• BIST 99.785
 • Altın 275,310
 • Dolar 5,7492
 • Euro 6,3925
 • Bolu 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 10 °C

BELGELERLE BOLU'NUN YAKIN GEÇMİŞİNDEN ESİNTİLER

BELGELERLE BOLU'NUN YAKIN GEÇMİŞİNDEN ESİNTİLER

KARASI DA VAR MI? -Selami ERKUT.

Bolu ve ilçelerinden aslına uygun  seçme hikayeleri  Eğitimci-Araştırmacı  Mehmet Tunçkol derlemeye devam ediyor.

Bu haftanın hikayeleri Mudurnu ,Göynük ve Bolu merkezden çok hoş hikayeler.

 Hele Mudurnu’nun  meşhur  pehlivan  hikayesi, bir zamanlar ata sporu güreşe ilginin yörelerde ne kadar fazla olduğunu gösteren bir örnek.    

(OVABAŞI-HACIHALİMLER KÖYÜ PEHLİVANLARI)

“Dünyaca ünlü Kara Ahmet’in yolu Mudurnu’ya düşmüştü. Omuzundaki kıspet zembili ile ve yaya olarak Mudurnu’ya gelen Kara Ahmet, çarşıda Pabuçcular Kahvesi’ne uğradı. Kendisine çay, kahve ikram ettiler, karnını doyurdular. Hoş beş sırasında birisi Kara Ahmet’e:

---Yarın Bolu’da her sene yapılması adet haline gelen güreşler var, yolculuk oraya mı yoksa? diye sorunca, Kara Ahmet zembilini sırtladığı gibi Bolu yoluna koyuluyor…

Mudurnu’da Hacıhalimler Köyü pehlivan yetiştirmekle meşhur. Bolu’da her sene yapılan güreşlere, bütün köy halkı ile birlikte katılmayı onlar da adet haline getirmişler. Hacıhalimler Köyü’nün bir de pehlivanı var. Bütün yıl pehlivanlarını talim ettirip, yedirmişler, içirmişler, beslemişler. Lakin tam Bolu güreşleri yapılacağı sırada pehlivanları hastalanıp ölmüş… Bütün köy halkı meyus ve üzüntülü. Ama yapacakları bir şey de yok. Bolu güreşlerine de çok meraklılar. Toplanıp:

---Hiç değilse seyire bakarız, diye Bolu’ya gitmeye karar verip topluca yola koyulmuşlar.

Kimi atına binmiş, kimi eşeğine, bir kısmı da yaya olarak giderken önlerinde, sırtında bir zembille yaya olarak gitmekte olan birisine yetişmişler. Selam verip konuşurken, köylülerden birisi Kara Ahmet’in sırtındaki zembilin içinde bir kıspet olduğunu fark etmiş. Kara Ahmet’e sormuşlar:

---Ağa, yoksa sen pehlivan mısın?

Kara Ahmet pek oralı olmadan cevap vermiş:

---Biraz güreşirim…

Köylüleri bir sevinmedir almış ve Cihan pehlivanına:

---Bizim köyün pehlivanı aniden ölüverdi, köyümüz pehlivansız kaldı. Biz her sene Bolu’ya güreşe gideriz. Bu sene garip olduk. Gel, sen bizim köyün pehlivanı oluver, diye ricada bulunmuşlar. Kara Ahmet teklifi kabul edince:

---Aman, sen yorulma, diyerek hemen altına bir at çekip yola devam etmişler. Bolu’daki Karaçayır Meydanı mahşer yeri gibi, hınca hınç insan dolu. Bir taraftan da çifte davul ve zurnalar, seslerinin çıktığı kadar halkı heyecana getirmeye çalışıyor. Hacıhalimler köylüleri de çayırın bir kenarına yerlerini almışlar. Önlerinde de yolda buldukları emanet pehlivanları oturuyor. Derken güreşler başlamış. Ayak güreşi için pehlivanı soyunmaya davet etmişler. Pehlivan:

---Bunları pek gözüm tutmadı, hele küçük orta bir başlasın, demiş. Köylüler pehlivanlarının pek de kötü bir şey olmadığına sevinmişler. Orta güreşleri başlayınca, gene pehlivanı soyunmaya teşvik etmişler. Pehlivan, bunları da gözünün tutmadığını söyleyince, Hacı halimlilerin  ümitleri biraz kırılmış. Başaltı başlayıp da aynı durum tekrarlanınca köylüler homurdanmaya başlamışlar ve aldatıldıklarını söyleyerek Kara Ahmet’e biraz çıkışmışlar… Nihayet başpehlivanlara sıra geldiğini cazgır ilan edince Kara Ahmet yerinden kalkıp soyunmaya başlamış. Köylüler:

---Aman ağa, sen ne yapıyorsun, bu pehlivanlar senin bir tarafını kırarlar. İçlerinde Adapazarı’ndan, falan pehlivan var, ona düşersen bir daha iflah olamazsın, demeye başlamışlar…

 Kara Ahmet gülerek soyunup yağlanmaya başlayınca köylüler pehlivandaki cüsseye ve yağlanma stiline bakıp biraz da ümide kapılmaya başlamışlar… Derken güreş başlamış. En güçlü ve yörenin en meşhur pehlivanı Kara Ahmet’e isabet etmiş. Peşrevlerden sonra ilk dalışta Kara Ahmet’in, rakibini kaldırması ve sırtını yere yaslaması bir olmuş. Yenik pehlivan ayağa kalkıp Kara Ahmet’i kucaklayarak elini öpmüş ve sormuş:

 ---Yahu pehlivan, senin adın ne?  Kara Ahmet cevap vermiş:

---Ahmet.

--- Karası falan da var mı yoksa? deyince, Kara Ahmet:

---Kara Ahmet derler bana…

Ortalık birden karışmış. Seyirciler yerlerinden fırlayıp, Kara Ahmet’in etrafını sarmışlar. Hacıhalimler köylüleri şaşkın vaziyette, ne yapacaklarını bilemiyorlar… Kara Ahmet’in yanına ulaşmak mümkün değil. Nihayet muhtar köylülerine bağırmış:

---Hadi lan, toplanın, gidiyoruz. Yolda bulduk, Bolu’da kaybettik. Emanet eşeğin paldımı yokuşta kopar…”

 

GÖYNÜKLÜ HAFIZ’IN AŞKI--- M. Zekâi KONRAPA

 “… O devrin Ramazanlarında ziyafetler vermek, zengin konaklarında imamlar tutmak gibi milli ve dini an’aneler köylere, köylerdeki zenginlere varıncaya kadar yayılmıştı. Çıkınlar Köyü’nde Tevfik adında zengin bir derebey vardı. Hükümetçe sözü geçer, jandarma ve tahsildarlara kendisini saydırırmış. Tarikata intisabı, dervişliği de varmış. Rivayete göre midilli cinsinden küçük bir hayvana biner, önüne battaniyesini örter, çarşı ortasından hususiyle Kalaycılar içinden geçerek varlığını herkese bildirmek istermiş. Çıkınlarlı Tevfik Bey, Ramazan münasebeti ile şehir zenginlerini taklit ederek Göynüklü Hafız İsmail Hakkı Efendi’yi konağında vazifelendirmişti. Hafız’ın sesi güzel ve tatlı olduğu için Tevfik Bey kendisini sevmiş, ona gazeller de okuturmuş. Hatta İsmail Hakkı’yı, kızı Hafız Düriye Hanım’a da hoca yapmıştı. Bu münasebet ve yakınlık iki gencin ruhunu birbirine derin bağlarla bağlamış, temiz ve masum bir aşk macerası bu suretle başlamıştı. Hafız İsmail Hakkı, İslam usûl ve an’anesine saygı göstererek ‘ Allahın emri ile, Peygamberin sünneti ile, İmam-ı Azam’ın İçtihadı ile’ babasından Hafız Düriye’yi istemiş, memleketin büyüklerini de bu işe vasıta kılmıştı!

Ancak Hafız’ın bu talebi, kızın babası Tevfik Bey tarafından şiddetle red edilmiş, Hafız konaktan çıkarılmış, hadise memlekette büyük üzüntü ile karşılanmıştı. Herkes genç sevgililerle alakalanıyor, şehrin ileri gelenleri; hacısı, hocası, şeyhi, dervişi Tevfik Bey’i bir türlü yumuşatamıyordu. Derebey döküntüsü, Hafız’ı kendisine damat yapmayı şahsi asaletine yakıştıramıyor, ‘ Gazel okuttuğum bir hanende, ailemiz içine girebilir mi, bize küfüv ve emsal olabilir mi? ‘ diyordu. Nihayet arzusu hilafına kızını bir memurla evlendirdi. Ne yazık ki, bu izdivaç kızının felaketine sebep oldu. Düğünden 27 gün sonra Hafız Düriye Hanım genç yaşında toprağa düştü... Memlekette acı bir hatıra bırakarak sönüp gitti. Fakat; öleceğini anlayan zavallı kızcağız, ölüm ‘ selâsı’  nın , aşıkı Hafız tarafından verilmesini vasiyet etmekten çekinmemişti.O zaman Aktaş dergahında ikamet etmekte olan Hafız İsmail Hakkı,sevgilisinin vasiyetini,acı gözyaşları ile yerine getirmişti! Ölüm sabahı, Aktaş minaresinden tali’siz aşıkının gür ve yanık sesi, masum aşkının acıklı akibetini bütün şehre duyuruyordu.

Bu elemli akıbetten sonra, Hafız da aşk ateşini söndürebilmek için, Bolu’dan uzaklaşmaya mecbur olmuş, hatta Anadolu’da bile kalamayarak Suriye’ye kadar uzanmış, Şam’da yerleşerek Arap muhitinde yeni bir yuva kurmak suretiyle aşkını unutmaya çalışmıştı. İlk vazifem Çankırı’dan sonra,      ( 1912–1914) ders yıllarında Şam’da iki sene süren Tarih öğretmenliğim sırasında Bolulu hemşerimiz Hafız İsmail Hakkı Efendi ile görüştüm… Kendisi ile ‘ Muhacirin’ denilen Türk Mahallesi’nde komşuluk bile yapmıştım.

 

Bolu’da Tevfik Bey’in kızına ait bu aşk macerasını torunu ‘Azmi’ Bey’in verdiği şifahi malumatı ile takviye ettiğim gibi, bu hikâyeyi hala bilen yaşlı Bolululara da rastlanmaktadır…”

Bolu Tarihi-Geçmişte Bolu. M.Zekai Konrapa. Bolu Vilayet Matbaası.1960. (Sayfa. 590–591.)UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bunların hepsi çete23 Ekim 2019 Çarşamba 15:59
 • Bakın bakalım benziyor mu?23 Ekim 2019 Çarşamba 15:55
 • Mudurnu’da feci kaza: 1 ölü23 Ekim 2019 Çarşamba 15:54
 • Parkın tahsisi Çevre ve Şehirciliğe geçti23 Ekim 2019 Çarşamba 15:14
 • Hepsi satılırsa 9 milyon TL gelir sağlanacak23 Ekim 2019 Çarşamba 15:12
 • TRT Akademi Atölyesi BAİBÜ’de başladı23 Ekim 2019 Çarşamba 11:01
 • Sağlık Mahallesi’nin nüfusu 2147223 Ekim 2019 Çarşamba 11:00
 • SATILIK PATATES23 Ekim 2019 Çarşamba 09:16
 • Caddede bomba paniği23 Ekim 2019 Çarşamba 00:15
 • Jandarmadan kaçak kazı operasyonu22 Ekim 2019 Salı 16:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim