• BIST 96.861
  • Altın 238,364
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C

BEY OLMAK KOLAY,ZOR OLAN AĞA BEY OLMAK!

N. Gürkan Yetkin

 

  Bey olmak kolaydır.Erkek olmanız ve belli bir yaş sınırına gelmeniz,belirli bir işle meşgul olmanız yeterlidir.Hitaplarda, bu andan itibaren isminizden sonra, birazda kibarlık adına “bey”kelimesi ekleniverir.

   Ağabey olmanın koşulları vardır.En ön koşulu kardeşin ya da kardeşlerin olmasıdır!

Ağabey ,sadece idareci değildir!Aynı zamanda yol göstericidir.Fedakardır!Paylaşımcıdır! Kardeşlerine en büyük destektir.Onları koruyucu ve kollayıcıdır! Kısaca Ağabeylik zor iştir!

   Hele iş siyasete geldiğinde ağabaylik daha bir zordur!

  Ağabey içinde duygu bağı içerir ki ,siyasette duygusallığa yer yoktur!Dün çok iyi olduğun biri ile bu gün yolların ve gönüllerin ayrılabilir.Hatta karşı karşıya gelme durumu bile söz konusu olabilir!Ağabey,böyle bir durumda dahi kardeşini çiğneyip geçemez!İktidar mücadelelerinde, geçmişe bakıldığında, ağabeyliğin ne kadar zor olduğu görülecektir.İktidara sahip olan ağabeyin ülke birliği ve dirliği için kardeşlerini boğdurması neredeyse bir gelenek haline gelmiştir.

   Günümüzde ,iktidar koltuğunda oturuken kim ağabey pozisyonunda olmuş ise muhakkak kardeşi gibi gördüğü ile zaman içinde ters düşmüştür.Rahmetli Ecevit ile Hüsamettin özkan,Baykal ile Sayın Sav.

   Bu güne kadar hiçbir siyasi Ağabeylik rolü üstlenmemiştir!Ağabey gibi davranış sergilemiş ancak yeri geldiğinde kardeşleri gözden çıkarmayı ihmal etmemiştir.Özellikle Ak parti için konuşmak gerekirse ,bir elinde yetki olan diğer eline kalemi almış,kendince yanlış yapan kardeşlerin isminin üstünü çizmiştir.Çizik yeme!neredeyse siyasi bir terime dönüşmüştür.

   Geçmiş zaman içinde ,Ak Parti büyesinde kendisi hiçbir zaman  dillendirmese de “Ağabey!”rolünde olanlar olmuştur.Yanına tek tek topladığı kardeşler ile “müthiş!”işlere imza atmış ,işi bittiği  ya da işine gelmediği anda kendisine daima kardeşlik yapanları çizmekten geri kalmamıştır.Yanına almaktan hep korkmuş ,karşısına almayı tercih etmiştir. Dün ağabey-kardeş olanlar zaman içinde başkan ve adamlarına dönüşmüş sonrada eski bir fotoğrafta anı olarak kalmışlardır.

   Tanıyanların Ömer Ağabeyi ,Ak Parti İl Başkanlığı koltuğuna daha oturmadan misyonunu deklare etmiştir.Ağabey olmaya geldiğini daha başlangıçta söylemek oldukça iddialı bir söylem olarak kayıtlara ve hafızalara geçmiştir.Daha önce yapılmayanı yapmayı taahhüt etmek doğal olarak beklentileri de arttırmıştır.Özellikle kardeşlerde beklenti oldukça fazladır.Beklenti şudur!”Ömer Ağabey benim için ağabey ise ben onun için kardeş miyim?”

Kardeşlerin atladığı şu dur.Ömer Ağabey bir tane ,kardeşler binlercedir!Bu kardeşler içersinden üç beş tanesini seçtiğinde diğer kardeşleri sevmiyor ,istemiyor anlamına gelmemektedir.”Ben yok isem ,kardeş değilmişim!”gibi bir anlayış oldukça yanlış bir düşüncedir.

   Pazartesi günü gerçekleşen Ak Parti İl Başkanlığı devir teslim törenine Ömer Ağabeyimizin daveti üzerine ben de katıldım.Ak Parti İl ve İlçe  Başkanlığı’nın bulunduğu bu günkü hizmet binasına bu ikinci kez gidişimdi.İlki malumunuz üzere istifamı vermek üzere ikincisi Ömer Ağabeyimizin bu önemli gününde yanında olmak üzere.Uzun zamandır o binaya girmeyen birkaç sevdiğim,saydığım ve  değer verdiğim kişiyle.

    Ömer Ağabey farkı daha iyi anlaşılsın,herkes kendine bir çeki düzen versin diye!Öncelikler anlaşılsın diye!Önemli olanın gönül birlikteliği olduğu kavransın diye!

     Ak Parti’nin ilk kurulduğu günler hatıralarda canlandı.Bir avuç kadar sayılacak az sayıdaki ,bu ülkye ve şehre sevdalı inanmış insan.İşte o bir avuç insan arasındaki en önemli simaydı Ömer Sayın!O günden bu güne “Ağabey!”olarak kalmış,Ağabey olarak saygı ve sevgi görmüş nadir insan!

   Yeri geldiğinde “Boş Oy!”kullanarak, en etkili muhalefet şerhini koyabilme iradesini gösterebilmiş bir yol gösterici.

   Işte böyle bir insan diyorsa ki “Ben Ağabey olmaya geldim! “tüm kardeşlerde demeli ki “Hoş geldin!”

   İşte ben ve diğer kardeşler hep birlikte diyoruz ki “Hoş geldin!Ömer Ağabey!Hoş geldin!”

   Önemli olan bedenimizin nerede olduğu değil,gönlümüzün nerede olduğudur!Gönlümüz Ağabeyimizin yanıdır!Böyle de olacaktır

Sorgulanacak olan geriye dönüşümüz değil ,ileriye,geleceğe  bakışımızıdır!Zaman geçmişte yaşanan kırılma noktalarının düzeltilme zamanıdır!Temizlik zamanıdır!Plaket zamanıdır!

   Plaketini alanlar  ve plaket almayı bekleyenler!

   Şaşkın bakan gözlere özellikle belirtmek isterim.Ben bir plaket aldım!Büromda bir köşeye koydum!Yanına da plaketi verenin resmini de yerleştirdim!Her an görebileceğim bir noktada ikisi de duruyor.ben onlara bakıyorum onlarda bana.Zaman içinde toz tutuyor.İlkisini de itina ile temizleyip tekrar yerine koyuyorum.Her defasında o anı ve öncelerini yad ederek.Böylece daha bir dik duruyorum yapılacakları hatırlayarak!

 

   “Dal, rüzgarı affetse de ,kırılmıştır bir kere!”

 

   Bey olmak kolay!Zor olan Ağabey olmak!Ağabey olarak kalmak!

   Yarın bir gün plaket aldığında, geride kırılmış daha da kötüsü satılmış kardeşler bırakmamak!Her daim sevilen ve saygı duyulan olarak kalabilmek!Adaletli ve dirayetli olabilmek! Yeni yeni cevherler bulup,ellerinden tutmak!Onlara yol göstermek!Hata yaptıklarında affedebilmek!Yukarılara taşımak!

   Zor ama çok zor Ömer olabilmek!

 

17.02.2011

             

Bu yazı toplam 1863 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim