• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

BİR TÜRK-İSLAM ÜLKÜCÜSÜ DAHA HAKK'A YÜRÜDÜ

Hasan Dinç

Çarşamba günü erken saatlerde ev telefonum çalınca beklenmedik bir gelişmenin olduğunu hissettim. Eşim benden önce telefona sarıldı ve Ruhi Aktaş'ın aradığını söyleyince merakım daha da arttı. Çok uzun senelerden beri Ruhi ile tanışmış olmama rağmen beni telefonla aramazdı. Görüşmemiz gerektiği zamanlarda çarşıda arar bulur ve söylemek istediğini söylerdi. Telefonla söyleyecekleri mutlaka çok önemli olmalıydı. Telefonla mutat giriş konuşmalarından hemen sonra “Buyur Ruhi Bey. Seni dinliyorum “dediğimde “Göynükten Şerafettin Akbıyık Hak'kın rahmetine kavuşmuş. Beni telefonla aradılar. Özellikle cenazede senin bulunmanı istemişler” diyebildi. O anda ne konuşacağımı, neler söyleyebileceğimi şaşırmışım. Ruhi Bey kendini toparlayarak “Cenaze İkindi namazını müteakip kaldırılacakmış” diye ekledi. Beraber gitme teklifimi kabul ettiğinde telefonu kapattım.

Şerafettin Akbıyık'ı taaa 1977'li yıllardan tanırım. Telefonu kapattığımda gözümden bir film şeridi gibi tanıştığım ilk günden, seçimler öncesi aradığımda en son hastanede iken yaptığım telefon konuşmasına kadar geçirdiğim 34 yıllık beraberliğimiz gözümün önünden geçti. Geçirdiği barsak operasyonundan sonra kendisinin iyi olduğunu söylüyor, en kısa zamanda aranıza katılacağım diyordu. Durumun bu kadar vahim olduğunu hiç kavramamıştım. Aksi halde mutlaka kendisini hastanede de olsa ziyaret eder helâllik alırdım.

Ülkücü hareketin, dolayısıyla Milliyetçi Hareket Partisinin ilçelerimiz arasında en köklü ve diri şekilde varlığını hissettirdiği ilçemiz kuşkusuz Göynük'tür. Halkımızın güven duyarak MHP'ye oy vermesi ve MHP adaylarını belediye başkanı, İl genel meclisi üyesi , Belediye meclis üyeliklerine seçmesi ve onları Göynük'ün yerel yönetimlerinde görevlendirmesi bu hareketin başında ŞERAFETTİN AKBIYIK, AHMET ÇANKAYA, RUHİ YERLİKAYA gibi halkın sevdiği ve güven duyduğu kişilerin bulunmasıyla açıklanabilir. Zaman içinde bu halkanın Göynük'lü milliyetçi gençlerin katılımıyla genişleyip büyümesi ve Göynük'lülerin güvenine mazhar olması onların nice fedakârca çalışmasıyla mümkün olmuştur. Göynük için ve Göynük'lüler için gece gündüz çalışmalarına ben bizzat tanık olmuşumdur. Çünkü bu işlerin çoğunda beni aracı ve vasıta olarak kullanmışlardır.

Şerafettin Akbıyık bu camia arasında tanıdığım ve sözlerine hiç tereddüt etmeden inandığım nadir insanlardan biridir. Davasında samimi, konuşmalarında doğrucu, hareketlerinde riyasız ve inancında katıksız birisi olduğunu ve çevresinde öyle tanındığını cenaze merasiminde arkadaşlarından bir kere daha teyit ettirdim. Türklüğe karşı büyük sevdası ve İslâmiyet'e karşı sonsuz bağlılığı sanırım komşusu büyük veli AKŞEMSETTİN HAZRETLERİ'nden tevarüs etmiştir. Hareketlerindeki ve konuşmalarındaki tavizsiz çizgisi ve ahlâkındaki pürüssüz tavrı da bununla izah edilebilir. Bu manevi ortamda yetişmiş bir kişinin ÜLKÜCÜ HAREKET dışında bir tercihinin bulunmayışı da doğaldır.

Şerafettin Akbıyık bir ara Göynük Belediye Başkan yardımcılığı yaparken belediye başkanı Ahmet Çankaya ile takip edilen siyasi stratejiler nedeniyle arası açılmış, bu dargınlık son ana kadar devam etmiştir. Bu iki değerli kişinin dargınlığı ÜLKÜCÜ HAREKET için bir yıkım olmuş, Göynük'te Milliyetçi Hareket Partisi çöküş dönemine girmiştir. Günümüze kadarda bir daha aynı tirendi yakalayamamıştır.

Şerafettin Akbıyık'ın çevresinde çok sevildiğinin zaten yakın şahidiyim. Buna merhumun cenazesine halkın teveccühünü görünce bir kere daha tanık oldum. Göynük gibi küçük bir kasabada yüzlerce insanın cenaze merasimine katılması, merhumun halk üzerindeki sevgi ve sempatisinin bir göstergesidir. İmamın “Merhumu nasıl tanıyorsunuz” sorusuna halkın gök gürültüsünü andıran bir şekilde “İyi biliriz” cevabı gerçekten kıskandırıcı idi. “Merhuma hakkınızı helal eder misiniz” sorusuna ise yine aynı şekilde “Helâl olsun “ cevabı içtenliğin tam bir kanıtıydı.

Ölmeden önce son ana kadar cenazesi için bütün hazırlıklarını not ettirmiş, kimlerin cenazeye çağrılmasını ise özellikle eşine yazdırmış. Bu her faniye nasip olacak bir üstünlük değildir. Ölümünü çok erken ve zamansız bulduğumu, Göynük için, hele de milletin için daha yapacak şeylerin olduğunu bildiğimden zor kabullendiğimi ifade etmek isterim. Ancak yaşarken hizmet etiğin büyük duygulara ölümünle de hizmet etiğinin yakın şahidi oldum. Ölümün bizi yine Göynük'te buluşturdu. Müşterek davamız için istişare yapmaya ve olumlu kararlar almaya vesile oldu. Bu yönden de manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum.

Şerafettin Bey! Bizden önce Ülkücü şehitlerle buluştun. Onlara bizin selâmlarımızı ve saygılarımızı söyle. Burada ki perişanlığımızı ve davalarına iyi sahip çıkamadığımızı anlat. Mahcubiyetimizden dolayı oraya gelmekten çekindiğimizi de bi zahmet bizim adımıza onlara izah ediver. Bütün bunlara rağmen Ülkücü davaya sonuna kadar sahip çıkanların hiç eksik olmadığını, ama siyasetin onları etkisizleştirdiğini boğduğunu da söylemekten çekinme.

Biz seni iyi tanıdık, bundan sonrada iyi yâd edeceğiz. İnşallah tanıklığımız Allah indinde makbul olur. Onun yanında kadrin yüce, mekânın cennet olsun.

23.07.2011

Bu yazı toplam 2073 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim