Kemal Bey tarafından yazılmış ve Bolu Vilayet Matbaası'nda 1334/ 1915-1916 tarihinde basılmıştır.

Bu eserin Milli Mücadele Dönemi ile hiçbir ilgisi yoktur. Milli Mücadele'den yüz on yıl önceki Bolu'yu anlatmaktadır. Basımı da Milli Mücadele'den 4-5 yıl öncesine, 1915-16 yıllarına karşılık gelmektedir.

b)Bu kitabın Temmuz 2008 tarihinde BAM tarafından yayınlanan baskısında, “Editör : Hamdi Birgören” yazmaktadır. Hamdi Bey günümüz Türkçesine çevirdiği “Ayanlar Devrinde Bolu “adlı Mithat Kemal'in kitabının konusunu, dönemini unutmuş olamaz diye düşünüyoruz…

Bolu Belediyesi'nin BAM (Bolu Araştırmaları Merkezi) olarak yaptığı çalışmalar,yayınladığı eserler bizler için çok faydalı oluyor.Fakat Belediye'nin,halkın bütçesi ile yapılan ve Bolu kültürüne hizmet amacıyla yayınlanan eserlerin, rastgele seçilmiş eserler olmaması gerekir.Konunun uzmanı,akademisyen, bir “bilim heyeti “ tarafından bu çalışmaların yürütülmesinin gerekli olduğuna işaret etmek istiyoruz…

29.07.2011

Bu yazı toplam 2761 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim