• BIST 86.771
  • Altın 247,318
  • Dolar 6,0288
  • Euro 6,7190
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Bolu Bağışçılar Vakfı

Nadir Garipoğlu

Yeni kurulan Bolu Bağışçılar Vakfı ile ilgili bazı mahalli basın organlarında kurucuları töhmet altında bırakan yazılar yazıldı.

Vakfın kuruluş amacı özetle;

Bolu ilinin yaşam kalitesini yükseltmek, sorunlarını çözmek için sivil toplum kuruluşlarına maddi ve manevi destek sağlamaktadır.

Bir başka değişle; vakıf, proje yapmayacak Bolu halkının, Bolu'daki sivil toplum kuruluşlarının veya şahısların vakfın kuruluş amacına uygun projelerini maddi ve manevi şekilde destekleyecektir.

Gene bir başka değişle; yapılan şartlı veya şartsız bağışları da Bolu'nun menfaatine ve vakfın kuruluş amacına, tüzüğüne uygun olarak kullandırmaktır.

Bolu Bağışçılar Vakfı’nı; Bolu'nun güvenilir, seçkin, sosyal, kültürlü Bolu'ya bir şeyler yapmak için çırpınan, çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapmış, kendini maddi ve manevi olarak yetiştirmiş 32 kurucu 18 danışma kurulu olmak üzere 50 Bolulu insan kurmuştur.

Bolu'daki pek çok saygın insanlar da bu vakfın kuruluşuna katılabilirlerdi. İki yıldır çeşitli toplantılarla böyle bir vakfın kurulacağı kamuoyuna duyuruldu, ama katılan 50 kişi oldu.

Bazı basın organlarında vakıf hakkında çok acımasız eleştiriler yapılmaktadır.

Vakfı kuran bizler o eleştirileri hiç hak etmiyoruz.

Başta Ahmet Baysal olmak üzere 32 kurucu 18 danışma kurulu üyeleri hiçbir yanlışlığa müsaade etmezler, hiçbir yanlış iş yaptırmazlar.

Bolu'ya hizmetten başka hiçbir menfaatleri olmayan bu insanlar birilerinin uydusu olmak, yabancılardan akıl almak için mi bir araya geldi.

Kimse kimsenin uydusu olmaz. Vakfı kuran insanlar o kadar akıllı ki, onlar akıl alan değil, akıl veren konumundaki insanlardır. Belli bir konuma gelmiş bu insanların hiç kimseden icazet almaları mümkün değildir ve her hangi bir beklentileri de yoktur.

Bu endişeler herhalde bilgi noksanlığından veya bilgi kirliliğinden kaynaklandı.

Vakıf kurucularını ve bilhassa Ahmet Baysal'ımızı daha fazla üzmeyelim. O bize İzzet Baysal amcamızın emanetidir.

Biraz sabırlı olalım bu vakıf henüz yeni kuruldu, göreceksiniz Bolu’da çok güzel şeyler yapacak.

Bir de Bolu Bağışçılar Vakfı’nın ilişkide olduğu ve teknik destek aldığı TÜSEV (Türkiye üçüncü sektör vakfı) ile ilgili yanlış yorumlar var.

Ucu dışarıda olduğundan bahisle Soros'la ilişki kuruluyor. Herhalde TESEV vakfı ile karıştırılıyor.

Önemle altını çiziyorum Bolu Bağışçılar Vakfı’nın TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı) ile hiçbir bağlantısı, ilgisi ve alakası yoktur, olmamıştır, olamaz da.

TÜSEV, 1993 yılında Türkiye'nin önde gelen vakıfları tarafından kurulmuştur.

Amacını vakıfların ve derneklerin oluşturduğu üçüncü sektörü mali, yasal ve işlevsel altyapısını güçlendirmek, sivil toplumu geliştirmek ve Türkiye’deki vakıfların uluslar arası kuruluşlarla ilişkilerini geliştirmek olarak özetleyebiliriz.

TÜSEV yaklaşık 120 vakıf ve dernekten oluşmaktadır. TÜSEV'e üye olan vakıf ve derneklerin bazılarının isimlerini sıralarsak, bu vakfın ne kadar önemli bir vakıf olduğunu daha iyi anlarız.

Vehbi Koç Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, İhsan Doğramacı Vakfı, TÜSİAD, Elginkan Vakfı, Aydın Doğan Vakfı, Fevziye Mektepleri Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzzet Baysal Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği, TEMA, Adnan Menderes Üniv. Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Celal Bayar Vakfı, İnönü Vakfı, İstanbul Teknik Üniv.Vakfı, Havsak Darüşşafaka Cemiyeti, Türk Hava Kurumu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve İnsanlık Vakfı.

Bolu Bağışçılar Vakfı’nı çok önemseyen ve aralarına almayı düşünen TÜSEV yönetimi, Bolu'daki bu gelişmeleri de yakından takip etmektedir.

27.08.2008

Bu yazı toplam 1133 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim