• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Bolu 9 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

Bizim jakobenler!

N. Gürkan Yetkin

Jakobenizm, kısaca "tepeden inmecilik" demektir, ama bu kadar basit değil, arkasında koca bir siyaset felsefesi, hatta bilim felsefesi vardır.

Ünlü siyaset filozofu Roger Scruton'un "A Dictionary of Political Thought"ta anlattığına göre, Jakobenizmin bariz özellikleri şunlardır:

* "İnandığı görüş, eylem için yeterli meşruiyet sebebidir."Meşruiyetin birincil kaynağı hukuk değil, ideolojisi ve ilkeleridir. Karşıt görüşler ise, yok edilmesi gereken ihanetler ve sapmalardır

*"Jakobenizm, güç kullanarak kendi görüşlerini dayatır."Metodu, ne pahasına olursa olsun 'devrim'dir, şiddettir, baskıdır.

*"Gaye için her vasıta meşrudur."Devrim, devlet, dava veya 'cihad' için hak ve hürriyetler, evrensel hukuk kuralları çiğnenebilir!

*"Cahil halk, 'doğru'yu ve çıkarlarını bilmez.."Öyleyse zorla 'aydınlatılmalı', sıkı bir "merkeziyetçilik"le yönetilmelidir.

Fransız İhtilali'nde, Jakoben tarikatından kalma eski bir manastır binasında toplanan devrimcilere 'Jakobenler' denilmiştir. Devrimin en radikal ve terör uygulayan takımı oldukları için de, Fransız İhtilali ile özdeşleşmişlerdir.(Taha Akyol)

Bu yazıyı okuduğunuzda sizlerin aklına neler ve kimler geldi bilemiyorum ama, benim aklıma bizim jakobenler geldi.

Amaçları bir devrim olmasa da, ne olduğu belli olmayan davaları için her türlü vasıtayı meşru saymaları, karşıt görüşlere karşın tahammülsüzlük ve en önemlisi bir avuç ekiple merkeziyetçi bir idare şekli!

Gayet sabırlı bir biçimde her noktaya, her türlü örgütlenmeye sızarak gayet yavaş ve emin adımlarla kemirirler bulundukları ortamı. Bir örgütlenmeyi tamamen ele geçirdikten sonra bir başka hedef seçerler ve derhal aynı çalışmayı o örgütlenme içersinde de itina ile yürütürler.

Bu baktığınızda önemli gördüğünüz her örgütlenme yapısı içersinde büyüteç ile incelediğinizde görebilirsiniz onları. Bu bir spor kulübü veya dernek yapılanması olabilir!

Örgütlenme ele geçtiğinde tüm manevra kabiliyeti de ele geçtiğinden, istenildiği gibi kullanılır.

Bütün bu işler organize edilirken, ihtiyaç duyulan maddi güç, eldeki mevcut kalelerin sağım işleminden sağlanır.

Jakoben Adaleti:

Asıl amaca ulaşmak için, yanıltıcı bir ideal ortaya konur. Yeni ve temiz yüzlere ihtiyaç vardır. Bir mağaza gibi düşünülür ve bu sebeple önce vitrin süslenir. Örümcek, ağını örer ve bir bir ağa takılır tüm besin maddeleri, ne olduğunu bile anlamadan. Beslendikçe büyür ve büyüdükçe yavrular. Hiç besin bulunamazsa diğer örümceklere saldırılır. Saldırılan örümceklerin kardeş veya evlat olmasının hiçbir önemi yoktur.

Adalet kişiye göre değişebilen subjektif bir kavramdır. Gerekli olduğunda kullanılır, diğer tüm zamanlarda saklı kalsa da itina ile muhafaza edilir.

Jakobenlerde kalkınma:

Kalkınmada dikkat çekici olmayan, takibi ve kontrolü pek mümkün olmayan gayri menkul alım satımı metodu kullanılır. Gayrimenkul alınır, gerekli rant sağlanır ve iyi bir spekülasyonla da satılır.

Elde edilen tüm gelir aynı metotla bir kartopu gibi büyütülür.

Vergi mi ? O da ne demek?

Jakobenlerin sonu:

Jakobenler nasıl geldilerse öyle de giderler. Demokrasi kendi içindeki bu paradoksu bir balgam gibi söküp atar. Cahil gördükleri ve her fırsatta dalga geçtikleri halk sırtına binmiş bu kamburları bir silkinme ile üzerinden atar.

Çözümleme:

Siyaset bir kadro bir ekip işidir. Bazıları her ne kadar “siyasette iki kere iki her zaman dört etmez”se de, doğru her zaman doğrudur. Her zaman iki kere iki de dört eder. Gerisi sadece bir yanılsamadır. Süreklililik arz etmez. En aptal gördüğün gün gelir; bırak iki kere ikinin kaç ettiğini, sana dünyanın kaç bucak olduğunu öğretir.

Yenilenme şarttır. Yenilenme için ise demokrasi zorunluluktur. Delege tezgahları ve ahbap-çavuş ilişkisi ile demokrasiyi sabote edenler, halktan, daha doğrusu Hak'tan uzaklaşır. Yapışkan koltuklar bir gün gelir altlarından kayıverir.

Unutmayın ki her YOKUŞun ,bir de inişi vardır.

23.04.2009

Bu yazı toplam 924 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim