• BIST 1.123
  • Altın 475,378
  • Dolar 7,8288
  • Euro 9,1832
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

Bazıları etkili, tüm Bolu tepkili!

N. Gürkan Yetkin

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlük seçimleri tamamlandı, hatta devir teslim töreni dahi yapıldı, ancak tartışmalar hala devam etmekte.

Bolu'da herkesin çok hassas olduğu iki kırmızı çizgi var. Bunların başında, Bolu'muzun babası rahmetli İzzet Baysal gelir, ardından Bolu Spor Kulübü. Bu kırmızı çizgiler birileri tarafından kullanılmaya, bilinçli veya bilinçsiz tahribata uğratılmaya kalkışılırsa, altında herkesi bırakan büyük bir depreme yol açar!

Sahne arkasından suflörler, senaryoyu yanlış okumaya başladığında, en müthiş klasik oyun, en başarılı oyunculara rağmen nasıl berbat bir hal alırsa, bu kırmızı çizgi hattındaki en önemli kişilerde suflör siyasilerin etkisi ile ciddi hatalar yapabiliyor!

İki önemli değerimiz, siyasilerin pirim derdi yüzünden yıpranmaya, gözden düşmeye doğru giden tehlikeli bir yöne doğru taşınmaktadır. Bir çok meslek odası yönetimlerine, sırf siyaseti karıştırmama adına, çok sevilseler dahi siyasi kimlikleri ön plana çıkmış kişiler alınmazlar! Bu durumu herkes kabullendiğinden, bu meslek grupları yönetimlerine, siyasi kimlikleri ön plana çıkmış kişiler aday da olmazlar. Bu sayede meslek odası yönetimi kararlarını, bu yönetime bağlı üyeler tarafsız olarak, sadece mesleki açıdan değerlendirirler.

Bolu Spor Kulübü Başkanı, yerel seçimlerde, İktidar Partisi aday adayının arkasında basın mensuplarına poz verir, ardından olağan kongrede İktidar Partisi İl Başkanı'nı yönetimine alırsa, o yönetimin tarafsızlığına gölge düşmüş olur. Bolu Spor sevdasına gönül vermiş, her türlü siyasi görüşe sahip kişiler bulunduğunu göz ardı ederseniz, başarısızlığın sonuçlarını tek başına göğüslemek zorunda kalır, kimseden de anlayış göremezsiniz!

Göz bebeğimiz ve Rahmetli Babamızın en büyük eseri olan üniversitemize geldiğimiz zaman, öncelikle yakın geçmişi bir hatırlamakla başlamak gereklidir! Hatırlanacağı üzere, Başbakanımız, İlimizi ziyareti esnasında, üniversitemizin en önemli bölümü saydığım Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nin açılışına da katılmış, ancak o dönem görevi başında olan Rektör ve yardımcılarının çirkin davranışı ile karşılaşmıştır. Bu eylemi gerçekleştiren kadro, başta ev sahibi pozisyonunda olan Vakıf Yöneticilerini de mahcup etmiştir. Ardından bu kadronun güvendiği dallar elinde kalınca, düşüş acı ve sert bir şekilde olmuştur.

Ardından görevi devralan sayın rektör, zaman içinde, Bolu'muzun en önemli su kaynağı olan Gölköy Havzasına villa yapmak isteyen öğretim görevlilerinin telkinleri ile Bolu Belediyesi ile ters düşmüş, hatta mahkemelik olmuştur.

Oysa üniversitenin hükümetten çözüm bekleyen çok ciddi sorunları olduğu, bunların çözümü için uğraş vermesi gerekenlerin, meseleye siyasi yaklaşmaları sebebiyle, sorunların çözüme kavuşturulması mümkün olmamıştır.

Bu sorunları çözme iradesini kendisinde gören bir öğretim görevlisi, rektör olabilme adına aday olmuş, sonuç olarak bu yarışta ipi göğüsleyen kişi olmuştur. İşte sırf Bolu Milletvekilleri ile yemek yedi diye, sayın rektör “Ak Partili” ilan edilmiş, ulusal gazetelerin köşelerine,TBMM'si kürsülerine konu olmuştur.

Bu meseleye Vakıf yönetiminin de sokulmaya çalışılması, ayrı bir hata olmuş, hatanın üzerine gidilerek, mesele CHP tarafından tam bir siyasi şova dönüştürülmüştür.

Peki bu bir fincan suda koparılan fırtınaların, Bolumuza, üniversitemize, bize emanet vakfa, kişi veya kuruluşlara ne gibi bir faydası olmuştur? Aksine sonuç itibari ile zararı dokunmamış mıdır?

Bu saatten sonra, vakıf mütevelli heyeti ile Sayın Rektör nasıl birlikte hareket edecektir? Sayın Ahmet Baysal'ın üzüntüsünü kim, nasıl telafi edecektir?

Üniversiteyi ve Bolu Spor Kulübünü, Bolu yerel siyasetine taşımak kadar büyük bir yanlışlık olabilir mi? Dengede olması gereken terazinin kefelerine yüklenmenin, kime ve neye katkısı olabilir ki?

Etki, doğal olarak tepki ile karşı karşıya gelecektir. Ancak bu iki kritik meseleye olan yaklaşım değişmediği müddetçe, daha büyük sıkıntılar doğuracağı göz ardı edilmemelidir. Aklı selim davranması beklenenler, yangına körükle gitmeye devam ederlerse, bu yangının kendilerini de kavuracağını bilmelidirler.

En kısa sürede, Bolu Spor Yönetimin Kurulu'nda ve İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti'nde görev yapan siyasi kimlikleri ile ön plana çıkmış kişiler, bu görevlerinden ayrılmalıdır!

Tüm siyasi partilerin temsilcileri, yapmaları mümkün yeni rektörümüze hayırlı olsun ziyaretini, ortak bir karar alarak hep birlikte yapmalı, bu sayede üniversitemizin tarafsızlığı ve bu tarafsızlığın devamı her kesime ilan edilmelidir!

Oy uğruna Bolu Halkının kırmızı çizgileri ile daha fazla uğraşılmamalı, tali meselelerle değil ana meselelerle meşgul olunmalıdır!

Hata insana mahsustur! Ancak hatadan dönmek ERDEMLİLİK tir! Erdemli davranış ise, en çok Bolu Halkına yakışır! Bunu her Bolulu çok iyi bilir. Bolulu olmayan ve hasbelkader bir partinin yöneticisi olanların da bu hassasiyeti bilmeleri gerekir!

En kısa zamanda bu erdemli davranışı göstermeleri gerekenlerin, gereğini yapmaları dileğiyle!

11.02.2010


Bu yazı toplam 1512 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim