• BIST 1.414
  • Altın 499,880
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Bolu Halk Kültürü -1-

Mustafa Namdar

ÇOĞU bilgilendirmelerde kaynak bulunamadığı ifade edilen Bolu’daki kültür zenginliği, üniversitemizin önderliğinde ortaya çıkıyor. Yapılan çalışmalar sonucu kurulması düşünülen “Bolu Halk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi” Rektör Prof.Dr. Atilla Kılıç başkanlığında 3. toplantısını yaptı. Yaklaşık 150 kurum, kuruluş, sivil toplum temsilcisi ve ilgili bireylere yapılan duyurular sonucu üniversitemiz Kültür Merkezi Pembe Salon’da Prof. Dr. Sn. Alemdar Hoca tarafından çalışmaların ne noktaya geldiği konusunda kısa ve öz bilgi verildi.

Açış konuşmasını yapan Rektör Prof.Dr. Sn. Atilla Kılıç özetle; “Üniversitemizle Bolu’nun bütünleşmesini sağlayacak bu çalışmaya geniş kitlelerin katılmasını istiyoruz. Bolu Halk Kültürünün gerçek anlamda ortaya çıkarılmasında bir ayak üniversite, ikinci ayak Bolu halkı olacaktır. Kültür yapısı bilinmeyen Bolu’nun bir yönü eksik kalacağına inanıyorum. Bu bağlamda katılımın her kesimden, her kurumdan olmasını istiyorum. Bu bir gönül işi. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. Bolu’da yalnız doğal güzellikler değil, kültürün de öne çıkması gerekiyor” dedi.

Projenin yürütülmesinden sorumlu Prof.Dr. Sn. Alemdar Yalçın, çalışmalarla ilgili amaçlar, komiteler ve hedeflerle ilgili şu açıklamalarda bulundu. “Şu anda elimizde Bolu ile ilgili çok önemli bilgiler var. Bu bilgileri toparlayabilmek çok önemli. Bizim çok iyi başlayıp çok kötü bitirmek özelliğimiz var. Umarım bu çalışmalarda yaşanmaz. Açık ve net bir yapılanma ile gitmemiz gerekiyor.

Merkezin Amacı: Bolu ve çevresinin Halk Kültürü unsurlarının derlenmesi. Tarihi, mimari, Arkeolojik, Etnografik değerlerimiz.

Merkezin Görevleri: Bolu ilçeleri ve köylerinde kültür varlıklarının envanterini çıkarmak. Yaşayan kültür değerleri derlemek, yorumlamak. Müze veya müzeler kurmak. Bolu ve çevresi ile ilgili araştırmaları desteklemek. Bolu müzik ve folkloru ile ilgili olarak halk dansları oluşturmak. Yurt içi, yurt dışı işbirliği yapmak. Araştırmaların gelişmesi ve gerekliliği halinde Bolu ilçelerinde araştırma merkezinin şubelerini açmak.

Merkezin Organları: Rektöre bağlı Merkez Müdürü ve iki müdür yardımcısı. Yönetim kurulu. Danışma kurulu. Genel kuruldan oluşur. Yönetim kurulu; yedi kişi ve üniversiteden. Danışma kurulu; Üniversite içinden beş, dışarıdan on kişi olmak üzere onbeş. Genel kurul ise onu üniversiteden olmak üzere otuz kişiden oluşur.

Çalışma Komisyonları: Merkezi çalışmalar için ihtiyaç duyulan çalışma, grup ve komisyonlardan oluşur. Merkez Müdürü üç yıl için Rektör tarafından seçilir. Bu çalışmalarla üniversite hocası kampüs içinde kalan değil, Bolu halkıyla bütünleşen konuma gelecek” diyerek oturumu yönetmeyi Rektöre bıraktı.

Rektör, yapılan açıklamalar doğrultusunda salondan görüş alacağını söyleyerek soruları almaya başladı.

_Yapılan konuşmalar kayıt altına alınsın.

_ Genel kurulda yönetim ve Danışma kurulu üyeleri olmayacak mı? Yönetim ve Danışma kurulu üyeleri genel kurulda olmalı, birebir çalışmalılar.

_Üretime katkı için mutfak veya folklor işlevselliği üretime kazandırılmalı.

_Mutfak konusunda yöresel mutfak kavramından Türk mutfağı kavramına geçilmeli. Türk mutfağı, Fransız mutfağı yok, geneli vardır.

_Danışma kurulunda mimar ve mühendisler olmalı.

_Osmanlı’nın kuruluş merkezinin Kızık bölgesinin olduğu söylemleri var. Araştırılsın.

_Nitelikli sağlık tesisleri burada incelenmeli.

_Bu komisyonlarda Osmanlıca bilen uzmanlar olmalı.

_Konferanslar, sempozyumlar düzenlenmeli, kütüphane olmalı.

_Yöresel anlamda Bolu dili üzerinde araştırma yapılmalı.

_Her ilin yöresel ürünleri var. Sanat sokağı veya bir başka adla belirlenmiş mekanlarda keşif edilen el sanatlarına ait ürünlerle yörenin kültürü sergileniyor.

_Unesco tarafından Safranbolu koruma altına alındı.

_Bolu Dağı’na küçük broşürler konulabilir. Bütün bu işlemler için Özel İdare - Belediye - Üniversite katkı sağlayabilir.

-DEVAM EDECEK-

06 09 2007

Bu yazı toplam 1027 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim