• BIST 93.619
  • Altın 252,854
  • Dolar 5,8538
  • Euro 6,5559
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C

Belediye Başkanları-hizmetleri-seçimleri

Bülent Dinçtürk

Yazarımızın yazısı dizgi hatası sonucu eksik çıkmıştır. Yazıyı tekrar yayınlıyor, okuyucularımızdan ve yazarımızdan özür diliyoruz.

Belediye Başkanları da halkın oyları ile her beş yılda bir seçilir. Ancak milletvekillerine göre görevleri daha ağırdır. Bir insanın doğumundan ölümüne kadar mutlaka birkaç defa Belediye ile ilgisi olur.

Bolu’da bugüne kadar görev yapan, Başkanları yaklaşık elli yıllık kısmındakileri yakından tanıyorum. Başkanların hizmetlerini değerlendirirken, o gün içinde bulundukları şartları, imkanları, yetkileri gözönünde bulundurarak değerlendirmek, insaf ölçüleri ile daha çok uygun düşer.

Bizlerden daha yaşlılar, eski günlerdeki yoksulluk ve imkansızlıklarla nasıl mücadele ederek o günlerde B.Başkanlarının hizmeti getirebilmek amacıyla çırpındıklarını çok daha iyi bilirler. Bolu’da 1950 yıllarında ne kanalizasyon, ne evlerde içme suyu vardı, ne de asfalt yol.

Su, mahallelerdeki çeşmelerden veya maslaklardan temin edilir, su taşıyan ve satan satıcılar vardı. 1950’li yıllarda Kökez suyu Bolu’ya rahmetli Fakı Cemil Bey’in B.Başkanlığı sırasında gelmişti. O günden bugüne kadar kendisini Bolu halkı rahmetle anmaktadır.

Rahmetli Hulusi Tüzmen Bey gerçekten Beyefendi bir insandı. Herkese saygılı davranır, beyefendiliği ile hala hafızalardan silinmemiştir. Onun zamanında yangın olduğu zaman siren çalınırdı. Bütün mahalleler yangın olduğunu böylece duyardı. Rahmetli Başkanın ismi de “Düdükçü Başkan” diye anılırdı.

Milli bayramlarda eski Belediye önünde akşamları merkeşler davulları, köçekleri çalar ve oynarlar, fişekler atılırdı. Bolu’da sekiz mahalle vardı, D-100 Karayolu’nun üzerinde hiç mahalle yoktu.

Rahmetli Necip Varlık zamanında şimdiki Köroğlu Otel olan yeni Belediye binası yapılmıştı. İhtilallerde görev yapan B.Başkanlarından bahsetmek gereğini görmüyorum. 1960 ihtilalinden sonra Rahmetli İsmail Özer seçilmiş, Belediye hudutlarına yeni katılan A.Soku, Çıkınlar, Borazanlar, Kültür ve Sağlık Mahallelerinin yollarını stablize olarak yapımı ile uğraş vermiştir. Şehir içinde Arnavut kaldırımı ve bir kısım kanalizasyon yapılması ile beraber bir grup arkadaşı ile Boluspor’un kurucu Başkanlığını da yapmıştır. 1968 yılında Sayın Muzaffer Işın seçilmiş, 1980 ihtilaline kadar fasılasız 12 yıl, 1980 ihtilalinden sonra da iki dönem daha B.Başkanlığı yapmıştır. Sayın Başkanla hem Fen İşleri Müdürü olarak, hem de Meclis üyesi olarak beraber çalışma imkanımız oldu. Burada yapılanların tamamını sayarsak, gazetemizin 12 sayfası yetmez.

Belli başlı hizmetleri sayalım: 1- Yeni Belediye binası, 2-B.Cami önü dükkanlar, 3- Gerede Caddesi dükkanları, 4- Yeni Belediyenin olduğu çukur mahallenin istimlaki, 5-Çarşıda ana cadde istimlaki, 6-Gerede Caddesi ve E-5 bağlantısı istimlaki, 7-İsmetpaşa Caddesi’nde istimlak, 8-Atatürk Bulvarı istimlaki, 9- Kökez şişeleme tesisi yapımı ve açılması, 10-Katlı otopark alanı istimlaki ve yapımı, 11-Cumhuriyet Caddesi istimlaki, 12-Panayırın görünüm ve şekli-nin değiştirilmesi, 13-Şehir içmesuyu ihalesinin yapımı ve inşaata başlanılması, 14-Şehir kanalizasyon ihalesi ve yapımına başlanılması, 15-Sanayi çarşısı yolları, kanalizasyonu ve su şebekesinin yapımı, 16-Düğün salonu yapımı, 17 Asfaltlama tesislerinin makine ve ekipmanlarıyla alımı, 18-Asfalt yolların yapımı.

Bu hizmetler akla gelen büyük ve kalıcı hizmetler. Unutulanlar ve küçük hizmetleri burada sayamıyorum. Ancak asfaltlama tesisi çok büyük fedakarlıklar ve imkansızlıklarla getirilmiştir. Bugün şartların ve imkanların çok daha iyileştirilmiş olmasına rağmen, böyle bir eserin ortaya konabilmesi çok zordur. Sayın Necdet Gören iki dönem B.Başkanlığı yapmıştır. Onun döneminde de yarım kalan alt yapı çalışmaları devam etmiş, su ve kanalizasyon yapımları ile binaların bağlantıları yenileştirilmiştir. Yeni su kuyuları açılmış, şehrin susuz kalmasının önüne geçilmiştir. Yeni Düğün Salonu inşaatına başlanılmıştır.

Sayın Yüksel Ceylan talihsizlikle mücadele etmiş, döneminde 99 depreminin yaralarını sarmak ve yeni yatırımlar yapmak mecburiyetinde kalmışsa da, gerçekten başarılı olmuş, güzel yatırımlar yapmış ve yeni eserleri Bolu’ya kazandırmıştır. İki büyük eser, D-100 Karayolu üzerine yapılan geçitler, onun çabaları ile ortaya gelmiştir.

Sayın Alaaddin Yılmaz’dan bu aşamada bahsetmeyeceğim. Dönemi tamamlandığında kendisinden bahsetmemin daha uygun olacağı görüşündeyim.

Geçen hafta Cumhurbaşkanlarını, halkın doğrudan seçmesi fikrini ortaya atmıştım.

Bu hafta da Belediye Başkanları ile ilgili yeni bir fikir ortaya atıyorum. Sabıkası olmayan partili, partisiz, yeterli tahsili olan B.Başkanlığına aday olabiliyor. Hiçbir engel yok. Sen bu işin üstesinden gelemezsin diyen de yok. Halbuki dört yıllık öğretmen fakültesini bitiren bir üniversite mezunu imtihan edip kazanırsa, öğretmen yapıyoruz. Berbere, aşçıya, tamirciye, her türlü sanatkarı imtihan edip diploma vermeden dükkan açmasına müsaade etmiyoruz. Peki memlekette hizmet ve memleketi yönetmek, berber dükkanı yönetmekten ve tamirci dükkanı açmaktan daha mı kolay? Mutlaka partili, partisiz B.Başkanı olacakların bir imtihandan geçirilmesi gerekir ve de şarttır. İnsanlar kendilerini yeterli görebilirler. Ama o şehrin zaman kaybetmesi, hizmetten yoksun kalması hiç kimsenin yetkisinde değildir.

Ülkemizde her türlü gazeteler de marifetli! B.Başkanlarını okuyoruz. Ülkemizde hiç bir belde veya şehrin eksik hizmet alması veya hiç almaması gibi bir durumu düşünmek dahi çok acı.

Gönlümüz B.Başkanlarının geniş ufuklu hizmeti verebilecek o şehri yönetecek insanlardan seçilmesini arzu etmektedir.

Demokrasiyi zedelemeden bu konuda iktidar ve muhalefetin üzerinde çalışılarak en azından seçildikten sonra üç ay süre ile eğitime alınmaları ile eksik yönleri tamamlanırsa, verimli olmaları sağlanır. Bu yazı genel olarak yazılmıştır. Hiç kimsenin şahsıyla ilgili değildir.

İyi haftalar dileğiyle.

12.05.2006l

Bu yazı toplam 733 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim