• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Bir tohum ki!!!

Mustafa Namdar

Bir tohum ki, kuş gözü kadar. Atıyorsunuz toprağın karanlık derinliğine, çabalıyor karanlıkları delip kavuşmak için yer yüzüne. Bir tohum ki, küçücük bir darı tanesi kadar. Bakmıyor küçüklüğüne dallanıp budaklanıp ağaç oluyor, meyveye dönüşüyor. Çiçek olup renk renk açıyor. Bazen saksıda bazen gönüllerde can olup hayat buluyor, hayat veriyor küçücük bedeniyle etrafa...

Çocuklar da tohum gibi değil mi? Onlar da belleklerine atılan bilgi tohumlarıyla hayatı öğrenip, yaşamlarına şekil vermiyorlar mı? Onlar da büyüyüp geliştiklerinde, meyve vermiyorlar mı? Onlar da yaşamın sağlıklı devamını sağlamak için kendilerinden sonra gelenlere iyi örnek, iyi model olmuyorlar mı? Tıpkı bir tohumun aydınlığa kavuşup şekillendiği gibi çocuklar da, aldıkları eğitimlerle ışık olup etrafı aydınlatıyorlar.

Ana kucağında başlayan eğitim, okullarımızda şekillenip gelişiyor. Güzeli, çirkini buralarda birbirinden ayırt edebilecek hale geliyor. Doğruyu, eğriyi, sevgiyi, sevgisizliği, saygıyı, saygısızlığı buralarda öğrenip uyguluyor. Buğday ekilen yerden arpa almak mümkün olmadığı gibi, güzelliklerin öğretildiği yerde çirkinlik, doğruların gösterildiği yerlerde de yanlışların, yalanların, sahteciliklerin olmayacağı bir gerçektir.

Çocuklara kazandırılacak alışkanlıklarda, tıpkı tarlaya saçılan tohumlar gibi güzellikler öğretilirse, bu güzelliklerin tatlı dille doğru Türkçe ile çevreye anlatma becerileri kazandırılırsa, kavgadan uzak durup sevgiyle yaşamanın reçetesi verilmiş olur.

Onun içindir ki, okullarımızda bir dizi sosyal etkinlikler düzenlenir. Düşündüğünü karşı tarafa aktarmak için güzel konuşma, sanatsal gelişimin sağlanması için çeşitli oyuncular, kendini ifade edebilen davranışların gelişmesi için vücudunu ve dilini kullanabilme yeteneklerinin kazandırılmasına çalışılır. Bu etkinliklerden bazılarını okul dışında toplumla paylaşacak şekilde uygulamaya başladı okullarımız. Bu öğretim yarıyıl tatilinden sonra yapılan 1.Eğitim Bölgesi Danışma Kurulu toplantısında Koç İlköğretim Okulu Müdürü tarafından gündeme getirilen etkinliklerden “Türkçeyi iyi kullanma ve şiir okuma” gibi faaliyetler gerçekleştirildi.

Ne var ki, uzun emekle meydana getirdiğimiz ürünümüzü pazarlama becerisini, dökülen alınteri karşılığında gösteremiyoruz. Örnek mi? İşte ilkokul öğrencileri arasındaki güzel konuşma becerisini sergileyen “masal anlatma” yarışması. İşte ezbere “şiir okuma” yarışması. Bu etkinliklerden kaç kişinin haberi var? Velilerin kaçının bu etkinliklerden bilgisi var? Kaç sivil toplum kuruluşu böylesi bir güzellikten haberdar? Ben tesadüfen öğrendim ve ikincisini izleyebildim.

Bir taraftan gazetecilerden hep eleştiri yapılıyor diye şikayet edilecek, bir taraftan güzellikleri paylaşarak çoğaltma çabası gösterilmeyecek...

Masal anlatımı ve şiir okumada yarışan çocuklar, tek kelimeyle harikaydılar. Vücut dillerini kullanmada usta bir tiyatro sanatkarı, vurgu, tonlama, kelimelere verdikleri anlamlarda yıllarca bu işi yapan hatipler gibiydiler, hepsini kutluyor, yetiştirici öğretmenlerine bu işin oluşumunda olayı tetikleyenlere teşekkürler diyorum. Ve sormaktan kendimi alamıyorum, bu salonun doldurulması için ne yaptınız?..

07.05.2008

Bu yazı toplam 840 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim