• BIST 95.953
  • Altın 238,712
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?
Anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında bebeklerinin dişlerinin ne zaman çıkacağı gelir.

 

Anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında bebeklerinin dişlerinin ne zaman çıkacağı gelir. Çünkü aileler açısından tıpkı ilk konuşma ya da ilk yürüme gibi bir önem arz eden bu durum için özel takvim çalışmalarından ürünlere, farklı aktivite planlarından kutlamalara kadar pek çok özel unsur da vardır.

Dişler Ne Zaman Çıkar?

Genel anlamda ilk altı ayın ardından alt çenedeki ilk iki ön diş çıkmaya başlar. Orta kesici dişler olarak da bilinen bu dişler çocuklarda çok tatlı bir görüntüye de neden olur. Bunun yanında, kısa süre sonra üst çenedeki orta kesici dişler çıkar.

Diğer süt dişlerinin ağızda yer edinmesi takip eden 18 ila 24 aylık süreç içinde gerçekleşir. 18-24 aylık süreç içindeki detaylar için şu linki takip ediniz: https://www.adimadim.com/ay-ay-bebek-gelisimi/18-aylik Ancak bu dişlerin çıkması ile ilgili net ve belli bir sıra yoktur. Yine net olmamakla beraber çok büyük bir ihtimalle 2 ve 3 yaş arasındaki bebeklerde süt dişlerinin hepsi çıkmış olur. 2 ve 3 yaş arasındaki bebeklerinizde diğer tüm gelişmeler ve öneriler için buraya tıklayabilirsiniz:
https://www.adimadim.com/ay-ay-bebek-gelisimi/25-26-27-aylik

 

Diş Çıkarma Belirtileri

Anne ve babaların çocuğun diş çıkarması ile ilgili olarak keşfettikleri belli başlı belirtiler de vardır. Bu belirtilerin arasında sayılabilecek olan huysuzluk ve huzursuzluk ilk sırada gelir. Ortada hiçbir durum yok iken yaşanan huzursuz ortamlar ve çocuktaki huysuzluk diş çıkarma belirtisi olabilir. Sürekli olarak ağza bir cisim alma ve ısırma eğilimi de diş çıkarma belirtisi olarak görülür.

Öte yandan diş çıkaran çocuklarda yüksek ateş de görülebilir. 37,5 derece gibi bir ateş ölçümü bu süreçte ortaya çıkabilir. Ancak yine de, bu tarz yüksek derecelerde doktor ile görüşmek faydalıdır.

Diş çıkaran bebeklerin acılarını ve ağrılarını azaltmak için ılık bezlerle bu bölgeleri ovalamak çare olarak uygulanabilir. Ancak burada dikkat edilecek nokta, diş çıkan noktaya ve özellikle de dişe doğrudan bastırmaktan kaçınmaktır. Çünkü bu şekilde dişlerin uzantıları ve yönleri değişebilir. Şekil bozukluğu yaratmaması için hassas bir bakım uygulanmalıdır.

Hepsinin yanı sıra diş çıkarırken oluşan kaşıntılardan dolayı da diş çıkarma oyuncakları ve halkalar alınarak çocuk için kullanıma dâhil edilebilir.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim