• BIST 86.072
  • Altın 251,478
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

BİR AV SEZONU DAHA GELDİ!

Mete Ferah

         MERKEZ av KOMİSYONU KARARLARI RESMİ GAZETEDE yayımlandı. Bu av sezonu 18-08-2018 Cumartesi günü başlayıp 03-03-2019 tarihinde bitiyor. Yasalara ve kurallara uymayı alışkanlık haline getirmiş olan avcılar, avlanma bedellerini yatırıp gerekli olan belgelerini tamamlayarak, avlanmaya açık avlaklara gidebilmek için hazırlıklarını yaptılar. Büyük bir ihtimalle 13-10-2018 tarihinde başlayacak 06-01-2019 da bitecek olan Keklik ve Tavşan av sezonun ilk gününde bile avlaklarda çok azalmış olan Keklikler nedeniyle, ava yasaklanmamış illerin avlaklarında nasiplerini aramaya gidecekler. Geçtiğimiz av mevsimlerinde bazı bölgelerde doğaya Keklik bırakıldığı için, hatta bir senede Bolu’muzdaki bütün avlaklarda her türlü Keklik avı Merkez Av Komisyonunca yasaklanmıştı. Merkez av komisyonunun yasaklarına uyuldu mu derseniz açık yürekle uyulmadığını, doğaya salınan Kekliklerin daha avlaklardaki hayatlarına alışamadan yasa, kural dinlemez avcıların tüfeklerinden çıkan saçmalara hedef olduklarını düşünüyorum. Keklik avı müdavimleri avlanmanın serbest olduğu uzak illere gitseler bile, yasalara ve kurallara uymayıp avlakları ziyaret etmiş avcıların bıraktıkları boş fişek işaretleriyle karşılaşmaları da muhtemel. Çünkü bu durum senelerdir böyle oluyor, yasalara uyan avcılar ilan edilmiş olan yasal günleri beklerken, yasa ve kural tanımayanlar bıyık altından gülerek zamansız avlanmaya devam ediyorlar.

    Bir tarafta avlanabilmek için her türlü yasal işlemleri tamamlayıp kilometrelerce yol kat edip bir hayli masrafa katlanıp sadece spor amaçlı avlanmak isteyenler, bir tarafta canlarını düşünerek kenelerle bulaşan hastalıklardan korunmayı düşünerek avlanmaya engel olmak için avcıları uyaran kırsal alan yerleşenleri. Her iki tarafta konularında haklı, yasalara uyarak her işlemi tamam avcılar pek tabii ki avlanmak isteyeceklerdir. Diğer taraftaysa bölgelerindeki kırsal alanlarda sadece Kene gibi yaratıklardan korkmadan dolaşabilmek isteyen vatandaşlar. Fakat avcıların bu duruma düşmelerinin en büyük nedeniyse, yasa ve kural tanımayan avcıların vatanımızın her yerinde bıraktıkları kötü intibalar!

    Geçtiğimiz senelerde iki avcı arasında geçen konuşmaya kulak misafiri olmuştum, konu yasal olmayan şekilde Bıldırcın avlayan avcılarla ilgiliydi. Olay her türlü avcılıkta kullanılması yasak olan kuş sesi çıkaran teyplerdi. Bu teypler Bıldırcınların göç mevsimlerinde geceleri bazı bölgelere kurulmasıyla Bıldırcınlar aldatılarak yere indiriliyorlarmış, teyp sahibi ve arkadaşları da ertesi sabah av köpekleri ile sanki normal avlanıyor gibi avlanmaya gidiyorlarmış. Bu teyplerin kullanılması yasak olduğu içinde bunları kullananlarda bu işlemi gizli yapmaya çalışıyorlarmış. Fakat her avcının yaptığı gibi bir araya geldiklerinde böbürlenerek, ben bu gün 60 Bıldırcın vurdum, geçen günde 90 Bıldırcın vurmuştum, yanımdaki falancada 45 Bıldırcın vurdu gibi konuşmaya başlayınca normal şartlarda bu sayıda Bıldırcının Bolu’muzda avlanılamayacağını bilen yasalara ve kurallara uyan avcılarda gizlice bu işin peşine düşüyorlarmış. Bu konuşmanın geçtiği günlerden önce Bolu’muzun tanınmış simalarından birisinin yasal olmayan ve maddi değerinin de bir hayli yüksek olduğu söylenen Bıldırcın sesi çıkaran teybi çalınmış. Pek tabii ki, kullanılması yasak olan bu teyp için çalındı ihbarı da yapılamamış fakat yasal olmayan bu tür avlanmayı sevenlerde bir birlerini tanıdıkları için gizliden araştırma yapıyorlarmış. Bu arada av korumasında görevli kurumlardaki görevlilerin kulaklarını da çınlatmış olalım.

     Doğada yaşayan her canlının biz insanlara ve doğaya bir türlü faydası olduğunu bilmeyenimizin olduğunu zannetmiyorum. Fakat bazılarımız her nedense çok aşırı bencil oluyoruz sadece kendi egomuzu ve menfaatlerimizi düşünürüz. Herkes için yanlış olanlar, bazıları için benim yaptığım, benim bildiğim doğrudur gibi yorumlanıyor ve uygulanıyor. Bu tür insanların bu düşüncelerinden kurtulamamaları, çevrelerindekilere ve doğaya verdikleri zarar gelecek zaman içinde büyütmeye devam edecek demek değil midir?

     Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.         

Bu yazı toplam 713 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim