• BIST 102.494
  • Altın 226,459
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C

BEN YAPTIM OLDU ZİHNİYETİ 4+4+4 = 12 Yıllık eğitim...

Mustafa Öz

Bu millet ne çekti ise cehalet ve fukaralıktan çekti. Fukaralığın panzehiri cehalettir. Bilgili toplumların fakir kalması mümkün değildir.
Cehaletten kurtulmanın en önemli yolu ise eğitimdir. Eğitim için bir sisteminiz modeliniz olacak. O modele, sisteme göre insanınızı eğiteceksiniz.
Ne Osmanlıda, ne Cumhuriyette insanımızı; ihtiyaca göre, çağın gereklerine, toplumun arzu ve isteklerine uygun, bir anlayışla eğitemedik.
Eğitim sistemimiz sürekli denemeler ve yap-bozlarla adeta yalama oldu. Eğitimin adının başında “MİLLİ” ibaresi var ama içeriği milli değil. Eğitime bakış açımız tamamen İDEOLOJİK herkes kendi doğrularını sistem olarak görmek istiyor. Bu nedenle siyasiler bu sistemle sürekli oynuyor. Düzelteceğine temelli kötü yapıyor.
Bir eğitim sistemi düşünün: insanını çağın gereklerine uygun hazırlamıyor. Öğrettiği bilgiler ya içerik olarak yetersiz, ya da gereksiz. Kendi kültürü, inancı, coğrafyası ile ilgili bilgi vermek şöyle dursun ön yargılı bir yaklaşımla ya hiç bilgi yok veya çarpıtılmış bilgilendirme var.
Okulları fiziki kapasite ve kalite yönünden yetersiz, plansız. Bölgeler arası eğitim kalitesi düşüklüklerle dolu.
Öğretmeni temelden yetiştirme hatasına sahip. Meslek liseleri sorununa tam çözüm bulunmuş değil.
Öğrenme ile uğraşırken eğitimi (insan olmanın gereklerini, erdemini) yok sayıyoruz.
Eğitim aldığını okul bitirdiğini söyleyen ve diploması olanlar 200 kelime ile KART-KURT konuşuyor. Öğrendiği bilgilerle pratiğe geçme şansı yok. Özgüvensiz eleştirel bakış, araştırma yapma özelliğinden yoksun bir yetişkin olarak karşımıza çıkıyor.

EĞİTİMİ BİR BÜTÜN OLARAK MI PLANLAYIP SİSTEMLEŞTİRECEĞİZ
Eğitimde çare seneleri artırarak 8 yılı 12 yıl yapmak mı? Yoksa sistemi bütün olarak planlamak mı? Siyasetçiler statükodan, vesayetten bahsediyorlar ama… Sorunları bütüncül bir bakış açısıyla çözme noktasında; ne demokratik olgunluk, ne de anlayış gösteriyorlar. Biri AK dedi diğeri KARA diyor.
İktidar partisi dahil tüm partilerin programında eğitim sisteminin düzeltilmesi ve yıl sayısının artırılması var. Ancak hepsi de benim dediğim olsun deyince hiç bir şey düzgün olmuyor.
İktidar insana yatırım yapılan ve uzun yıllar sonra sonucu, meyvesi ortaya çıkan: “EĞİTİM SİSTEMİ İLE İLGİLİ” ben yaptım oldu deyip; tartışılmadan değerlendirilmeden, 4+4+4=12 yıllık bir sistem ortaya koyuyor.
Önce okula başlama yaşı 5 yaş iken 6 yaş kabul ediliyor. İlkokul 4 yıl zorunlu, ortaokul 4 yıl seçmeli halde iken değişiklikle ortaokul da zorunlu oluyor ve 4 yıllık ortaokulda okutulacak dersler tartışma konusu yapılıyor! Bu dersleri öğrenci mi yoksa bakanlık mı belirleyecek.
Meslek liselerinin ortaokul kısmının açılması kabul ediliyor. Aslında bu doğru bir yaklaşım ama iktidarın bu doğru yaklaşımı: “imam hatip liselerinin orta kısmı için getirdiği” tartışılıyor. Nedeni geçmiş uygulamalarda; siyaset her şeyi kullandığı gibi dini, diyaneti, masum öğrencileri de kullandığı için İktidar kendi sistemini çoğunluğun baskısı ile kabul ettiriyor. Muhalefetin, sivil toplum kuruluşlarının taleplerini hiç dikkate almıyor. Komisyonda kavga, gürültü gırla gidiyor.
Bu sistem okul öncesi eğitimi planlamıyor. Öğretmeni, okulu, öğretimin içeriğini planlamıyor. Sadece senelerle oynanarak bir kademe uyguluyor.
Milletin ihtiyacına, derman olacak çağdaş, kültürel, nitelikli bütünlükçü bir eğitim vaad etmiyor. Bu sistemden ne İNANÇLI, NEDE DONANIMLI öğrenci çıkmaz. Milli Eğitim Bakanı kendini tek seçici, iktidarda kendini TEK KANUN YAPICI ve uygulayıcı gördüğü müddetçe bu hamur daha çok su ister. Olan bizim evlatlarımıza olur.

Milli konular inatlaşmayla çözülmez. İktidarı muhalefeti bu konularda ORTAK AKILDA birleşmesini bilmelidir. Sorunları çözüyormuş gibi yapmak (MIŞ GİBİ YAPMAK) sorun çözmek değildir. Kanunun uzmanlarınca tartışılıp siyasetende ortak akıl kullanılsa idi daha iyi olurdu. Bu haliyle YANGINDAN mal kaçırmaktan farkı yok..!

16.03.2012

Bu yazı toplam 1130 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim