• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 6 °C

BAŞARIYA GÖTÜREN YOL EĞİTİM BÖLGE TOPLANTILARI

Mustafa Namdar

Doğumdan ölüme insanların başarı ve başarısızlıklarını etkileyen en önemli unsurun eğitim olduğu söylenir, yazılır, çizilir. İnsan davranışlarını şekillendiren eğitimin, ailede başlayıp okullarda geliştiğini hemen herkes söyler ve yazar. İnsanların yol haritalarını çizen aklı, belli kurallar doğrultusunda yönlendirme, konan kuralları belli bir sistem içinde uygulama ve uygulatma başarıya götüren anahtarıdır. bu anahtarın adı eğitimdir…

Eğitimi şöyle tanımlıyor sözlük 1-Belli bir konuda, bir bilgi ve bilim dalında yetiştirme ve geliştirme işi. 2-Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine yardım etme, terbiye.

Eğitimde başarı için eğitim bölgeleri oluşturuldu. Bu konuda Bolu Merkezi de 1 ve 2 olmak üzere iki eğitim bölgesine ayrıldı. Bu bölgelerde okul müdürleri , öğretmenleri, öğrencileri, okul aile birlikleri, zümre grubu öğretmenleri, kamu kurumları, belediye ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bulunuyor. Amaç; daha iyi bir eğitim öğretim, başarılı ve toplum değerlerini koruyan, bilgi birikimli, becerikli ahlaklı bireyler yetiştirmek. Bu anlamda okullarımızın yeni öğretim yılına hazır olup olmadığı, öğretmen, memur ve hizmetli kadroları, ders araç gereç materyallarının yeterliliği öğretim yılı başında değerlendirilir bir rapor haline getirilir.

Eğitim öğretim yılı içinde bu toplantılar bir öğretim yılı başında mevcut durum değerlendirilmesi. İkinci kanaat dönemi başında birinci kanatın öğrenci başarı değerlendirmesi, üçüncüsü de yıl sonunda bütün bir eğitim öğretim yılının değerlendirilmesi şeklinde yapılır. Sorunlar; yarım bilgi ile sokak da köşe başlarında tartışılması yerine, kendi içinde gelişmelerin seyrine göre analizi yapılır raporu hazırlanır. Olması gereken de budur…

Her zaman herkes konuşur mu? Konuşmaz! Mağdur olanlar mağduriyetlerini açık yüreklilikle dile getirir mi? getirmez! Sokak da koltuğunun altında kitapları bulunan öğrencinin olumsuz davranışları çok acımasızca eleştirilir de, bu toplantılarda pek fazla konuşan olmadığı gibi öneri getirende olmaz. Bazı kurumlarımız dershaneye gidemeyen öğrencilerimiz için ağabeylerden, ablalardan oluşan gönüllü gençlerden yararlanır da pedegojik formasyonlarının ne olup ne olmadığı araştırılıp araştırılmadığı belleklere takılır. Günümüzde sigara alışkanlığıyla birlikte uyuşturucunun da okullara girdiği ulusal basında boy boy resimlerle yazılır, bu yazılanlar bu toplantılara getirilir de, çözümü için öğretmen ve idarecinin yapması gerekenlere ait yetkinin ne olduğu, ne olması gerektiği konusunda kimse bir şey söyleyemez. Çünkü o zaman öğretmen çocuğu taciz ediyor olmakla suçlanır, veliyi üzmüş olur. Parçalanmış ailelerin çocukları sorunludur bu ailelerle ilgilenmesi gerekenlerin görevleri de ''ana baba''eğitimi adı altında öğretmenden istenir. Normal öğrenci ailesini okula getirmekte zorlanan öğretmen sorunlu ailelerin sorununu çözmek isterken sorun yumağının sarmalında kendi kalır.

2011-2012 Eğitim öğretim yılında Bolu da sanki sorun olmayacak gibi. Umutla girilen yeni öğretim yılının sonunu da coşkuyla kapatırız umuduyla bekleyeceğiz. Başarılı bir yıl dileğimle hayırlı olsun.

16.09.2011

 

Bu yazı toplam 1134 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim