• BIST 94.399
  • Altın 256,468
  • Dolar 5,7566
  • Euro 6,5070
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 24 °C

BEN MESSİ’YİM

Makinist

İşadamı Burhan Çelik Bolu’ya eski ÖRÜS Fabrikasının bulunduğu arazi ile ilgili yaşadığı güçlükleri Bolu Basını ile paylaştı.

8 yıllık serüvenini içtenlikle anlattı.

Buna mukabil İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu çok kısa bir basın toplantısı gerçekleştirerek “Burhan Çelik’in ifadelerinde konu “Hiçbir gerçek bilgi ve belgeye dayanmayan, kişileri ve kuramları karalamaya yönelik iddialar çok masum ve haklı imiş görüntüsü verilerek çarpıtılmaktadır" diyerek yanıtladı, ben Kutlu’nun basın açıklamasından en önemli cümle olarak bunu tespit ettim.

Üstüme pek vazife olmamasına rağmen fabrikaya kadar gittim.

Amacım gazeteye haber çıkarmak falan da değil, çünkü biliyorsunuz ben sadece gazetede köşe yazıyorum.

Kutlu’nun sözlerine Burhan Çelik’in nasıl bir cevap vereceğini öğrenmek istedim.

Çelik önce tereddüt etti, kimliğimi gazeteden teyit ettirdikten sonra hasbıhale başladık.

Öncelikle söyleyeyim, çok dobra dobra bir adam…

İnandırıcı, mevzuatlara hakim, konuştuklarını ayrıca avukatına da danışıyor.

Bu kadar büyük yatırımları olan bir kişi olmasına karşın ani kararlar verdiğini de konuşmalarından çıkardım.

Öncelikle Arap ülkelerine yoğun bir ihracat yaptığını ancak Arap Baharı denilen karışıklıklar nedeni ile Mısır, Suriye, Ürdün vs. gibi ülkelere yönelik dış ticaretinin tamamen durduğunu bu yüzden ORÜS arazisinde ki yatırıma yöneldiğini açıkladı.

Söze Burhan Çelik “Ben arazimde yeraltı su arama iznini mutlaka alacağım. Çünkü ben inanan bir insanım hayatımın hiçbir döneminde haksızlığın karşısında eğilmedim” diyerek başladı.

Peki güzel, bende sormaya başladım

Kutlu’nun basın açıklamasına ne diyorsunuz? Sorumu şu şekilde yanıtladı ve aramızdaki diyalog karşılıklı soru-cevaba dönüştü, aktarayım;

--Bir kere Mücahit Beyin basın toplantısında basın mensuplarına dağıttığı belge, yani “Jeotermal Sondaj İzni” belgesi 2007 tarihli, Maden İşleri Genel Müdürlüğü “Jeotermal Sondaj İzni”  konusunda çıkan yasalara göre yönetmeliklerde birçok değişiklikler yaptı.

-- Sizce Mücahit Bey bu konuyu iyi incelemeden mi kamuoyu önüne çıktı?

--Muhtemelen öyle olabilir, aksini düşünmek istemiyorum, zaten ben ilgili genel müdürlükle temas halindeyim…

--Belgeyi bende inceledim, orada 82,3 litre/saniyelik genel müdürlüğün tabiri ile akışkanlık daha açıkçası rezerv olduğu söyleniyor, bu yeterli değilse Karacasu neden Termal Turizm sahası ilan edilmiş?

--Zaten benim araştırmalarımda da kritik nokta bu, ben MTA Genel Müdürü ile bizzat görüştüm Karacasu’da 20 bin yatak kapasiteli rezerv kaynak bulunduğunu söyledi, zaten bu raporu jeologlara inceletin benzer sonuçlar çıkar”

--Ben de anımsıyorum buna benzer Tahsin Akduman’ın da açıklamaları olmuştu, ama şimdi ne zaman hatırlamıyorum.

Peki, 2007 yılından sonra arazisinde Jeotermal Sondaj İzni verilen yatırımcı oldu mu?

--Elbette, elbette.

--Peki, firma ismi verebilir misiniz?

--Hayır, arayan bulur, bana düşmez bunları burada açıklamam…

--Ben araştırıp geldim bence kritik bir soru daha, bu sondaj kuyuları arasında 200 metre mesafe gerekiyormuş, debi ve akışkanlık açısından sizin açmayı planladığınız kuyular mevcut açılmış kuyulara kaç metre mesafe de çok mu yakın yoksa?

--Ya ne 200 metresi kardeşim en az bin 800 metre hatta 2 kilometre mesafe var benim açacağım sondaj kuyuları ile diğerleri arasında..

--E o zaman?

--Bilsem, söylerim…

--Şimdi siz Sayın Valimize yazdığınız mektupta üstü kapalı bir ifadeniz var, İfadeniz şöyle “7-) İl Encümeni toplantısında şahsıma ruhsat verilmesi için karşılığında bir şey vermem gerektiği vurgulandı, ben böyle anladım. Yani suyun bir miktar istendi, zaten çıkacak suyun fazlası Devletimindir bunda bir sorun yoktur. Fakat demek oluyor ki arama ruhsatı almak için kanunen bir sıkıntı yok sadece müsaade almak için gayri kanuni talepleri karşılamak yeterli olacak.”  Burada ne demek istediniz?

--Bakın burada kastettiğim şu, ben arazimde Jeotermal Sondaj İzni aldıktan, sonra ona, buna, şuna su vermek gibi bir mecburiyetim olamaz, Devletimin haricinde benim planladığım yatırım çok büyük ve on yıldız bir yatırım, iddia ediyorum Bolu’nun çehresini değiştirecek yatırım. Bu yatırım için ne kadar Jeotermal Su gerekiyor bilmiyorum, oturur yatırım sonucunda ihtiyacım tespit edilir üstü zaten devletimindir. Ama bir yatırımcı olarak sonucu belli olmayan taahhütlerin altına giremem, anlaşıldı mı acaba?

--Eh biraz, zaten bu tespitinizi Sayın Valiye de yazmışsınız…

-- Yani bana sohbet aralarında denilen şu arazini gerekirse istimlâk ederiz, ederler etmesine ama onlarda biliyorlar benim muvafakatim olmadan benim arazimde Jeotermal Sondaj kuyusu açamazlar!

--Ne olacak böyle?

--Olacağı şu, sermaye sorun olan yerden kaçar, daha hafta başı konu ile ilgili Afrika’dan bir ziyaretçim geldi, Türkiye’deki olayları duymuş önce gelmek istemedi yahu yok böyle bir şey sen gel dedim geldi Abant’ta misafir ettim, Fildişi Sahillerinden

--Fildişi Sahili?

--Evet, ben kereste ticaretinde şampiyonlar liginde oynuyorum, Ben bu konuda Messi’yim mütevazı değilim bu yatırımı Bolu’ya gerçekleştirirsem bütün Bolu hayran kalacak, dünya parmağı ile gösterecek daha ne istiyorlar ben 64 yaşındayım, kendime yapmıyorum daha ne kadar ömrümüz olduğunu Yüce Rabbim bilir, ama dedim ya sermaye ürkektir kaçar…

Ben su, mu işinden vazgeçerim olur biter kat karşılığı verir geçerim, sonra utanırım sonra Bolu kaybeder.

Uğraştırmasınlar beni 8 yıl oldu, dile kolay…

--Benim başkaca soracağım bir şey kalmadı Burhan Bey, gidiyorum; ben ilk defa bir yazı ile röportajı birbirine karıştırdım, gazete yönetimi ne der, gazeteye basarlar mı bilmiyorum?

Benim içinde ilk oldu, izin verirseniz erkenden gazeteye gideyim incelesinler konuşmalarımızı…

--Biz de izinlerde bir sorun yok kardeş, Allah Selamet Versin…

Gazeteye gittim bir köşeye çekildim, bunları kaleme aldım, yönetim okeyledi, bakalım değerli okuyucularım siz ne diyeceksiniz?

Bu yazı toplam 862 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim