• BIST 115.748
  • Altın 391,772
  • Dolar 6,8651
  • Euro 7,7192
  • Bolu 27 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 34 °C

BOLU KENT PEYZAJINDA İMAJ SORUNUNA BAKIŞ

Suat Tosun

Dört tarafı doğal saf ve karışık ormanlarla çevrili Bolu kentinde, civar ormanlarda bulunan ve Bolu'ya özgü sayılabilen ağaç türleriyle ve özellikle sonbaharda yapraklı ormanlarımızda renk cümbüşü oluşturan bitkilerden hemen hemen hiçbir yansıma olmayışı haklı olarak bizleri serzenişe zorluyor.

Doğasever Mete FERAH (Bolu Express Gaz. Köşe Yazarı), temmuz ayında ki köşe yazısında; özellikle iki ağaç türünden, Türk fındığı ve Ebe çamları (Bolu'da üçtür Ebeçamı vardır.) 'nın kent içinde hiç görülmediğini ve üzüntüsünü belirtiyor.

Ebeçamları ve Türk Fındığının ormanda korunması, ıslahı, yetiştirilmesi, tanıtılması gibi konularda emek ve çaba harcamakta olan bir araştırıcı olarak, bu türlerin Bolu Kent parkları, yol ve caddelerinde yer alamayışına neden olan aşağıdaki belli başlı sorunların çözülmesi gerekecektir.

1- Türk Fındığı ve Ebe çamında gerek tohumdan gerekse aşı suretiyle boylu fidan üretme, uzun vadeli ve sabır gerektiren bir olgudur. Türk Fındığında boylu fidan için asgari 4-5 yıl, Ebeçamlarında ise 8-10 yıl, aşılı olarak 4-5 yıllık bir gelişim süreci ister.

2- Belediye Başkanlarının çok istemelerine rağmen fidanlıklarda hazır fidan olmayışı nedeniyle peyzaj uygulamalarına ait projelerde yer veremeyişleri, yerlerine alternatif olacak yerli yabancı türlerle doldurmaları, seçmenlerine karşı kısa dönem sayılabilecek zamanda “icraat başarısı” gibi gösterilebilecek ağaç türlerini tercih etmeleri.

3- Önceki yıllar kent peyzajına girmiş yerli ve yabancı tür ağaçların hayli gelişmiş olması, bu simge olabilecek türlerle ileriki yıllarda değiştirilmesi, kısaca kesilmesi, halka iyi anlatılmazsa tepkilere yol açacaktır. Bu konuda cesur karalar alma gerekliliğine ihtiyaç vardır.

4- Belki de en önemli sorun; İmar planında sıkça oluşan değişiklikler, bu fidanların kullanıldığı alanların bir çırpıda inşaat makineleriyle farklı işlevlere dönüştürülmesi konusudur. Nitekim son 12 yılda gerek Abant İzzet Baysal Üniversitesine ve Bolu Belediyesine üretilmiş ve ücretsiz verilmiş toplam 400 adede ulaşan Türk Fındığı boylu fidanı dikilen alanlarda yeni planlamalar nedeniyle yok olmuştur.

Sorunun çözümü için, Bolu Belediye Başkanlığı koordinasyonunda, uzun vadeli peyzaj amaçlı tohum temini ve fidan üretimi, aşılama çalışmalarına başlanılması ve üretilen fidanların başka yere tahsislerinin yapılmadan bu proje için 8-10 yıl kadar bekletilmesi gerekecektir.

Amerika ve Avrupa şehir parklarındaki gibi; 25-30 yıl sonra meyve vermeğe başlamış Türk Fındığı ağaçlarının altında çimenlerde sincapların oynayışları, Ebe çamlarının her şehirde görülmeyen enteresan formlarıyla Bolu'ya yüksek değerler katacağı ve simge türler olacağının hayalini planlamak ve Bolu için büyük bir görev ve hizmet anlayışı olacaktır.

Bu planlamada ve uygulamada her zaman olduğu gibi Orman Fidanlığıyla Orman Bölge Müdürlüğü, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü aktif olarak sorumluluk alacaklardır.

Bolu civarındaki ormanlarda doğal yayılışı olduğu halde kent peyzajında gözükmeyen, estetik değeri yüksek ağaç türlerimizden bazıları, başta üvez türleri (Sorbus aucuparia, Sorbus torminalis), Akçaağaç türleri (Acer trauttvetteri, Acer platonoides), Ihlamur türleri (T. tomentosa, T. rubra ) Kavak türleri (Akkavak, Titrek kavak), Pembe çiçekli orman gülü, Ateş dikeni , Tamariks, Badem, Dişbudak, Yabani kiraz, Şimsir, Porsuk türlerinin orijinlere dikkat edilerek üretilmeleri gerekir.

Yine Bolu'ya adaptasyonunda şimdiye dek sorun yaratmamış yabancı ağaç türlerinden; Amerikan Lale Ağacı, Amerikan Cevizi (meyvesi yenilmeyen), Huş türlerinin denenmesi ve düşünülmesi gerekir inancındayım.

Çevresinde “Dört Mevsimde Bolu”'yu yabancılara yaşatan Bolu'nun kentlisine de bir nebze olsun bu zevkleri esirgememesi dileğiyle, saygılar sunarım.

13.08.2011


Bu yazı toplam 2227 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim