• BIST 1.123
  • Altın 477,760
  • Dolar 7,8288
  • Euro 9,1832
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C

Batı Karadeniz’de ekoturizm kaynakları

Mustafa Namdar

Turizmle yatıp turizmle kalkılan bir ilde, solunan hava kadar konuşulan da turizm üzerine olur. Turizm dediğimizde, turizmin her alanına ait bir envanter çıkarılıp neyimiz var neyimiz yok gerçek anlamda kaç kişi biliyor. Doğal varlıklarımız Abant, Gölcük, Yedigöller, Gölköy, Sarıalan ve sıcak su kaynaklarımız yanında dağ sporları, kış sporları, su sporları turizmi, sağlık turizmi gibi alanlarda nerede neyimiz var, kim ne biliyor? Bütün bunların dışında endemik bitki örtüsü bakımından ne kadar zenginiz, fakiriz bilen var mı? Bilinen birşey varsa, o da günü birlikçi turistlerin gelip çöpünü bırakıp gidiyor olmaları...

Şimdi sıkı durun. Bilim adına Karabük Üniversitesi Safranbolu MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sn. Nuray Türker ve öğretim görevlisi Sn. Adnan Çetinkaya, TÜBİTAK’la birlikte Batı Karadeniz bölgesinde ekoturizm kaynaklarının belirlenmesine yönelik bilimsel yapıyorlar. Yapılan bu çalışmanın sonucuna ait de il il dolaşıp bilgilendirme yapıyorlar. Yapılacak bu konferansın duyurusunu İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzden gelen faksla öğrenip salona geldik. Salondaki izleyici sayısı içler acısı. Basın mensuplarını çıkarın 13-15 kişilik bir izleyici var. Bırakın dışarıdan gelecekleri, ev sahibi konumunda olan sorumlulardan da kimse gözüme ilişmedi.

Salonun bu durumundan Sn. Türker de çok etkilenmiş olmalı ki, jet hızıyla anlattı herşeyi. Neler mi dedi? İşte söylediklerinden özetler.

-Turizm endüstrisi, kendini yaratan doğal ve kültürel değerlerin sürekliliğini tehlikeye sokmaktadır.

-Uluslararası turizm anlayışı hızla değişmektedir. Turizm, doğal, kültürel ve sosyal değerlerin ön plana çıktığı bir boyut kazanmaktadır.

-21.yüzyıl turizminde ana tema, doğal ve kültürel kaynakların etkili ve dengeli bir şekilde kullanımı olacaktır.

-Sürdürülebilir turizmden amaç; çevresel değerlerin korunması ve geliştirilen turizm etkinlikleri ile birlikte ekonomik kalkınmadır. Sürdürülebilir turizm çeşitleri spor-yayla-sağlık-kongre-kültür ve ekoturizmdir.

-Tüketici anlayışında 1970’de sanayileşme, çevre kirliliği,1980’de çevreye duyarlılık, 1990’da turizmin yarattığı çevre sorunlarının arttığına ait değişimler sonucunda ortaya ekoturizm çıkmıştır.

-Ekoturizm: turizm endüstrisinin en hızlı büyüyen çeşitlerinden birisidir. Kısaca ekolojik temelli turizm etkinliğidir.

-Ekoturizm kavramı; yumuşak turizm, yeşil seyahat, doğaya dayalı turizm, çevreyle dost turizm, alternatif, sorumlu, etik turizm gibi farklı kavramlarla da ifade edilebilmektedir.

-Ekoturizm kapsamında yapılan en popüler aktiviteler: Yürüyüş, tırmanma, kuş gözleme, doğa fotoğrafçılığı, vahşi yaşam safarisi, kampçılık, rafting, kanoing ve bitki incelemedir.

-Batı Karadeniz’in ekoturizm potansiyeli: 41.020 km2 alana sahip. Yaklaşık 500 km kıyı uzunluğu var. Ekolojik kaynaklar ve doğal güzellikler açısından zengin. 11396 turizm belgeli olmak üzere toplam 17786 yatağa sahiptir.

-Bölgede doğal ve kültürel peyzajla uyumlu küçük ölçekli aile işletmesine ait konaklama tesisleri yaygındır.

-Batı Karadeniz Bölgesinin güçlü-zayıf yanları ile fırsatlar ve tehditleri:

Güçlü yanları: Bitki ve yaban hayvanı çeşitliliği ve zenginliği. Orman alanlarının hala doğal karakterini koruyor olması. Tarihi, arkeolojik, dinsel ve folklorik değerlerin zenginliği ve doğal alanlarla iç içe olması. Her mevsimde farklı turizm ve ekoturizm etkinliklerinin yapılabilmesi.

Zayıf yanları: Ekoturizm hakkında bilgi yetersizliği. Ekoturizm konusunda uzman acenta ve tur operatörlerinin olmaması. Ekoturizm için alansal ve noktasal eylem planlarının olmaması. Ekoturizme hizmet verebilecek alt ve üst yapının istenilen düzeyde gelişmemiş olması.

Fırsatlar: Dünyada ve Türkiye’de ekoturizme talebin artması. Gelişen ulaşım olanakları ve buna bağlı olarak seyahat imkanlarının gelişmesi.

Doğa koruma konusunda yerel, ulusal ve kültürel bilinç geliştirme olanağı.

Tehditler: Biyolojik çeşitlilik olumsuz etkilenebilir, hatta yok olabilir. Endemik veya ekonomik değere sahip bitki ve hayvan türleri kaçakçılığı artabilir. Bazı özel doğal bölgelerin özel kullanım nedeniyle halka kapatılması. Nüfus yoğunluğu nedeniyle taşıma kapasitesinin aşılması.

Sn. Türkay’ın anlatımından sonra bölge illerden seçilmiş çok güzel ve özel fotoğrafları izledik. Güzel bir sunumdu. Teşekkürler.

26.06.2008

Bu yazı toplam 1301 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim