• BIST 103.024
  • Altın 378,128
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • Bolu 7 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C

Bizim Tahsin iyidir

Yüksel Gültekin

Bolu bürokrasi hayatında enteresan bir simadır Tahsin Akduman. Bugüne kadar kırdığı ceviz kırkı geçmiştir ama, hep iyi ve temiz çocuk Tahsin olarak kalmıştır. “Hata yapar ama, kötü niyetli değildir. İyidir bizim Tahsin” tekerlemesiyle şansı da birleşince bugüne kadar hep yaptığı hatalar görmezden gelinmiş, bürokraside önü açılarak ilde gelebileceği en son makama gelmiş ve Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olmuştur.

Bu makama önce vekalet etmiş, vekaleti süresince ne kendisini oraya getiren iradeyi küstürmüş, ne de amiri olan İl Valisiyle herhangi bir konuda ihtilafa düşmüştür. Kısaca halk tabiriyle etliye de, sütlüye de karışmamıştır. Fakat asaleti tasdik olduktan sonra o uyumlu Tahsin gitmiş, her icraatta adeta kendisini oraya getiren siyasi iradeye muhalefet eden ve kraldan fazla kralcı olan bir Tahsin gelmiştir.

Fakat yaptığı son açıklama artık Tahsin Akduman’ın zannediyorum gerçek yüzünü bütün çıplaklığıyla ortaya koymuştur. Bugün Bolu İl Özel İdaresi’nin Genel Sekreterlik makamında iktidar partisi AK Parti’nin iradesiyle oturan Tahsin Akduman, AK Parti’nin Bolu’daki en büyük muhalifidir. Aslında muhalif kelimesi bile yaptığı son açıklama karşısında hafif kalır. Çünkü bu açıklamayla Tahsin Akduman iktidar partisine çamur atmış, iktidar partisinin bir kısmını bürokrat olarak kendi aracılığıyla Bolu’da yaptığı 4 yıllık destansı hizmetleri inkar edip çiz-meye çalışmıştır. Tahsin Akduman haddini aşmıştır haddini. Peki bu haddini aşan, bürokrata haddini bildirecek siyasi irade Bolu’da var mıdır? Onu şimdi ben de sizin gibi merak ediyor ve gelişmeleri heyecanla bekliyorum.

Tahsin Akduman açıklamasında, “Bolu İl Genel Meclisi taleplerimizi kabul etmedi. Bu şu manaya geliyor, Bolu’da önümüzdeki yıl yol, su, kanalizasyon, gölet çalışmaları durma noktasına gelecek, kısaca köylüye bu yıl Bolu’da hizmet gitmeyecek.” Bunun gibi bir gerçeğe aykırı açıklamayı bugüne kadar AK Parti’nin en büyük siyasi rakibi CHP bile yapmadı, yapamadı. Çünkü AK Parti’nin varlık sebebi ve en büyük destekçisi, yıllardan beri şu ya da bu sebeple ihmal edilen köylüydü. Ve bugün Bolu’da ve ilçelerinde ne yolu asfaltsız köy, ne susuz köy, ne de kanalizasyonsuz köy kaldı. Bunu en iyi bilen Tahsin Akduman, bilmiyorum kimlerin yönlendirmesiyle ve hangi mülahazalarla seçim yılında böylesi fütursuz ve en önemlisi gerçeğe aykırı bir açıklama yapma cesaretini nasıl buldu. Yoksa bu cesareti onu bugüne kadar her platformda sırtında taşıyan ve yaptığı olumsuz icraatları da, yapamadığı işleri de görmezden gelen AK Parti’nin şu an sorumlu mevkisinde bulunan isimleri bizce malum yetkilileri mi vermişlerdir, doğrusu insan merak ediyor.

İl Özel İdare Bütçesini kabul ya da red etme yetkisini kanun İl Genel Meclisi’ne vermiştir. Ve bugüne kadar Bolu İl Genel Meclisi bu yetkisini Bolu’nun menfaatine olarak kullanmıştır. Bunu en iyi bilme noktasında olan İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, hangi yetkiyle ve hakla İl Genel Meclisi’ni ve AK Parti’yi itham edecek böyle bir açıklamayı yapmıştır? Buradaki siyasi irade Tahsin Akduman mıdır, yoksa icraatlarından dolayı halka hesap verme noktasında olan İl Genel Meclisi üyeleri midir? Tahsin Akduman değilse Tahsin Akduman hangi hukuki hakla memuru olduğu İl Genel Meclisi’nin kararlarını sorgulamaktadır, hesap sormaktadır, hatta bunu kamuoyuna ifşa ederek kamuoyu önünde “Köylüye bu yıl hizmet gitmeyecek Çünkü bu İl Genel Meclisi bizim Vali Beyle hazırladığımız bütçeyi kabul etmedi. Kabul etseydi hizmet gidecekti” diyebilmektedir.

Sayın Tahsin Akduman bir devlet memurudur. Sayın Valimize buradan sormak istiyorum: İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, kendisinin talimatı veya izni ile mi bu açıklamayı yapmıştır. Şayet böyle bir izin yoksa bu kadar ciddi ve vahim sonuçlar doğuracak bu açıklamadan sonra Tahsin Akduman’la ilgili idari bir tahkikat söz konusu mudur?

İktidardaki AK Parti’nin Bolu’daki yöneticilerine, yetkililerine, belediye başkanlarına, milletvekillerine ve en önemlisi İl Genel Meclisi üyelerine seslenmek istiyorum. Memlekete iktidarda bulunduğu dört yıl içerisinde kaderini değiştirecek destansı hizmetler yapan bir partinin mensupları olarak; seçim yılında haksız ve yetkisiz bir biçimde köylüye bu yıl hizmet gitmeyecek gibi provokatif bir cümleyi ve açıklamaları yapma cüretini gösteren kendilerinin göreve getirdikleri bu bürokrata karşı nasıl bir tavır alacaklardır? Gerek kurumsal, gerekse şahsi anlamda tepkileri olacak mıdır? Doğrusu bunu şimdiden merakla takip ediyorum.

En önemlisi Tahsin Akduman Beyefendiye sormak istiyorum: Bu açıklamayı yaparken ahde vefa adına hiç yüreğin sızlamadı mı?

Saygılarımla.

Bu yazı toplam 869 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim