• BIST 1.092
  • Altın 463,095
  • Dolar 7,0417
  • Euro 8,3593
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 26 °C

Bir gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil

Yüksel Gültekin

Peykeler duvara mıhlı peykeler;

Duvarda, başlardan, yağlı lekeler,

Gömülmüş duvara, baş baş gölgeler

Duvar katil duvar, yolumu biçtin!

Kanla dolu sünger... beynimi içtin!

Çile’nin şairi, o zindandan bu zindana fikrinin çilesini çekerken, oğlu Mehmet’e ithaf etmiştir Zindandan Mehmet’e Mektup şiirini...

Daha sonra üstad Necip Fazıl’ın bu dizeleri ölümsüzleşmiş, sanki fikir çilesi çeken tüm babaların oğullarına, geride bıraktıkları dava arkadaşlarına bir haykırışı olmuştur.

Zindandan Mehmet’e Mektup şiiri deyince, genelde akla hemen;

Çaycı, getir ilaç kokulu çaydan!

Dakika düşelim senelik paydan!

Zindanda dakika farksızdır aydan.

Karıştır çayını zaman erisin;

Köpük köpük, duman duman erisin!

dizeleri gelir. Fakat ben en çok bu şiirin yukarıdaki satırlarını severim. Peykeler, duvara mıhlı peykeler...

Üstad Necip Fazıl’ın dik duruşunu, fütursuz tavrını severim ben. Üstadın abartıya, gerçek dışılığa prim vermeyen tavrı beni cezbeder. Çevresinde hiç mürayi tiplerin, evet efendim sepet efendimci zihniyetin kök salmasına, dal budak vermesine izin vermez. Asıl olan hep gerçeklerdir. Sonucu ne olursa olsun yalın gerçeklerin peşindedir üstad Necip Fazıl.

Alaaddin Abi’yi ben nedense üstada hal, hareket ve tavır olarak çok yakın bulurum. Fütursuz tavrı, dik duruşu bana hep üstad Necip Fazıl’ı hatırlatır. Doğrusu kendisine olan gönül yakınlığımın altında da yatan sebeplerden biri budur belki. Şiir sevgim hiç bilmeden iç dünyamda şiirle uzaktan yakından alakası olmayan bu insana yakınlık duymama sebep olmuştur.

Gönül yakınlığı enteresan bir kavramdır. Kavga edersiniz, kalbiniz kırılır, fakat yine de gönül yakınlığınız devam eder. Gönül yakınlığı duyduğunuz insanla sizin aranızda adını koyamadığınız gizli bir bağ vardır. Görmezsiniz, konuşmazsınız, yanyana gelmezsiniz, fikirlerine katılmazsınız, düşüncelerine saygı duymazsınız ama yine de gönlünüz o insana yakındır.

Ne enteresan şey şu gönül. Şairin “Bir gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil” mısralarıyla başlayan dizeleri ne kadar anlamlıdır. Alaaddin abim hep gönül yıkar, kalp kırar. Esas uzmanlık alanı kinaye sanatı üzerine kurulmuştur. Bugüne kadar herhangi bir konuda, herhangi bir şahsa adam gibi cevap verdiği görülmüş şey değildir. Lafı eğer, büker karşı tarafa nasıl söylesem de canını daha fazla acıtsam diye düşünür ve nihayet ezici cümleyi bulur. Bu konuda tartışmasız uzmandır. Kinaye uzmanı. Kalp yıkmış, gönül kırmış ne gam, üstüne üstlük o artık bir de belediye başkanıdır.

Belediye Başkanı olduktan sonra bu kalp kırma, gönül yıkma ve kinayeli laf konuşma konusunda adeta uzman oldu. Resmen bu konuda kendini geliştirdi. Eskiden kendini tanıyanların iyi bildikleri gibi bazı konularda kinayeli laf konuşmayı becerirdi. Fakat kardeşim, Belediye Başkanı olduktan sonra adeta bu konuda uzman oldu. Ne söylersen söyle, kinayeli cevabı hazır. Sanki önceden hazırlamış.

Daha odasına kendisini ziyarete gidip de, kalbi kırılmadan, gönlü yıkılmadan çıkan bir ziyaretçi yok Allah’a çok şükür. Başkana derdini anlatmak isteyen ve derman bulacağını uman zavallı Bolu halkı, ya kinayeli bir laf yemiştir, ya hakarete maruz kalmıştır, sonuç olarak kalbi kırık, gönlü yıkık, içtiği çayın sıcaklığı boğazında iki büklüm çıkmıştır dışarı.

Çevresinde bu yaptığının yanlış olduğunu kendisine hatırlatacak bir tek Allah’ın kulu yok. Herhalde çevresindekiler Başkanın hareketlerini doğru buluyorlar ki, onun bu davranışlarına engel olmuyorlar. Başkanın hakaretlerinden yalnızca kendisini ziyaret edenler değil, birlikte çalıştığı üst düzey mesai arkadaşları, hatta üst düzey siyasiler de nasiplerini alıyorlar. Fakat adeta küfür eden küçük çocuğa söylenen, “hadi oğlum amcalarına bir daha küfür et” iltifatına Başkanı da mazhar edip, Başkanın uygunsuz davranışlarına devam etmesine sebep oluyorlar.

Fütursuzca kalbini kırdığın, ziyaret edenleri ziyaretlerine pişman ettiğin için umarım yarın kendine çok kızmazsın Alaaddin Yılmaz.

Saygılarımla.

15.06.2006

Bu yazı toplam 536 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim