• BIST 97.149
  • Altın 282,583
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Bolu 27 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 31 °C

BAŞARI DURUM DEĞERLEN-DİRMESİ-2-

Mustafa Namdar

11.11.2010 tarihinde Solmaz ve Ahmet Baysal Öğretmen evinde Ankara'dan gelen konuklarımız Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sn.Merdan Tufan ve Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sn. Balbay. Valimiz Sn. İbrahim Özçimen başkanlığında daha önce görüşleri yazılı olarak alınan kamu kurum kuruluş ve sivil toplum temsilcileri, ilçe kaymakamları ilçe milli eğitim müdürleri ve yöneticileri ile toplanıldı. 65 kuruluş temsilcisinden görüş alınmıştı ama salonlar oldukça dolu.

Birinci bölümde bilinen protokol konuşmaları, ardından görüşlere ait rapor özetleri ve Bolu'da okul, öğretmen ve öğrenci durumlarına ait istatistiki bilgilendirme. Hemen hemen her sınav sonrası gündeme gelen bilinen tablo…

Sonuç; günah keçisi meslek liseleri . Diploma dereceleri başarılı başarısız tüm öğrencilerin sınava giriyor olması…

Bu toplantıda bilinenlerin dışında kırıp dökmeden hazır bakanlık temsilcilerini de bulmuşken özeleştiri yaparak ilimize yakışanı bulmak olmalıydı.Oldu mu? Bana göre olmadı. Bakanlık sorgulanmalıydı. İlimiz bütünüyle öğretmeni, öğrencisi,velisiyle irdelenmeliydi.

Belki ülkenin bütününü ilgilendiren konu ama

1-Öğretmenleri yetiştirmede fakültelerimizin durumu, öğretmen görevlendirmede çeşitlilik, pedagojik formasyon olayı sorgulanmalıydı.

2-Öğrenci başarısını etkileyen sınıf geçme kolaylıkları ve devamsızlıklarla ilgili getirilen aflar sorgulanmalıydı.

3-Öğretmen güvencesi sözleşmeli kadrolu durumlar değerlendirilip sorgulanmalıydı.

4-KPSS gibi çoktan seçmeli sınavlarla belirtilen öğretmenlerin uygulamada yüz yüze kaldıkları mesleklerinde ne kadar başarılı olduklarını masaya yatırıp değerlendirilmeliydi.

Bolu'ya dönüp baktığımızda;

1-Okullarımızı yıl içi denetimlerde aldıkları raporlar nasıldı? Yıl içi denetimler başarılıda ,sınavlar başarısız ise nedeni araştırmalıydı.

2-A)Öğrencilerin okul içi, okul dışı davranışları, kılık kıyafetleri.

B)Derslere hazırlıklı gelip gelmedikleri

C)Devam, devamsızlıkları ve disiplin durumları (Ceza ve Ödül) dikkate alınarak değerlendirilmeliydi.

3- Sigara içme olaylarının ilköğretim okullarına kadar hızla yayıldığı gözlenmekte olan günümüzde, 18 yaş altı çocuklara sigara satışı yasak iken; aynı yaştaki öğrencilerin aleni sigara içmelerinden kimler sorumludur sorgulanmalıydı.

4- Bolu'da ikili öğretim yapan okulumuz var mı? Ne zaman tekli öğretime geçileceği konusunda bilgilendirme yapılmalıydı.

5- Okullarımızla dershanelerimiz arasındaki iş birliği konusu ne durumdadır açıklanmalı. Dershanelerin tek başına sınav kazandıran kurumlar olmadığını anlatıp anlatılmadığı izah edilmeliydi.

6- Rehber öğretmen durumlarımız, rehber öğretmen ve servislerimizin sorun tespit edici değil,sorun çözen konumda olup olmadıkları irdelenmeliydi.

7- Dün devlet okullarında görevli öğretmenlerin başarısızlığından söz ederken; bugün dershanelerde nasıl başarılı olunuyor sorgulanmalıydı.

8- Milli eğitimde meydana gelen değişikliklerin velilere duyurulup duyurulmadığı konuşulmalıydı.

9- Anadolu Teknik Lise müfredat programları sayısal ağırlıklı olmasına karşın, son zamanda sözelden sınava girmek istemelerinin nedeni sorgulanmalıydı.

10- Ara elaman olacağı beklentisi olan meslek liselerinin ne kadarı kendi alanında çalışıyor? Araştırılmalı ,konuşulmalıydı.

11- En küçük olayda öğretmen suçlamasının nedenleri araştırılmalıydı

12- Okullarda küçük sınıf öğrencilerinin büyük sınıf öğrencilerinin davranışlarından etkilenip etkilenmediği irdelenmeliydi.

13- Öğrenci devamsızlıkları ve geç kalma durumları değerlendirilip önlemler konuşulmalıydı.

14- Ciddiyeti ikinci plana bırakıp duygusallık anlayışı ile sınıf geçirilerek sokağa bırakmaktan korktuğumuz öğrencilerin cebine lise diplomasını zorla koyarak üniversite kapısından döndüklerini gördüğümüzde, sokaktan kurtarabilmek için neler yapıldığı samimi bir lisanla anlatılmalı önlemler,öneriler sıralanmalıydı…

15- D-100 kuzey bölgesinde olan okul öğrencilerimizin yararlanacağı çok amaçlı kaç salonumuz olduğu, gündeme gelmeli ve çözüm önerileri değerlendirilmeliydi.

25.11.2010
 


Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim