• BIST 1.401,460
  • Altın 493,51
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C

Başarı ve zorluklarıyla kadınlarımız-3

Mustafa Namdar

Başarı ve zorluklarıyla, siyaset ve ekonomide yer alan girişimcilikte önder olan kadın konuklarımıza gelmişti sıra. Onlar, bu konuda kadının yeri ve deneyimlerini anlatacaklardı. İlk sıra Kadının Ekonomik Gücü. Ülke Ekonomisine katkısı. İş hayatı ve Siyasetteki Yeri. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Prof.Dr. Sn. Ayşe Ayata'nın.

Sn. Ayata, Kıbrıs çıkartmasında dış işleri bakanı olan rahmetli Turan Güneş'in kızıydı. "Ayşe tatile çıktı parolasıyla" belleklerimize yerleşen Ayşe idi. Şöyle başladı konuşmasına.

-Kadınlarımızın iş gücüne katılımı %19-20'ler civarında. %80'i kadarı kendi yaşamlarına ait kararları alamaz durumda.

-Kadınlarımızın 1/6'sı okur-yazar değil. Çalışanların büyük bölümü üniversiteli.

-Ana Çocuk Sağlığında çok ciddi kayıplarımız var. Kadınlar toplumsal ve siyasi hakları daha bilinçli alıyorlar. Birleşmiş Milletler insan hakları konusunda 79 sıradalar. Önümüzdeki en büyük engel, kadınlarımızı ekonomik olarak kalkındıramamış olmamız.

-Kaynağı dağıtanlar politikacılardır. Yerel yönetimlerde %1-1,5 kadar karar verebilen kadın sayımız var. Bu durum kaynak dağıtımını etkiler. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, mecliste aynı oranda veya yakınında temsil edilmiyor. Siyasetin istediği, para ve zamandır. Bu da kadınlarda yoktur.

-Kadınların davranışları ve zamanları, evin diğer fertleri tarafından kontrol edilir.

-Veraset olaylarında ülke genelinde bütün mülklerin %10'u kadınlarındır, onlar da uygun olmayan mekanlardadır.

-Evin erkeğine göre, iş hayatı ve iş alanındaki görüş; "Bizimki yapamaz" üzerinde yoğunlaşır. Siyaset, kadınlara pek uymaz. Kız çocuklar öne çıkmaz anlayışı hakimdir. Kadınlar arasında siyasi rekabet duygusal ağırlıktadır.

-Kadınlar birbiriyle yarıştırılıyor. Kadın üyeler, kadın seçmenlerden sadece oy almak için kullanılıyor. Toplumun %82'si kadını siyasette görmek istiyor ama, ekonomik özgürlük yok. Siyasi partilerin kadın adayları %4'ün altında. İleri ülkeler, kadınlara yönelik özel teşvikler uyguluyor. Sorun fırsat eşitliği değil, sonuç eşitsizliğidir.

Aynı konuda ikinci konuşmacı TOBB Kadın Girişimciler Gen. Bşk. Aynur Bektaş.

-Kadın Girişimci Kurulu, yeni bir olgudur. 74 ilde teşkilatlandık. Oda başkanlarımızın bu konuda çok yardımları oldu. Kadın girişimcilerimiz 51'den 151'e çıktı. Yönetim kaderine katkı olan hakkımızı kullanmamız gerek.

-Bir toplumda adil yapının oluşması, bütün üyelerine eşit haklar sağlanmasıyla olur. Kadınlarımız, Türkiye'de bedensel ve zihinsel engelliler gibi kabul ediliyor. Evde oturan kadın yok. Çalışan kadın vardır.

-Kadın haklarının insan hakları olarak benimsenmesi gerek. Kadınlar genelde 25 yaşa kadar iş hayatına katılıyor. Ücret ve eğitim düzeyleri düşük.

-Kurumsal sosyal güvenlikli işletme kurabiliyorsanız, işçi bulabilirsiniz. İşine ve iş yerine güvenen işçi verimlidir. Ülkemizde çalışmak için aileden izin alma yasa ile kaldırılmış olmasına karşın, önemli sorundur.

-Tembel, boş duran kadın yoktur. Kadın evinde de çalışmaktadır. Kadınlarımızın %20'si çalışmak istemiyor. %18'ine aile ve eş izin vermiyor. %15 ailede bakıma muhtaç var diyor. Kadınların en önemli görevleri, %37,8 ev işi yapıyor olmasıdır. %27,6 çocuk bakımıyla uğraşıyor.

-51 milyon çalışan insandan 6,2 milyonu kadındır. Kadınlarda iş gücüne katılım sayısı her geçen gün düşüyor. Bugün kadın girişimci sayısı 80 bin iken, bu sayı erkek girişimciler için 1.3 milyondur.

AB Genel Sekreteri Koordinatörü Sn. Başak İlisulu.

-Kadın hakları konusunda olaya bakıldığında, kadına yönelik şiddet eleştirisi var. Töre cinayetlerine ağır cezalar getirilmesi söz konusu ediliyor. Bu konuda aile bireylerine karşı yaptırımlar artırılmalı.

Kadınlar için sığınma evleri açılmalı.

-Cansuyu teşvik kredilerinde kadınlara öncelik verilmeli. AB'de kadın-erkek eşitliği çok önemli. Hibelerin kullanımında 316 projeye 45 bin Euro para aktarılmış. Girişimci bir ruh ve projeler bekliyoruz dedi ve ikinci oturum için ara verildi. Saat:16.00.

17.11.2009

Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim