• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

Baruş'tan Cumhuriyet yemeği

Baruş'tan Cumhuriyet yemeği
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından Şehit aileleri ve Gazilere yemek verildi.

 

foto-galeri-741.jpg

Haber; Fatma YILDIRIM 

Gazelle Otel’de düzenlenen yemeğe, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Mehmet Ünlü, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Çetinkaya,Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Vali Yardımcıları Mustafa Kemal Keskin ile Ayhan Kartlı, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, şehit aileleri, gaziler ile gazi aileleri katıldı.

Yemek öncesinde Anadolu Ajansı ve Bolu Belediyesi’nin  açtığı ‘Cumhuriyetimizin İlanının 93’üncü yılında 15 Temmuz Demokrasi Kahramanları’ isimli fotoğraf sergisi Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer misafirler tarafından gezildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Şehit aileleri ve Gazilere düzenlenen yemek öncesi Bolu Valisi Aydın Baruş, masaları tek tek gezerek Gazilere ve Şehit Ailelerine "Hoş geldiniz" dedi.

“SİZLER BİZLERİN AİLESİSİNİZ, BİZLERİN HER ŞEYİSİNİZ”

Düzenlenen yemekte bir konuşma yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, bugün 93’üncüsünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu. “Sizler bizlerin ailemizsiniz, bizlerin her şeyisiniz.” Diyerek konuşmasına devam eden Bolu Valisi Aydın Baruş, “Biz Şehit yakınlarımızı Gazilerimizi, Gazi yakınlarımızı kendimizden birer parça olarak görüyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu devlet, bu ülke ve 93’üncü yılında bu Cumhuriyet sizin evlatlarınızın vermiş olduğu fedakarlıklar sayesinde, Gazilerimizin gövdesini kurşunlara siper ederek çekinmeden vatan uğrunda ölüme meydan okuyuşları sayesinde bu günlere geldi. Bizler bugün burada rahat bir şekilde oturup yemek yiyebiliyorsak, gece yatağımızda rahat uyuyabiliyorsak bunu Hakkari’nin en ücra yerinden, Şırnak’ın dağlarından ve diğer doğu ve güneydoğu illerimizde gece gündüz demeden ve ölüme meydan okuyarak şahadeti arzulayan kahraman askerlerimiz, Jandarmamız ve Polisimiz sayesinde bu rahatlığı bulabiliyoruz. Şehitlik mertebesi bizim kültürümüzde ve dinimizde en aziz mertebe olarak yani yaşayan bir insanın ulaşabileceği en yüce mertebe olarak tanımlanmıştır. Nitekim bu millet Anadolu'daki bin yıllık tarih, ondan önceki yine bin yılı aşan tarihi boyunca vatanı, milleti uğruna can vermeyi, hayatta en kutsal değer bilen bir millet olmuştur” dedi.

“BİZLER HERZAMAN EMRİNİZDEYİZ”

Bu vatanı almak ve elimizde tutmak için geçmişte olduğu gibi bugünde bazı bedeller ödemek zorunda olduğunu sözlerine ekleyen Vali Baruş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve İstiklal Savaşımızda ülkemizi işgal etmek isteyen yabancı güçlere karşı milletimiz topyekûn birlik olarak ve yüzbinlerce evladını Çanakkale, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşında şehit vererek bu ülkenin topraklarını kanla yoğurmuştur. Daha sonraki süreçte biliyorsunuz devletimizin iştirak ettiği savaşlarda Gazi olan Kore Gazilerimiz var. Yine vatan toprağımızın bir parçası olan Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerimiz var. 30 yılı aşkın bir süredir de mücadele ettiğimiz bölücü terör örgütü ile mücadelemizde kaybettiğimiz binlerce şehit kardeşimiz var.  Bugün aynı mücadele azim ve kararlılıkla devam ediyor. Biliyorsunuz Komando Tugayımız Hakkari Şemdinli’de, Çukurca’da vatan bekliyor ve orada da bazı kardeşlerimizin acı haberlerini, şehit haberlerini alıyoruz. Bolu'muzdan şehitlerimiz var, ama Bolu Tugayımızda görev yapan kardeşlerimizin şehit olduğunu duyduğumuzda da yüreğimize ateş düşüyor. Ama şunu bilelim ki biz bu toprakları kolay almadık ve bu topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşamak için bazı bedeller ödemek zorundayız. Bu bedelleri öderken de aynı sizler gibi acılarımızı, üzüntülerimizi kalbimize gömerek dimdik ayakta durmayı başarabilmeliyiz. Bizlerin şehit ailelerimiz o kadar onurlu ve gururlu ki hayattaki en kıymetli varlığı evladını kaybeden annemiz yada babamız evladının cenazesinde ‘Vatan sağ olsun’ diyebilecek kadar metanet sahibi. Biz vatanı her şeyin önünde tutmuşuz. Onun için sizlerin değerini anlamak, sizlere bu hayatta gerektiği değerleri vermek hepimizin boynunun borcu. Bizler sizlerin her zaman emrinizdeyiz. Sizin arzularınız, istekleriniz bizim için her zaman talimattır. Bunu hiç bir zaman unutmayın. Elimizden gelen her türlü yardımı sizin yanınızda olarak her zaman vermeye hazırız ve bunu da herkesin yapması lazım. Bunu bozanlar vatansever olamazlar”

“BU MİLLET 15 TEMMUZ’DAKİ GİBİ OYUNLARA ASLA MÜSAADE ETMEYECEKTİR”

Devletimiz Şehit ve Gazi yakınlarımıza gerektiği değeri verme noktasında çok değerli çalışanlar yapıyor. Son olarak da malumunuz olduğu gibi 15 Temmuz’da millet olarak çok ciddi bir imtihan verdik. Bizi dışarıdan müdahale ile bölemeyeceğini anlayan karanlık güçler birtakım gizli servisler, içimize nifak sokarak ve özellikle de askerimizin içerisine nifak sokarak o milletin askerine teslim ettiği silahları yine asker elbisesi giymiş hainlerle birlikte millete doğrultmaya kalkıştılar. O gece Sayın Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde milletimiz ayaklandı ve onlara gerektiği cevabı tarihte olduğu gibi 246 şehidimiz ve 2 binin üzerinde de Gazi ile  birlikte vermiştir.  Bu millet bu oyunlara hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. Çünkü biz Şehit ve Gazilerimizin bizlere emanet ettiği bu vatanın ne anlama geldiğini, bu vatanın bölünmesinin bizim nerelere götüreceğini çok iyi biliyoruz. 15 Temmuz’da bu kalkışmayı, darbe girişimi yapanlar bu ülkeyi bölmek istediler. Vatanın bir parçasını bölücü terör örgütüne peşkeş çekmek istediler. Ama bu millet bunlara hiçbir zaman müsaade etmedi ve etmeyecektir.

“ŞEHİT KARDEŞLERİMİZİN İSİMLERİ İLELEBET YAŞAYACAK”

İşte o 15 Temmuz’da Bolu'dan da şehit olan bir kardeşimiz var. Ozan Özen Polis memuru kardeşimiz. İstanbul’da o hainlerle mücadele ederken aldığı bir mermi sonucu şehit oldu. Biz kardeşimizin ismini bir okulumuza verdik ve ismi o okulla beraber ebediyete kadar yaşamaya devam edecek. Yine Gerede ilçemizde Ankara’da oturan bir sivil kardeşimiz Fatih Kalu, o gece meydanlara çıktığı zaman vurularak şehit oldu. Geçenlerde Gerede MYO’nun kapalı Spor Salonu’na ismi verildi yine bir yurda ismi verildi. Yine Ozan Özen kardeşimizin Kocaeli’de bir okula ismi verildi. İşte biz o şehitlerimizin isminin bizlere her gün hatırlattığı o maneviyatı, o hissi hiçbir zaman bırakmayacağız.  Onların emanet bıraktığı bu vatana her zaman sahip çıkacağız. Şehit ailelerimize de Gazilerimize de Gazi yakınlarımıza da her zaman sahip çıkacağız. Devletimiz önemli çalışmalar yaptı. Bu kapsamda da şehitlerimizin mirasçılarına tazminat ödemesi, emekli aylığı bağlaması, sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaması, toplu ulaşımın ücretsiz olması, faizsiz konut kredisi, çocuklarının özel okullarda öğrenim görmesi için aylık kontenjan tahsis ediyor, Kredi Yurtlar Kurumuna yüksek öğretim öğrencilerimiz için burs ve öncelik veriliyor ve Gazilerimize, vazife malullerine, terör malullerine, sivillere birer istihdam imkanı yakınlarına, bir de şehit yakınlarımıza istihdam hakkı iki kişiye çıkarıldı. Bu kapsamda da en son iki gün önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile yapılan kura çekiminde toplam 2 bin 28 şehit yakını ve Gazimiz işe yerleştirildi. Bunlardan 4’ü de ilimizden. Kıbrısçık ilçemizden şehit olan Yıldırım Oflaz kardeşimizin kız kardeşi Selma Oflaz Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne, Gazi Mustafa Demirbaş’ın oğlu Engin Demirbaş Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gazi Mustafa Arabacı’nın oğlu Serkan Arabacı üniversitemize, Ozan Özen şehidimizin abisi Özkan Özen de Müftülüğe memur olarak yerleştirildi. Ben kendilerine hayırlı olmasını diliyorum. Bir nebze de olsun ailelerimize destek olabiliyorsak bizlere ne mutlu. Tekrar Cumhuriyetimizin 93’üncü kuruluş yıldönümünde aziz şehitlerimizi ve vefat eden Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Allah onların eriştiği makamlara ulaşmayı bizlere de nasip etsin. Bu vesileyle Cumhuriyet Bayramınızı tekrar tebrik ediyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, hepinize afiyet olsun diyorum”

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İLE SOHBET ETTİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, düzenlenen yemek sonrası gaziler ve şehit aileleri ile yakından ilgilenerek onlarla sohbet etti ve bir isteklerinin olup olmadığını sordu.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 19 Mayıs’ı Atatürk’ün huzurunda kutladılar20 Mayıs 2018 Pazar 11:32
 • Profesyonel makyajın Bolu’daki adresi20 Mayıs 2018 Pazar 11:19
 • Bilgievi öğrencileri belgelerini aldı20 Mayıs 2018 Pazar 10:51
 • Gerede aşevi sıcak aş ulaştırmaya devam ediyor20 Mayıs 2018 Pazar 10:46
 • Alo 186 Hattını Öğrendiler20 Mayıs 2018 Pazar 09:08
 • Coşku görülmeye değerdi20 Mayıs 2018 Pazar 01:19
 • Vali yumrukla tuğla kırdı20 Mayıs 2018 Pazar 00:50
 • Doğanay bakan müşaviri oldu19 Mayıs 2018 Cumartesi 15:23
 • Abant yolunda yine kaza19 Mayıs 2018 Cumartesi 14:28
 • Erdoğan her gün sövüyor, Bakan yardımcısı ABD’nin ayağına gidiyor19 Mayıs 2018 Cumartesi 13:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim