• BIST 1.402
  • Altın 495,562
  • Dolar 8,6476
  • Euro 10,3315
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C

BOLU TİCARET MESLEK LİSESİ VE ANADOLU MESLEK LİSESİ (2. TİCARET PANA

Mustafa Öz

            04.06.2005

Milletimizin köklü geçmişi ve kültürü ile öğünüp dururuz..! Bu köklü geçmişimize uygun maalesef kurumlar ortaya koyup yaşatmada, devam ettirmede pek başarılı sayılmayız. Türk Kara Kuvvetleri, Polis Teşkilatı, PTT, Kızılay vb. birkaç tarihi kurumumuz var. Ekonomik kuruluşlardan. Eğitim kurumlarından ise böyle örnek verebileceğimiz pek kuruluş yok.

Bolu Ticaret Meslek Lisesi, 1968-1969 yılından günümüze (36 yıllık) gümüş yılı geride bırakan bir tecrübe ile göz kırpıyor. Elime okulun faaliyetleri, tarihçesi ve düzenlemiş olduğu 2. Ticaret Panayırı ile ilgili broşür ulaştı..!

Her konuyu günlük siyasete ve çıkar ilişkilerine feda ettiğimiz için; Meslek okulları da bu feda edilişten ciddi bir şekilde etkilendi. Tabir yerinde ise adeta TU KAKA ilan edildi. Orada okuyan çocukların Üniversite hayalleri yok edildi. Önleri kesildi.

Alt ve orta kademede meslek elemanı yetiştirip; Sanayi ve hizmet sektöründe sıçrama yapmak gerekirken; Vasıfsız insanlar yetiştirdik, kimi üniversite kapılarında yığıldı kayboldu..! Kimi de üniversiteyi bitirdi kayboldu..! Oysa vasıflı insana ne çok ihtiyaç var. Meslek okulları bu ülkenin ihtiyacına göre yeniden yapılandırılmalı, planlanmalıdır.

Bolu Ticaret Lisesi’nin; Hem öğrencilerini yetiştirip, hem de vasıfsız insanlarımıza; bilgisayarlı muhasebe, bilgisayar programlama, 10 parmak yazı yazma ile kurs verdiğini bilmiyordum. Bu işi Halk Eğitim Müdürlüğü ve Elginkan Vakfı yapıyor biliyordum..! Bu konudaki eksikliğimden utandım.

Okulun vizyonu ve hedeflerini, öğrenci, veli iş çevreleri ile ilişkilerini, tanıtımını artıracağına inandığım 2. Ticaret Panayırı’nın başarılı geçmesini, bu çalışmalara öncülük eden başta başarılı müdürleri Şemsettin GÜRTÜRK ve diğer yöneticileri, öğretmenleri, velileri kutluyorum. 2. TİCARET PANAYIRI’NIN BAŞARILI GEÇMESİNİ VE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM. Darısı diğer meslek okullarımıza..!

SEMAVİ DİNLER HAKKINDA NE KADAR BİLGİLİYİZ..?

Günümüz insanı hem şanslı, hem de çok şanssız sayılır. İnsanlar geçimlerini temin için çok çalışmak kendini çok bilgili kılmak zorunda. Bilgiye ulaşmak çağımızın İLETİŞİM çağı olması nedeniyle kolaylaşmıştır. Bu kolaycılık iyi yönde değerlendirildiğinde mükemmelliği; kötü yönde değerlendirildiğinde ise; hazırcılığı sağlamaktadır. Emeği az olan iş, kolay kazanılmış başarı, bilgi insanoğlunda unutma, boş verme, vefasızlık, kıymet bilmemeyi beraberinde getirmektedir.

Bir gün birisi size şu kadar sürede senden şu konuyla ilgili yazılı bilgi istiyorum dese ne yaparsınız..? En azından ben bu isteneni bu sürede hazırlaya bilir miyim, o bilgileri toplayabilir miyim diye bir telaşa kapılırsınız..!

Bir makale yazmak, verilen bir işi yapmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Yazılmış bir eseri OKUMAK, ANLAMAK, ALGILAMAK bize zor gelmektedir. Ya o eseri yazmak, ortaya çıkarmak kolay mı..? Deneyip görmek lazım.

Bizim toplumumuzda okuyup yazma yerine SIĞ bilgiler ve günlük dağarcığımıza göre bol bol konuşma var. Laf ile peynir gemilerini kaf dağından hemen aşırı veriyoruz.

BİR ŞEY BİLMEDEN FİKİR İLERİ SÜRMEK İNSANI BASİTLEŞTİRİR..?

Sayın emekli Öğretim Görevlisi Hasan DİNÇ hocam KUTSAL KİTAPLAR (Ortak konular, farklı hükümler) adı altında; Semavi Dinler (kitap gönderilen tek tanrılı dinler) hakkında sahasında örnek şaheser bir eser yazmış..! Bu eserle ilgili bilgi vermeden önce; Hasan DİNÇ hocamızın daha önce yazmış olduğu "KUTSAL TOPRAKLARDAN ESİNTİLER" adlı kitabından da tekrar bahsetmekte yarar görüyorum. Hoca her Müslüman'ın yerine getirmesi gereken HAC FARİZASINI yapmak üzere kutsal mekanlara gittiğinde oradaki izlenimlerini bu kitapta toplamış; Ecdadımızın bu mekanlardaki izlerine ve peygamberimiz ile Ashabının izlerine karşı Suutlarin duyarsızlığını, kasta varan ilgisizliğini içimizi sızlatan bir buruklukla bize ulaştırmaktı. Onun yazdığı tarihte ECYAT KALESİ vardı... Ama şimdi onun yerine Gökdelen oteller yapılıp Kabe'ye tepeden bakmayı sağlıyor..! İbret alınması gereken bir sonuç..!

Hasan hocam bu kez de; dinler arası diyalog, dinler bahçesi, misyonerlik, kavramlarının Türkiye'nin gündeminde baş köşeyi işgal ettiği şu günlerde; bilgi sığlığımızı ortadan kaldıracak KUTSAL KİTAPLARIN (KURAN, TEVRAT, İNCİL, ZEBUR) Allah inancı, Melek, Peygamber, kitapların birbirine ilgisi, Ahret inancı, dinler arasında zinaya bakış, boşanma, hülle, kadınların özel dönemleri, kadına bakış ve ilişkiler, kutsal kitaplarda helal haram, kutsal kitaplarda bayram ve kandiller, savaş hukuku, faiz, adalet, şehitlik, miras, ana baba, çocuk akraba ilişkileri, toplumsal ilişkiler, toplumsal ilişkilere bakış açılarından; bu kitaplardaki ayetlerle karşılaştırılmalı (mukayeseli) bir bilgi sunuyor.

İslam'ın Arap coğrafyasından yayılması nedeniyle; 20. yüzyıla kadar Kuran-ı Kerim’in Türkçe mealini bile yayınlanmadığı dikkate alındığında; Kuran hükümleri Tevrat, İncil hükümleri açısından insanlık aleminde büyük kitlelere inandığı bu dinlerin ne söylediğini ne ifade ettiğinin bilinmesi, herkesin birbirini gerçekten anlaması için çok önemlidir. İşte KUTSAL KİTAPLAR ortak konular; farklı hükümler kitabı bize tek örnek olarak bunu sağlıyor.

İnancımızı iyi yaşamak, yaşatmak için bilmek öğrenmek zorundayız. Başkalarının doğrularını kendi doğrumuz olarak almak bilgisizliğin temelidir. Bilgi dağarcığımızı geliştirmek için her inanç sahibi bu kitabı mutlaka okumalıdır.

Bu kitabı Bolu'daki kitapçılarda bulabileceğiniz gibi bizzat: Hasan DİNÇ Tel:2153316’dan ulaşıp temin edebilirsiniz

Bu eserin aynı ve benzeri konularda yeni eserlere de örnek olacağını tahmin ediyorum. Sahasında önemli bir boşluğu dolduran ve ilk olma özelliğini koruyan bu eserinden dolayı Sayın Hasan DİNÇ hocamı kutluyorum. Daha nice yararlı çalışmaları için mevladan başarı ve sıhhat diliyorum.

Bu yazı toplam 862 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim