• BIST 101.669
 • Altın 277,937
 • Dolar 5,6769
 • Euro 6,2411
 • Bolu 14 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C

BOLU BELEDİYESİ, SANAYİ SİTESİ İÇİN TOKİ İLE PROTOKOL İMZALADI AMA; SANAYİ ESNAFI DİKEN ÜSTÜNDE VE TEPKİLİ...

BOLU BELEDİYESİ, SANAYİ SİTESİ İÇİN TOKİ İLE PROTOKOL İMZALADI AMA; SANAYİ ESNAFI DİKEN ÜSTÜNDE VE TEPKİLİ...

SANAYİ SİTESİ BİZİ YÖNLENDİRMEDİ

İŞ KAYBINA UĞRAYACAĞIZ

“Borçlandırılacaksak, bizi dükkanlarımızdan çıkarmayın”

Önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak Yeni Sanayi Sitesi ile ilgili Belediye Başkanlığı Makamı'nda TOKİ ile protokol imzalandı. Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği ile TOKİ arasında yapılan protokol sonrası Yeni Sanayi Sitesi için çalışmaların başlaması bekleniyor. Peki, mevcut Sanayi Sitesi esnafları bu duruma ne diyor? Endişe duydukları konular ve yetkililerden beklentileri neler?

Yaşanan bu gelişme sonrası Sanayi Sitesi esnaflarıyla bir araya geldik. Yaptığımız röportajlarda esnaflar birbirinden önemli mesajlar vererek, yetkililere çağrıda bulundu. Röportajlarımızın önemli ayrıntıları şöyle:

“İŞYERLERİMİZDEKİ YER DEĞİŞİKLİĞİ İŞ KAYBINA YOL AÇACAK”
Nazım Turgut- akü bayii: Sanayi sitesinin mevcut yerinden kaldırılmasını kesinlikle istemiyorum. Sanayi sitesinin yerinin değişmesi demek, yüzde 90'a varan iş kaybı yaşanması demek. Sitenin yeri değişirse dükkânlarımızın değeri düşer, müşteri olarak da kayba uğrarız. Yeni taşınılacak yerin uzak olması nedeniyle vatandaş oraya kadar gitmek istemez. Vatandaşlar sadece mecbur kaldıkları takdirde yeni sanayi sitesine gelirler. Mevcut sanayi sitesinde 250 bin TL değerinde dükkânı olan esnafımız belki de gideceği yerde 50 bin TL değerinde bir dükkâna sahip olacak. Bu tür endişeler taşıyoruz taşınma konusuyla ilgili.

“DEĞİŞİKLİK BÜYÜKLERİN İŞİNE YARAYACAK”
Atilla Özkan-oto elektrikçisi: Sanayi sitesinde kiracıyım. Taşınma konusuyla alakalı yeterince bilgi sahibi değiliz. Kimse bize bu konuyla alakalı bilgi vermiş değil şu ana kadar. Dükkân sahibi esnaflar açısından durum daha da endişe verici. Tüm esnaflar açısından da ortak risk, yeni taşınılacak bölgede esnaflar büyük bir iş kaybına uğrayacaklar. Oraya gittikten sonra müşteriye ayak alışkanlığı kazandırmak oldukça zor olacak. Benim mevcut sanayi sitesinde 20 yıllık esnaf olmam göz önünde bulundurulursa taşıdığım endişe gayet iyi anlaşılabilir. Site yönetiminin bu konudaki duruşu, hepsini yakalım yıkalım tarzında. Yönetimdeki kalburüstü kişiler yol kenarından oradan buradan yerler satın almışlar duyduğumuza göre. Onlar bu değişiklik sonucu büyüyecekler ve büyük balık küçük balığı yer hesabı bir durumla karşılaşacağız. Biz zaten eski araç sahibi müşterilere hitap eden bir esnafız. Şu an zaten birçok esnaf SSK primini ve benzeri giderlerini ödeyemez duruma geldi. 20 yıllık esnaf olmama rağmen zorlanıyorum. Bu değişiklik durumumuzu daha olumsuzlaştıracak.

“YENİ SANAYİ SİTESİ'NDE KİRACILARA ÖNCELİK TANINMALI”
Aydın Türk - oto döşemecisi: Yer değişikliğine sıcak bakıyorum. Çünkü dükkânlarımız çok eski. Yağmur yağdığında dükkânlarımız adeta göle dönüyor. Kiracı bir esnaf olmam nedeniyle yeni sanayi sitesinde mevcut kiracılara öncelik tanınması istiyorum. Eğer site taşınmayacaksa da dükkânlarımızın yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü duvara delik deldiğimizde duvarlarımız büyük zarar görüyor.

“DÜKKANLARINA YATIRIM YAPAN ESNAFLAR ÇOK BÜYÜK ZARAR GÖRDܔ
Metin Belen-büfe işletmecisi: Ben kiracıyım. Bana yetkililerin gideceğim yerde illaki yer göstereceklerini düşünüyorum. Bizim için sorun olmayabilir ama mülk sahipleri açısından durum sıkıntı verici olabilir. Örneğin mevcut sanayi sitesinde iyi bir yerde dükkânı bulunan esnaf gideceği yerde nerede dükkânın olacağını bilmiyor. Buradaki dükkânı değerli olan esnaflar endişeli doğal olarak. Öte yandan mevcut sanayi sitesindeki birçok esnaf yeni dükkân aldı, içine önemli miktarda harcama yaptı. Konuya kendi açımdan baktığımda endişe verici bir durum görmüyorum.

“İTİRAZLARIMIZIN HİÇBİRİNE YANIT ALAMADIK”
Ali İhsan İnan-Özkan otomotiv: Sanayi sitesinin taşınması hususunda esnaf arkadaşlarla bir araya gelerek itiraz dilekçesi hazırlayarak yetkililere ulaştırdık. Hemen hemen esnafların yarısından fazlası bu dilekçelere imzalarını koydu. Sitenin yer değiştirilmesi hususunda bizim fikirlerimiz alınmadı. Şu ana kadar öğrendiğimiz bilgileri de esnaf arkadaşlardan kulaktan dolma şekilde edindik. Mevcut site yönetiminde bizim haklarımızı aramamız konusunda yeterli olamadı. Site yönetimine odaya üye olabilmek için defalarca dilekçe verdim yıllarca burada esnaflık yapmama rağmen daha hala beni üye yapmadılar. Ben sanayi sitesinde dükkân sahibiyim. Ben gideceğim yerde nasıl bir dükkâna, dükkân tercihinin nasıl olacağına ilişkin hiçbir bilgi yok. Şu aşamada nasıl çalışmalar yürütülüyor bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Yeni sanayi sitesine taşınmamız nedeniyle yaşanacak iş kaybı da endişe verici bir başka taraf. Araç sahipleri mecburiyet dışında sanayiye gelmeyeceklerini düşünüyorum.

“YENİ SİTEDE MEVCUT SİTEDEKİ KADAR DÜKKÂNLARIN DEĞER KAZANACAĞINI ZANNETMİYORUM”
Erol Arslan-Arslan Otomotiv: Yeni sanayinin yapımı için oluşturulan komitenin içinde bulunan bir esnafım. Sanayinin taşınması fikrine şahsım adına sıcak bakıyorum. Mevcut sanayi sitesi 1970'li yıllarda kurulan bir sanayi. Eskimiş olması nedeniyle özellikle yağmurlu zamanlarda altyapı da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ancak buradaki insanların tek endişesi var. O da, mevcut sitedeki mülklerinin ileride nasıl değerlendirileceği. Yeni sanayi sitesinde ticaret odasına veya derneklere kayıtlı olanlar dükkân sahibi olacaklar. Mevcut sanayi sitesinde dükkânı olan herkesin yeni sitede otomatikman hak sahibi olmaları anlamına gelmiyor. Orada güzel bir proje olursa, iyi olacağına inanıyorum. Mevcut sanayi de sanatkâr ve esnaf kalitesi oldukça düştü. Yeni sanayiye insanlar belirli bir yatırım yapacaklar ve biraz daha işine önem veren, işine yatırım yapan insanlar olur diye düşünüyorum. Yeni sitede mevcut sitedeki kadar dükkânların değer kazanacağını zannetmiyorum.

“MÜLKİYET KAYBINA UĞRAYACAĞIMIZ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ”
İbrahim Eyvazoğlu-Semercioğlu Ltd. Şti.: Ben sanayi sitesinde dükkân sahibiyim. Mülkiyet hakkımın akıbeti konusunda bilgi sahibi değilim. Yeni taşınacağımız sanayi sitesinde bize verecekleri dükkânlar için borçlanıp borçlanmayacağımızı bilmiyorum. Bu konuda mülkiyet kaybına uğrayacağımız endişesini taşıyoruz. Yeni taşınacağımız yere ilişkin bilgiler bize dedikodu şeklinde geliyor. Şu ana kadar hiçbir yetkili çıkıp bizi bilgilendirmedi.

“YENİ SANAYİ SİTESİNDE BORÇLANDIRILACAKSAK BİZİ BURADAN ÇIKARMASINLAR”
Hayrullah Bolu- Bolu Kaporta: Ben burada dükkân sahibiyim. Değişiklik sonrası hak kaybına uğrayacağımızı düşünüyorum. Bize hiçbir bilgi verilmedi şu ana kadar. Tek bildiğimiz biz esnafların buradan çıkarılacağı. Bizi yeni sanayi sitesinde borçlandıracaklarsa bizi buradan çıkarmamalarını istiyoruz. Site yönetimi bu yer değişikliğine sadece çanak tutuyor. Kimse bize bu konuda destekte olmuyor, bilgi de vermiyor. Kaldırılacaksa da bize bilgi verilmeli diye düşünüyorum. Buradaki hak sahiplerinin akıbeti belirlensin. Yer değişikliğinin iş kaybına yol açacağını da düşünüyorum. Yer değişikliği söylentileri çıktığından bu yana dükkânlarımızın değeri hemen hemen yarıya düştü.

“YENİ SANAYİ SİTESİ ŞEHİR MERKEZİNE ÇOK UZAK. İŞ KAYBINA UĞRAMAKTAN YANA ENDİŞELİYİZ”
Ferhat Aydın-Aydın oto ve boya: Sanayi sitesinin yer değiştireceği söylentilerinin çıktığından bu yana tüm esnaflar diken üstünde. Bu konuyla alakalı olarak hiçbir yetkili bizimle konuşmadı. 30 yıllık esnafım ama şu an sanayi de belirsizlikler içerisinde çalışıyoruz. Yarının ne getireceğinden bihaberiz. Yeni sanayi sitesini şehir merkezine uzak olduğu içinde iş kaybı yaşayacağımızı düşünüyorum. Örneğin bazı dükkânların yıkılmayacağı da bize gelen söylentiler arasında. Site yönetimi de şu ana kadar bizi bilgilendirmedi. Bize yetkili ağızdan bilgi verilmesini istiyorum. Seçim öncesi milletvekili adayı olan ve şu an milletvekili seçilen siyasilere sorunlarımızı dile getirdik. Bize onların bize bilgi vermelerini talep ediyoruz. Ya da Belediye Başkanımız sanayiye gelmeli ve bizlerle oturup bize buranın akıbeti hakkında bilgi vermeli. Yer değişikliği söylentileri çıktıktan sonra pek çok esnaf arkadaşımız dükkânlarını satmaya çalıştı; fakat dükkânlarının değeri yarı yarıya düştü. 160 bin TL'lik dükkânlar 80 bin TL'ye kadar düştü. Bunun adı zarardır. Gideceğimiz yeni sanayi sitesinde dükkân için yeniden borçlanıp borçlanmayacağımız hakkında bizlere bilgi verilmesini istiyoruz yetkililerden. Ben emekliyim. Bundan sonra hayatımın sonuna kadar benim borç ödeyip ödemeyeceğimin açıklığa kavuşturulmasını yetkililerden talep ediyorum.

“30 YILLIK ESNAFIM. BU YAŞTAN SONRA BORÇ ÖDEMEK İSTEMİYORUM”
Durmuş Uçar-kesim motor bayii:
Dükkan sahibiyim. Benim mevcut mülkümün akıbeti konusunda endişem var. Beni çıkarırlarsa mevut dükkanım ne olacak? Bunu öğrenmek istiyorum. Bu uygulamanın dükkan sahibi esnaflara zarar vereceğini düşünüyorum. 30 yıllık esnafım ve 1990 yılından bu yana aynı dükkan da çalışıyorum. Ben taşınacağım yeni sanayi sitesinde borç ödemek istemiyorum. Bizim haklarımız korunmalı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sağlık ve Sanat İç İçe24 Eylül 2019 Salı 10:16
 • “ÇAKAR” kullanıma karar çıktı24 Eylül 2019 Salı 00:24
 • İnsanlık ölmemiş24 Eylül 2019 Salı 00:14
 • Jandarmadan uyuşturucu operasyonu23 Eylül 2019 Pazartesi 15:51
 • Ruhsatsız silah operasyonu23 Eylül 2019 Pazartesi 15:49
 • İhracat yapan ve yapmak isteyen kobilere destek23 Eylül 2019 Pazartesi 14:54
 • Çok güzel hareketler bunlar23 Eylül 2019 Pazartesi 14:12
 • E-Belediye sistemi 2020’de23 Eylül 2019 Pazartesi 12:05
 • 25 ürünün coğrafi işareti için müracaat yapıldı23 Eylül 2019 Pazartesi 11:29
 • Köroğlu Garage 14’ten kaynaşma etkinliği23 Eylül 2019 Pazartesi 11:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim