• BIST 1.106
  • Altın 466,599
  • Dolar 7,6635
  • Euro 8,9769
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

Bolu Halk Kültürü Üniversitede-2

Mustafa Namdar

Bolu Halk Kültürüyle ilgilenenler, mutlaka salonda bulunanlardan daha fazladır. Önemli olan, üniversitemizin başlatmış olduğu böylesi güzel bir araştırma için davet edilenlerin gelmiş olması. Çıkılan bu yolculukta yalnız kalınmayacağına inanıyorum. Düşüncelerini açıklamaya başlayan herkesin, böylesi bir çalışmadan memnun olduğunu ve heyecanlandırdığını söylemeleriydi. Gerçekten önemliydi. Bolu’da oldukça zayıf olan halk kültürüne ait parçaların bir araya getirilmesi heyecan veriyordu.

İşte görüşler:

-İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nin Göynük ve Akşemsettin ile ilgili araştırmaları var. Bunlardan yararlanmalı. Üniversite bu bütünlüğü sağlamalı. Belediye olarak bu tür konularda çalışmalara başlandı.

-Eski giysiler bazı bölgelerde halen kullanılıyor. Yemeklerimiz konusunda çalışılmalı. Bolu’ya özgü bitki örtüsü, hayvanlarımız, binalarımız, imar durumumuz, yayla evlerimiz incelenmeli. El işlerimiz hayata geçirilmeli. Bu hususta geniş bir kent araştırması yapılmalı.

-Mimarlık Mühendislik Fakültesi olarak eski yapıların korunmasına yönelik çalışmalar başlatılacak. Ders programlarında tarihi dokunun taşınmazlarda korunmasına yer verilecek. Seminerler düzenlenecek. Başbakanlık arşivlerinde Bolu ile ilgili çok sayıda belgeler var.

-Kurulacak Halk Kültürü merkezinin merkezi nerede olacak? Merkezin bu konuda sürekli yayını olmalı. Açıklamalı Bolu biblografyası yapılmalı. Eski yazılı eserler yeni yazıya dönüştürülmeli. Kastamonu salnameleri incelenmeli.

-Bolu’da restorasyon çalışmaları yapılmalı. Proje ürettiğimiz kadar uygulamada başarılı değiliz. Protatif bir bölge bir sokak seçilmeli.

-Bolu’da Arkeoloji merkezi bulunmamakta. Üniversitede bu bölüm açılmalı. Bolu müzesinde 15945 eser bulunmakta. İlimizde 400’ün üzerinde eski yapımız var. Büyük bir bina alınıp restore edilmeli.

-Bolu kültürü ve tarihi, ciddi anlamda araştırılmalı. Gerede Belediyesi’nin 700. kuruluş yıldönümünde “Osmanlı’dan günümüze” adlı bir kitap hazırladığı. Eski konakların bir bir mahvedildiği. Mudurnu ve Göynük’te bu çalışmaların sürdürüldüğü. Gerede eski Belediye binasının Kültür Sanat Merkezi olarak dizayn edileceği. “Kiliseli tüccar handa” el sanatlarına yer verileceği.

-Şair Dertli adına bir araştırma yapılıyordu, vazgeçildi. Yeniçağa’da eski tarihi yazılı taşlar ele alınıp incelenmeli.

-Kültür varlıklarımızın önemli bir bölümü yer altında. Bu konuda da araştırma yapılmalı.

-Çevre koruması bakımından Göynük Termik Santral konusu değerlendirilmeli.

-Bolu’da bir gösteri merkezi kurulmalı. İmar durumu gözden geçirilmeli, tarım alanları inşaata açılmamalı.

-Bolu tarihine ışık tutacak kimin elinde ne varsa bu merkezde toplanmalı.

-Köylerimizde, ilçelerimizde el dokuma tezgahlarında el dokumacılığı özendirilmeli. Üretilenlerin pazarlanması düşünülmeli.

-Antika ve eski eserler konusunda üniversitenin donanımı nedir. Bolu’da bindallılara önem verilmeli. Yabancılar bu konuya fazlasıyla ilgili. Mengen yöresinde giyim örnekleri var.

-Bolu Merkez’de “Emin Barın-İzzet Baysal” müzesi olmalı. Almanya’da yaşayan Bolulular’dan bazıları özel müze açmak istiyor. Bu gibilere nasıl yardımcı olunur.

-Köroğlu araştırmasına yönelik ciddi bir kaynak bulunmuyor.

-Bu merkez bir dernek mi olacak? Akademik bir kuruluş mu olacak dikkate alınmalı.

-1930’lardaki Halkevleri modellerinden yararlanılmalı. Bolu bilgi bankası kurulmalı. Birikimler bir noktada toplanmalı. Sözlü kültür ürünlerimiz yok edilmemeli.

-Öğrenci ile Bolu halkı arasında fiziksel ve sanatsal iletişim sağlanmalı.

Toplantıda gündeme gelen görüşleri başlıklar halinde özetlemeye çalıştım. Kim olduğumuzu öğrenmek, neyi nasıl kullandığımızı bilmek, geçmişin güzelliklerini yaşamak, yaşatabilmek, kültürümüzle ilgili değerlerimizi sergileyebilmek ve geleceğe taşıyabilmek fırsatını verecek bu çalışmaya hemen herkesin katabileceği birşeyler vardır diye düşünüyorum. Bu konuda duyarlı davranılacağına inanıyor, çalışmaların başarılı olmasını diliyorum.

05.07.2007

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim