• BIST 1.421,070
  • Altın 486,84
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

Beyaz Et Festivali

Mustafa Namdar

Festivalin anlamını şöyle açıklıyor lügat:

1- Dönemi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı veya niteliği programla belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi.

2-Belli bir sanat dalında oyun ve filmlerin sunulması.

3- Bir bölgenin en ünlü ürünü için yapılan gösteri, şenlik.

4-Düzensiz toplantı, curcuna.

Ülkede üretilen beyaz etin yüzde 35'ini karşılayan Bolu’da, bu ürünün önemi ortada. Bizim ünlendiğimiz ne bir sanat gösterimiz, ne de belli bir sanat dalında oyunumuz, filmimiz olmadığına göre, festival düzeyinde beyaz etin öne çıkarılması çok doğal. Bu konudaki yapacaklarınızı iyi organize edemez planlayamazsanız, yaptığınız etkinlik, düzensiz toplantıdan, curcunadan öteye gitmiyor. Birinci ve ikinci et festivalimizin kamuoyundaki değerlendirmesi de, aynen böyle curcuna ile nitelendi. Beyaz Et ve Bolu’nun tanıtımı değerlendirilmesi, getirilen ünlü sanatçıların gölgesinde kaldı. Oysa festivalden amaç, ürünü ve yöreyi tanıtmaktı. Bunda tam başarıyı yakaladık demek çok zor.

Festivallerle bir anlamda ürün tanıtımı yapılıp, pazar hacminin genişletilmesi düşünülürken, sektörün içinde bulunduğu sıkıntılara çözüm, Pazar yaratmada arayış, daha kaliteli ürün için teknik anlamdaki düşüncelerde, festivale damgasını vurması gerekirdi. Bu konudaki kazanımlarımızın ne olduğunu öğrenemedik.

Üçüncüsünün yapılıp yapılamayacağına ait sorular, her geçen gün biraz daha çoğalırken, merakımızı Belediye Başkan Yardımcımız Sn. İsmail Yamantürk giderdi. Beyaz Et Festivali’nin üçüncüsü yapılacaktı. Bu konuda Termal’de toplanılacaktı.

28.02.2009 tarihi Salı günü Termal Otel’de Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sn. İsmail Yamantürk, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Emin Semercioğlu, Batı Karadeniz Otelciler Birliği Derneği Başkanı Sn. Mehmet İnceayan, Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı adına ben, tavuk sektör temsilcilerinden Bolca Hindi adına Sn. Şerafettin Erbayram ve Halkla İlişkiler Md. Beypiliç Adına Sn. Teomen Bey, turizm temsilcileri ile Termal Otel’den Ervani Bey’den oluşan bir ön toplantı yapıldı. Bu toplantıda çıkan ortak karar, Beyaz Et Festivali’ne devam edilmesi yönünde oldu. Bu toplantı, bir başlangıçtı. Sektörün diğer temsilcilerinden bazıları, toplantıya işleri nedeniyle katılamamıştı. Gelecek toplantıların daha geniş katılımlı olacağı ve basın toplantısıyla konu hakkında bilgilendirilmesi kararı alındı. Festivalin üst düzey ev sahipliği görevi, Belediye ve sektör temsilcileriydi. Geçmiş dönemde kafalarda bir soru işaretleriyle gündemi meşgul eden konuların, bu kez yaşanmaması için herşey kamuoyuna açık olarak şeffaflık ilkesinde olacağı belirtildi.

Konuşmaları şöylece özetleyebilirim:

-Sektörle birlikte, Bolu’nun genel anlamda tanıtımı ve sosyo ekonomik kazanımı önemlidir. Bundan önceki etkinlikte, başarılı olduğumuz söylenemez. Çok para harcayarak fazla yol alınmadığı görüldü.

-Bu tür festivallerde, tarih önemlidir. Bolu halkının panayır geleneğine uygun Eylül sonu ya da Ekim başı düşünülmeli. Bu anlamda, TRT’nin yapacağı sayısal loto ile ilgili programının Bolu’ya alınması düşünüldüğünde, 9-10-11 Ekim günlerinin makul tarih olabileceği.

Et adı vejeteryanlar ve diğer gruplar adına itici ya da çekici olabilir. Konu; Bolu doğal güzelliğini de içine alan bir başlıkta toplanabilir. (Örneğin: DOĞAL YAŞAM FESTİVALİ-SAĞLIK İÇİN BEYAZ ET VE DOĞAL YAŞAM FESTİVALİ.) Konuyla ilgili başka önerilerin de değerlendirileceği.

-Festivalden amaç; Beyaz Et mi? Bolu mu? belirlenmeli.

-İyi bir sanatçı ve ünlü isimler, TV programcıları getirilmeli. İş profesyonel bir kuruma verilmeli.

-Festivalin halk tarafından sahiplenmesine çalışılmalı. Giderler belirlenmeli, bu konuda bir havuz oluşturulmalı ve sonuç değerlendirilmeli.

- Festivalde Bolu tanıtımı olduğu kadar, Beyaz Et’in sağlık yönü de işlenmeli.

-Festival adıyla birlikte çevre konusu da gündeme gelecektir. Atıklarla ilgili halk bilgilendirilmeli.

-Yapılan bu festivallerin dışarıdan değerlendirmesi yapılmalı. Bu festivalle tarım ürünleri ve aşçılarımız değerlendirilmeli.

-Gençlerin ilgisini çeken etkinliklere ağırlık verilmeli.

Bundan sonra yapılacak toplantılarda, gelen öneriler daha netleşir diye düşünüyorum. Birinci bölümde olanlar, özet olarak bunlar. Umarım güzel sonlanır.

05.08.2009

Bu yazı toplam 639 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim