• BIST 102.160
  • Altın 234,713
  • Dolar 5,5605
  • Euro 6,2998
  • Bolu 8 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 9 °C

BIRAKINIZ YAPSINLAR!

Mustafa Öz

 

Kapitalizmin en önemli öğesi TÜKETİM için ÜRETMEKTİR. Üretirken toplumsal kuralları, inançları ve insan üretim için ARAÇ olarak görüldüğü için, üretimin önünde hiçbir engel kalsın istenmez.

 

“BIRAKINIZ YAPSINLAR-BIRAKINIZ GEÇSİNLER” özdeyişi kapitalist felsefenin temelini oluşturur.

 

İnsanı yaratılanların en şereflisi kabul eden inancımız da, insanlığı öldüren vahşice, hoyratça baskı ile yapılan işlerin hiçbir anlamı yoktur.

 

Sömürmek, haksız kazanç elde etmek, yolsuzluk sonucunda mal-mülk edinmek bunlar İslâm’ın kabul ettiği şeyler değildir.

 

Emeğe saygı, hak hukuk, adalet, bireyi değil toplumu topyekün yüceltme İslâm’ın temel felsefesidir.

 

Üretimin ahlaki kurallara göre yapılması sonucunda da helal kazanç elde edilmesi istenir.

 

Ülkemizde İslami referans aldığını söyleyen Garip-Gurabanın-Yetimin hakkını gözetmek üzere milletten referans almış olan AKP 11. Yılını tek başına iktidar da kalarak tamamladı.

 

Ülkemizde kurumların yapısı oturmadığı hukuk çıkarlara ve siyasete alet edildiği kayırmacılık, partizanlık insan olma özelliğine tercih edildiği için kamu malına tecavüz, kamu hakkını gasp etme olayları sürekli olagelmektedir. Vatandaş hakkının gasp edildiğini bildiği halde güç odaklarına karşı çaresiz kalmaktadır. Bu durumda kamunun hakkının korunması kamu adına denetim yapanlara, hukuku uygulamak durumunda olan: yargı-kolluk kuvvetleri ve kurumların başındakiler, meclise görev düşmektedir.

 

AKP iktidarı ile ilgili olarak kamu kaynaklarının yandaşlara ikram edildiğini, Belediyelerle yasal kılıflar uygulanarak ciddi harf elde edildiği yönünden toplumun en az yüzde kırkbeş de yaygın kanaat vardı.!

 

Ancak yasama-yürütme-siyasallaşma yargı gücü iktidarın tam kontrolünde olduğu içinde elle tutulabilen bir sonuç alınamıyordu. Çoğunluğun iktidarı AKP bu güçle aşırı bir güven-gurur ve kibir sahibide olmuştu.

 

Basının yüzde sekseninin çeşitli argümanlarla yanına alınmış olması. Kurumların tam teslim alındı havasına sokulmasına da bu mağrurluğu artırıyordu.

 

İktidarı kim eleştirse suçlu o oluyor. Sivil Toplum Kuruluşları ise gelsin siyaset yapsın yada sussun. Siyasetçiler ise önündeki iki koyunu güdemeyen adam kalmış yüzde elli oyla iktidarı eleştiriyor deyip susturuluyordu!

 

Ülkede hormonlu bir büyüme vardı. ithalâf-sıcak para ve büyük şehirlerin birilerinin arpalığı haline getirilmesi ile milli gelirin yüzde seksen 2,5 milyon insana akıyor. Gerisi yardımlara bakıyordu. İnsanların fişlendiği, dinlendiği, azgını açmaya fırsat verilmediği bu ülkenin adı muhafazakar demokrat olarak ilân ediliyordu.

 

Yolsuzluk boyutu büyüyüp en tepedekilere kadar gidince vicdanlı birkaç insan şikâyette bulunmuş. Bu milletin parası ile o makamlar da oturan savcılara AKP döneminde çıkarılan Ceza Kanunu, Cumuk, Kolluk Kuvvetleri Yönetmeliğine göre soruşturma yapıp gereğini yapınca 17 milyonluk İstanbul’un kanalizasyonları patladı. Pislik tüm ülkeye yayıldı. AKP iktidarı kendisini o kadar kutsuyor ki hırsızlığı-yolsuzluğu yok sayıp kendisine kumpas kurulduğunu bu işi yapanların ucu dışarıda çete olduğunu iktidarı hedef aldıklarını özelliklede Başbakanı hedef aldıklarını hatta şimdi daha da ileri giderek bunun darbe olduğunu söyleyip Telâşla yönetmelik değiştirmeler. Görevden almalar, savcılara görev yaptırmamalar, tehditler, yıldırmalar.

 

Bu işi yapanların F Tipi Cemaati kullanan, ya da doğru dan cemaatin adamları olduğu, bunların orduya da kumpas kurduğu söylemleriyle hem gündemi (hırsızlığı-yolsuzluğu) gözden kaçırmak hemde yeni bir mağduriyet yaratarak bu talana rağmen kârlı çıkma peşindeler.

 

Ancak toplum, yandaş basına rağmen mızragın çuvala sığmadığını görüyor. Ülkenin en az yüzde atmışbeşi bu pisliğin denetimsiz kalmamasını istiyor. Devlet kurumları AKP tarafından kilitlenmiştir. Birilerinin bu kilidi açıp gerekli denetimi yapıp hukuki sonuçlarını şeffaf olarak milletle paylaşması gerekiyor.

 

Meclis çogunluğu AKP’nin elinde yasama yapılanıyor. Yürütme AKP’de yargı ve kolluk çalıştırılmıyor. 2. Dalga yolsuzluk dosyası elde kaldı. Ülkenin büyük bölümünü kapsadığı ortaya çıktı.!

 

CUMHURBAŞKANLIĞI… Bu milletin Cumhurbaşkanı olduğuna göre… İçinden çıktığı partinin ülkeyi getirdiği durumu iyi tespit edip müdahiz olmalıdır. Yeni yılda yayınlamış olduğu mesajı bu ülkenin vatandaşı olarak dikkatle okudum-dinledim. İçeriğine diyecek yok. Ancak sadece mesaj yayınlama ile Sayın Cumhurbaşkanımızın yetki ve sorumluluklarının neticelenmediği kanaati gederek yaygınlaşıyor.

 

Soruşturmalara elinizdeki denetim mekanizmalarını devreye sokarak işlerlik kazandırmanızı millet bekliyor. varsa çete, varsa paralel yapı, varsa yolsuzluk yolsuzluk tarafsızca ortaya çıkaracak olan en büyük makamdan millet bekliyor.

 

Temelsiz yakıştırmalarla binlerce kişi (2000 belki daha fazlası) şucu bucu diye ayrılıp fişlenip yeni mağduriyetler ortaya çıkmamalıdır.

 

AKP’nin içerde kendisinden başka dostu kalmamış. Dışarıyıda düşman ilan etti. ( Dün kendime referans olan ABD ve AB yide çete iş birliği yapmakla suçladı). Ne oalcak bu ülkenin hali, ekonomi kötüye gidecek diye yolsuzluğu hırsızlığı görmeyelim… LESSE FAİR… LESSE PASE “Bırakınız AKP için yapsınlar, bırakınız AKP için geçsinler” Vicdanlar rahatlar mı? Ülke düzlüğe esenliğe kavuşur mu? Kardeşlik tesis olur mu?

03.01.2014

Bu yazı toplam 782 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim