• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu -1 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

BOLU BİR YÜZÜYLE MODERNLİĞİ YAKALAMALI BİR YÜZÜYLE TARİHİ KİMLİĞİNİ YAŞA

Şenda Aksungur

Malumunuz seçim çalışmaları başladı adaylar iddialı projeler ortaya atmaktalar bir de ben kendi düşüncelerimi ortaya koyayım dedim. Konuları şöyle ortaya koyabiliriz;
1- TEMIZ SU: Bolu'da altyapı sorunları epey yol aldı onu çok irdelemeyeceğim. Fakat Gölköy'den su almaya ve SU ARITMAYA, suyu nakletmek için kullanılan devamlı patlayan boruların mutlaka değiştirilmesi esastır. Bu borular sağlığa uygun mudur uygun değilse hiç kullanılmamalı mıdır? Milletin patlamayla oluşan tahribattan doğan zararı telafi edilmeli ve artık bu konu kesin çözüme ulaşmalıdır.
2- ULAŞIM: Şehirde ulaşım sorunu vardır zaten tek bir tane ana caddesi olan küçük şehrimiz trafiği 2 km mesafede adeta arapsaçı olmaktadır. İzzet Baysal caddesi yeni haliyle halkın gezinme ve hava alma ihtiyacına cevap veriyorsa ve son durumunu koruyacaksa o zaman ulaşım ihtiyacının asla göz ardı edilecek bir konu olmadığı dikkate alınarak çözüm bulunmalıdır. Cumhuriyet caddesinin bu sorunu çözmekte yetersiz kaldığı açıkça ortadadır. Buradaki yoğunluk hafifletilmek zorundadır. Ya bu cadde genişleyecek yada başka bir yol bulunacaktır. Bu meselenin çözümünde şehri biraz daha dıştan dolaşacak mesela Anıt Parkın en biraz yakınında bir yerden geçen ve Karaçayır –akpınar - çıkınlar - köroğlu mahallesi D100 Kuruçay civarında alttan geçilerek kuzey mahalleler den düzlükten geçerek ringini tamamlayacak olan başka bir alternatif düşünebiliriz. Hafif raylı sistem dikkate alınabilinir. Eğer maliyet çok fazla ise böyle bir güzergah arabalar için geliştirilebilinmelidir. Şehir içi trafiğin yönü de değişme trendindedir zaten eşyanın tabiatına aykırı bir güzergah yapılmış durumdadır trafik doğudan batıya akmalıydı. İsmet paşa caddesi Kültürparkın yapılması ile onarılarak Şehitkani caddesi ile birleşmelidir. Trafik buraya kadar akmalıdır. Şimdi kesintili devam etmektedir. Pazaryeri bitişiğindeki yol pazartesiler dışında oldukça fonksiyoneldir. Düzenlenmesi biraz olsun trafiği rahatlatmış görünmektedir.
3- KENT MEYDANI: Çeşitli tartışmalarla yapılmaya başlanan kent meydanı pek de bekleneni verecek durumda değildir. Yeşil alanlar sanki daha da ufalmıştır. Kardelen sineması önündeki ağaçlandırma yanlıştır. YENi BiR iCAT çıkmıştır saksıda ağaç büyütmek sonucunu göreceğiz. Burada yapılan atelye tipi gibi inşa edilen ve mevcut binaların önünü kapayan kafe vs gibi hizmet binaları estetikten yoksundur. Bunların dışına bitki kaplayarak şirinleştirilmek işlemi de ne kadar başarılıdır bilinmiyor? Kendilerini Mimar Sinan zanneden AKİL belediye mimarları burada çuvallamışlardır. KENT MEYDANI için DEĞİLSE bile bu binalar için mimari yarışma yapılabilinirdi ve ortaya çok estetik binalar çıkabilirdi veya yarışma olmadı ise o zaman halkı cezbedecek şekiller verilebilinirdi mesela bir yel değirmeni gibi bir bina yine dağ evi vs. gibi projeler geliştirebilinirdi. Burası şehrin modern ve yeni yüzüdür veya yeni yüzü olmalıdır ve yapılanlar bunu aksettirmeliydi. Şimdi hala bazı ahşap imalatlar vs. ile şekillendirmeler yapılabilinir.
4- ŞEHRİN KİMLİĞİ VURGULANMALIDIR: Bolunun tarihinin ne kadar eski olduğunu biliyoruz. Bu bölümde Osmanlı devrine bakarsak Sultan Hamamı tarihi kimliğine kavuşmuştur. Fakat kendi başına kalmaktadır yanı başındaki tarihi camiler eski Belediye kapalı otoparkının gölgesinde kaybolup gitmektedir. 1999 depreminde hasar alan bu yapı neden tamiratla vs ile muhafaza edilmeye çalışılmaktadır? Şimdi yeniden planlanacak olan belediye kompleksinin içersinde bu yapıda garaj dışında yapılandırılan birimler yer alabilirler. Belediye zaten yeni ve modern otoparkını da inşa etmiştir o zaman bu eski garaj hemen yıkılmalıdır. Ve bu tarihi meydan hak ettiği kişiliğe kavuşmalıdır. Hatta BİR ADIM DAHA ileri gidersek kavuşmak mecburiyetindedir. Bu bina şehrin kişiliğini bozan büyük bir beton yığınından başka bir şey değildir. Ve yeni otopark buraya olan ihtiyacı fazlasıyla karşılayacaktır, tabi bağlantı yolları ile birlikte yapıldığında. Şehir içindeki bu meydan düzenlendiğinde Bolu Osmanlı -Türk tarihinden gelen kimliğini ve önemini yakalayacaktır.
5- KARAÇAYIR VE SPOR KOMPLEKSİ: İlk defa 1994 yerel seçimlerinde dile getirilen ve bu bölgenin spor alanlarına ayrılması düşüncesi çok güzeldir. Şayet iyi bir planlama ve yerleşim yapılırsa Bolu spor turizminde sınıfını geçebilir. Yeni düzenlenen park şehir içi dinlenme yeri olarak güzeldir bazı ilavelerle daha da iyi olacaktır.
6- KENTSEL DÖNÜŞÜM: 1999 depremlerinde hasar gören şehrimiz yaralarını sarmış gibi görünse de 1. derece deprem kuşağında yer almanın korkusunu daima içinde yaşatmaktadır. Fakat korkmakla sorun çözülmeyeceğini de bilmektedir. Ruhsatsız yapılaşmanın hemen hemen yok denecek kadar az olduğu şehrimizde depreme dayanıklı yeni yapılar yükselmektedir. Belediye ruhsatsız yapılaşmaya izin vermemektedir. Deprem geçirmiş eski yapılar ve mahalleler ne olacaktır. Bolunun RİSK bölgeleri tespit edilmelidir. Riskli binalarda tespit edilmek ve gereken yapılmak zorundadır. Bu işlem başlı başına zor ve ciddiyetle planlanması gereken bir konudur.
7- ANTIK zamanda BOLU: Tarihi Bitinyum şehrinin yer aldığı ve ROMA'nın tarihi Kladyapolis ŞEHRİ günümüzde henüz bu kimliğini tanıtamamıştır. Roma İmparatoru Hadriyanusun, şehri doğuya doğru yeniden inşa ettirdiğini dikkate alırsak daha çok bulunacak tarihi zenginlikler var demektir. Belki de çimento fabrikasının doğusundaki köylerin altında ne kadar önemli bir tarih yatmaktadır. Şehrin içi de bu tarihi barındırmakla beraber maalesef tahribat fazladır. Tarihi STADİON öylece yatmaktadır. Burasının önündeki perde açılmalı içi ve kenarları düzenlenerek halka açılmalıdır.
Şimdilik konu başlıkları ile yazdığım bu konular daha başka ilaveleri ve seçenekleri ile yeni dönemde karşımıza gelecektir.

06.01.2014

Bu yazı toplam 3666 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim