• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 0 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Bolu Merkez Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı

Mustafa Namdar

Anadolu, dünya coğrafyasında medeniyetlerin bıraktığı zenginliğe sahip bir alan. Her neresinde olursa olsun, toprağını eşelediğinizde, yer altında saklı sanat yapıtlarını buluyorsunuz. Bir bölümü ayakta kalmanın direnciyle kırık dökük de olsa günümüze gelebilmiş. Bir bölümü de, toprağın gizeminde saklı kalabilmiş.

İlimiz de böylesi bir zenginliğe sahip. Bu amaçla, tarihi varlığın arkeologlar tarafından yapılan araştırmaları sonucunda, bölge bölge haritası çıkarılmış. İşte böylesi önemli bir çalışmanın bilgilendirme toplantısı vardı Belediye Meclis salonunda.

Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Bolu Belediyesi ve Bolu İli Müze Müdürlüğümüzün de içinde olduğu bir çalışmaydı bu.

Bolu Mimarlar Odası’nın Yukarı Çarşı ile ilgili bir restorasyon çalışması vardı bu anlamda. Arasta çarşıyla ilgili olarak, sokak bazında ve 250 binanın durumu ele alınıyordu bu çalışmada. Amaç; kültürel varlığı gelecek kuşaklara taşımak olduğu kadar, bölgeyi, turizm açısından cazibe merkezi haline getirebilmek. Adı geçen “Bolu Merkez Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı” çalışmalarından sonra, Yukarı Çarşı ile ilgili daha sağlıklı, daha doğru bir çalışmanın olacağını, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun ön gördüğü sistem içinde iyinin, daha iyisini yapabilme şansının olacağını söylüyordu Mimarlar Odası Başkanı Sn. Hüseyin Özsoy.

22.08.2008 Cuma günü saat 14. 00 ile Gazi Üniversitesi’nden gelenler, Belediye Meclis Salonu duvarlarına asmışlardı yaptıkları çalışmaların proje detaylarını. Görüldüğü kadarıyla, ciddi bir çalışmanın emek ürünüydü projeler. Nokta bazında bölge bölge gösterilen bu arkeolojik zenginliğin belirlenmesiyle ilgili, sivil toplum kuruluşları bilgilendirilecek, sonra Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayından geçtikten sonra, Belediyece İmar tadilat planları yapılarak işlenecek. Bu nedenle de salonda konuyu ilgilendiren teknik kimliğe sahip mühendis ve mimarlar çoğunlukta yerlerini almıştı. Buraya kadar herşey hoş ve herşey doyurucuydu. Ancak sunum işlemi istenildiği şekilde olmadı diye düşünüyorum. Tabii ki kendi görüşüme göre. Neden mi?..

Böylesi önemli teknik konularda çizgilerin anlamı kadar konuşmanın da anlaşılır olması gerekir diye düşünüyorum. Bu tür toplantılarda teknik ayrıntıları içeren yazılı bir bilgi notu ya da CD verilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

Bir ürünün imalatı kadar tanıtımı, kullanımı ve pazarlamasının da çok önemli olduğuna inanıyorum. Böyle önemli bir teknik konuda, anlatanın, dinleyenin teknik bilgi ve beceriye sahip olmasına karşın, teknolojik araçları kullanmadan sunum yapmasını anlayamıyorum.

Salonda ses düzeni var. Mikrofonlar açık olmasına karşın, sunumu yapan Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Doçenti Sn. Özlem Hocamızın elektronik araçları kullanmadan, doğal olarak sabit bir köşeye dikilmek suretiyle sunumunu yapma ısrarı sonucu, konuşmaların çoğunun arka sıralarda yeterince duyulmadığına inanıyorum. Hatta kendimden şüphelenerek yanımdakilere sorduğumda, onlardan da aynı yanıtları alıyorum.

Belediyemiz ev sahibi olduğuna göre, bu konuda bir seyyar mikrofon bulamaz mıydı diye düşünüyorum.

Yapılan konuşmadan değil ama, gösterilen slayt gösteriminden plana ait amaçlar bölümünde şunları yazabildim.

Kentin tarihsel yapısı, doğası, mimari, kültürel ve sosyal alanlarına ait değerlerini koruyarak, çağdaş yaşam koşullarına uygunluğunu sağlayabilmek!!!

Sorular bölümünde de dikkate değer bulduğum, Müze Müdürlüğümüzün bu konuda bilgisi olmadığını, olayı burada öğrendiğini söylemesiydi. 3 mimarımızın da konudan çok daha önce hazırlanan kentsel değişim tasarımıyla ilgili sohbet niteliğinde bilgi alışverişinde bulunmasıydı.

3 hafta sonra daha geniş katılımlı bir toplantının yapılacağını öğrendim. Umarım birinciden farklı olur.

Tarihten gelen kültür varlığımızın ortaya çıkarılmasında güzel ve önemli bir çalışma. Harcanan emek ortada. İyi anlatılıp pazarlanamasa da emeği geçenlere teşekkürler.

28.08.2008

Bu yazı toplam 819 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim