• BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

BİLİM YUVASINDA DEMOKRASİ DERSİ 2

Mustafa Namdar

Sn. Çelenk üniversitede kadro mağduru olanlardan, Tıp Fakültesi'nden ayrılmak zorunda kalan öğretim üyelerinden bahsederek böyle bir ortamda özgür ve özerk bilim ortamından söz edilemeyeceğini ifade etti.
- Kuruluş heyecanının öldürüldüğünü söyleyerek büyük hayırsever İzzet Baysal'ın verdiği güçle, Türkiye'nin ilk on üniversitesi içinde yer almayı düşünürken sıralamadaki yerimizi taşra üniversitelerine bıraktık.
- Üniversitenin tek çıkış yolu bilimin evrensel değerleridir. Çalıştığı birimde soruşturmasız, suçsuz, cezasız, kadro endişesi yaşayan bir bilim insanı için bilimin evrensel ilkelerinin önemi olur mu?
- Üniversitemizde yargısız infazlar durdurulmadıkça, bilimden, bilim adamlığından, bilimsel özgürlük ve özerklikten söz edilemez!
- Rektörlük seçimi yarı atamalı bir sistemdir. Öğretim üyelerinin belirlediği altı adayın üçü YÖK tarafından Cumhurbaşkanımıza bildirilir. Sonuçta üç kişiden biri Cumhurbaşkanı tarafından atanır.
Hal böyle olduğunda atamada yetkin olan kişilere yakın olan etkili kimselerin arayışına girilir. Bu durum devlete ve devlet adamlarımıza yapılacak en büyük saygısızlıktır.
Ben; bilim adamlarımızın böylesi baskılar sonucunda yılgınlığa kapılmayacakları inancıyla gücünü kendi inancından alan adayım.
- Üniversitelerimizdeki “Döner Sermaye”den pay konusu kamuoyunun vicdanını rahatlatacak düzeye çekilmelidir.
Nasıl Bir Üniversite?
- Finansman kaynakları “Bilimin özerkliği ve toplumsal yarar gözetilerek ekonomik verimlilik ilkeleri çerçevesinde değerlendirilecektir.”
- Kadrolaşmada esas kriter, Akademik Liyakat ve Nitelik ilkeleri göz önünde tutularak uygulanacaktır.
- Ülkemizin ara eleman ihtiyacı dikkate alınarak “Meslek Yüksek Okulları”mız geliştirilecektir.
Meslek Yüksek Okullarındaki eğitim programlarının yapılandırılması ve geliştirilmesi öğretim elemanlarından oluşturulacak komisyon tarafından hazırlanıp araştırılacaktır.
- Bilimsel üretkenlikte bilimsel veriler çerçevesinde değerlendirilip teşvik edilecek ve ödüllendirilecektir.
- Özlük hakların korunması titizlikle takip edilecektir. Araştırma görevlileri tüm alanlarda desteklenecek. Üniversite çalışanlarının emekliliğe yansıyan bütün haklarının verilmesinde çaba gösterilecektir. Öğretim elemanı ve öğrencilerin uluslar arası ilişkileri teşvik edilecek. Mali kaynak araştırması yapılacaktır.
- Nitelikli öğretim için Yabancı Dil Eğitimi kurumsallaştırılacak. Dil kursları ücretsiz olacak, yaratıcı dama, tiyatro, uygarlık tarihi, felsefe ve benzeri dersler özendirilecektir. Lisans ve lisansüstü eğitim niteliği artırılacaktır.
- Düşünsel sanat araştırmaları artırılacak. “Güzel Sanatlar Enstitüsü” kurulacaktır. Kütüphaneler ihtiyaç halinde 24 saat açık tutulması yoluna gidilecektir
- Üniversite öğrenci odaklı olacaktır. Öğrenci temsilcilerinin bölüm, fakülte ve üniversite birimlerinde temsil edilebilmeleri sağlayacak girişimlerde bulunacaktır.
Öğrencilerin barınması konusunda yurt sorunlarının çözümüne çalışılacaktır.
Rektör adayı Prof. Dr. Sn. Süleyman ÇELENK üniversite bünyesi içinde bir dizi huzursuzluklara da işaret ederek basın toplantısını sonlandırdı. Konuşması samimi ve içtendi. Ne var ki, oy hakkı olmayan bizler anlatılanları olduğu gibi yazmanın sorumluluğunda durumu okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Değerlendirme sistemin içinde olanların gözlemleri ve yaşadıklarıyla gerçekleşecektir. Umarım model olup örnek alınabilecek bilim yuvasına yakışır, şaibesiz bir seçim olur. Başarılar diliyorum.

22.10.2013

Bu yazı toplam 819 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim