• BIST 1.399
  • Altın 504,093
  • Dolar 8,7643
  • Euro 10,4476
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

Bekledim de gelmedin

Mustafa Namdar

Hani bir şarkı vardır, “Bekledim de gelmedim” diye başlar. “Etlik Piliç Gübrelerinin Kullanım Şekilleri, Değerlendirme Yöntemleri ve Yasal Uygulamalar”la ilgili seminerde bekleyip de gelen ama dinleyemediğimiz bir şarkı gibiydi. Değişik enstrümanların değişik akortlarıyla toplumun dilinde mırıldanan şarkının kuralına göre seslendiren okuyucularını ne yazık ki, iletişimsizlik nedeniyle bu toplum dinleyemedi.

Bolu Valiliği, Besd. Bir ve Kanatlı Arge tarafından düzenlenen seminer, 06.09.2007 Perşembe günü Üniversitemiz Kültür Binası Mavi Salon’da gerçekleşti. Bu seminere katılamadım. Katılamama nedenlerini de önceki yazılarımda açıklamıştım. Yaptığım araştırma sonucunda protokol konuşmalarını elde edemedim ama, konunun uzmanlarına ait sunum özetlerini sizlere aktarmak istiyorum.

1. OTURUM: Ank. Üniv. Ziraat Fak. Toprak Bölümü Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çaycı Oturum Bşk.

Sunumu yapan: Kastamonu Üniv. Fen-Edebiyat Fak:Dekanı Prof.Dr.Süleyman Taban.

Konu: Etlik Piliç Gübrelerinin önemi ve tarımsal üretimde kullanılması. “Tavuk dışkıları gübre haline getirilmeden kullanılmamalıdır. Dışkı iyi bir şekilde kompostlama yapılarak gübre haline getirilmelidir. Kompostlama dışkının kendine has rahatsız edici kokusunu önemli derecede azaltır. Türkiye topraklarının %91.4’ü organik maddece fakirdir. Bu durumda tavuk gübresi enerji kaynağı olarak kullanılamaz. Yılda 500 milyon etlik piliçten elde edilen gübrelerden 210 bin hektar arazi organik maddece zenginleştirilir. Kompostlamayı küçük üretici yapamaz. Entegrasyonlar bu konuya sahip çıkmalı. Küçük, orta ölçekli ve büyük kompostlama üniteleri kurulmalıdır. Bu konuda yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”

2. OTURUM: Ank. Üniv. Ziraat Fak. Toprak Bölümü Bşk.Yrd.Prof.Dr. Cihat Kütük, oturum başkanı.

Sunumu yapan: Danimarka Et Birliği’nden (DMA) Henrik Bang JENSEN

.Konu: Etlik piliç gübrelerinin kullanım şekilleri ve değerlendirme yöntemleri ile AB’deki yasal düzenlemeler.

“Danimarka’da elde edilen tavuk dışkılarının %95’i gübre olarak, %5’i de biogaz üretiminde kullanılır. Danimarka’da dışkı kompost yapıldıktan sonra gübre olarak kullanılır. Kompostlanan gübreler yığından alınırken, tarlaya götürülüp dökülürken doğal olarak kokar. Ancak bu koku problem edilmez. AB’de üç ana direktif bulunmaktadır. Bunlar daha çok toprak ve suyu korumaya yöneliktir. Gübrelerin kullanım miktarları, suların nitrat seviyelerinin düzenlenmesi, fosfor düzeyleri gibi. Su ile ilgili direktifler 2015’ten itibaren önem arzedecektir.”

3. OTURUM: Veteriner Tavukçuluk Derneği Bşk. Prof.Dr. Ahmet Ergün Oturum Bşk.

Sunumu yapan: İspanya’da kanatlı üretimi Teknik Danışmanı Dr. Jose Ignaco BARRAGAN.

Konu: İspanya ve AB üye ülkelerinde etlik piliç gübrelerinin kullanımı ve değerlendirme yöntemleri.

“Altlık seçimlerinden başlayan önlemler alınmalı. İyi bir üretim için altlık önemlidir. Altlıkların iyileştirilmesi için değişik müstahzarlar kullanıldığı gibi, iyi havalandırma ve kaliteli su kullanılması önemlidir. Kimyasal gübrelerin iyi bir alternatifidir. AB ve İspanya’da gübre ile ilgili direktifler kullanım aşamasında, toprak ve suya en az zarar verme şeklindedir. Nitrojen ve Fosfor seviyelerinin düşürülmesi konusunda biroiler üretiminde yeme protein miktarını düşürme, fitaz enzimi kullanma gibi müdahaleler yapılmaktadır. Tavuk dışkılarının enerji kaynağı olarak kullanılması, pahalı bir yöntemdir. Dışkıların kompostlama yapılarak kullanımı önemlidir.

4. OTURUM:Kanatlı AR-GE Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.Şerafettin Erbayram Oturum Bşk.

Sunumu yapan: Kanatlı üretimi teknik danışmanı Vet.Hek.Ahmet Nuri Bilgin.

Konu: ABD ve Kanada’da etlik piliç gübrelerinin kullanımı ile ilgili pratik uygulamalar ve yasal düzenlemeler.

“Tavuk gübreleri, toprağı beslemek, hayvanları beslemek ve enerji üretmek için kullanılır. Biroiler gübresinden enerji üretimi çok pahalı bir yöntemdir.

Gübreyi yakmak çok yanlıştır. Toprağı besleyecek bir ürünle yakma sırasında çıkan gazlarla doğayı kirletmek son derece zararlıdır. Dünyada %95 oranında toprağı beslemek için kullanılır. Dışkılar kompost edilerek kullanılmalıdır. Kompostlama işlemi çok zor değildir. ABD orman ve meralarda tavuk gübresi kullanılmaktadır.”

SEMİNER SONUCU:

-Tavuk gübresi, toprak için çok önemli bir besin kaynağıdır.

-Gübre olarak kullanılmadan önce kompost edilmelidir.

-Enerji kaynağı olarak kullanımı çok pahalıdır ve Türkiye için lükstür.

-Yakıt olarak kullanılmamalıdır.

-Kompoze etme ve kontrollü kullanım kokunun en aza indirilmesine de önemli katkılarda bulunacaktır.

-Gerekli yasal düzenlemeler en kısa zamanda yürürlüğe girmelidir.

Şimdi gözler, bu seminer sonucunda, bu konuda ön çalışmaların yapılacağının ifade edilmesi üzerine gelişmeleri beklemek olacaktır.

Bu konuda asıl sorunun, sektörel bazda teşvik verilerek depolama için yer tahsisinde olduğunu düşünüyorum. Sadece yer tahsisi yeterli mi? Sanmıyorum.

“Bolu ismi beyaz et sektörüyle bütünleşmiş durumda. Bolu’da turizm ve beyaz et sektörünün birlikte gelişmesini hedeflediklerini. Tavuk üretim tesis atıklarının ve kümeslerinin çevreye zarar vermeden yeniden kazandırılması” gibi çalışmaların başlatılacağına işaret eden Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sn. Mehdi Eker’in peşini bırakmamak hem sektör temsilcilerinin, hem de siyasilerimizin baş görevi olmalı.

Zira; çevre kirliliği ve kokunun harman olduğu yerde turizmin barınamayacağı bilinen gerçek. Bekleyip göreceğiz. Umarım sorun çözülür. Umarım Beyaz et festivalinden olumlu etkilenmiştir Sn. Bakanımız.

17.09.2007

Bu yazı toplam 1295 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim