• BIST 96.215
 • Altın 277,027
 • Dolar 5,7247
 • Euro 6,3440
 • Bolu 18 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 22 °C

Bolu Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

Bolu Türkiye’de Bir İlke İmza Attı
Bolu Türkiye

Bolu Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

Önceki gün akşam siyasi parti il başkanları ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz kent sorunlarını tartışmak ve değerlendirmek için Belediye Yeni Nikah Salonu’nda bir araya geldi. Türkiye’de ilk defa bir ilde belediye başkanı ve siyasi parti il başkanları bir araya gelerek kent sorunlarını değerlendirdi. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği ve hararetli tartışmaların yaşandığı toplantıya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Yılmaz, siyasi parti il başkanlarından gelen soruları yanıtladı ve kamuoyunda merak edilen konular hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı. Başkan Alaaddin Yılmaz’ın siyasi parti il başkanlarının sorularını yanıtladığı toplantıya, bürosunu yıktığı Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan’la tartışması damgasını vurdu. Başkan Aydoğan, "Bana gelmeyip dışarıda dedikodu yapıyorsa kusura bakmasın öyle muhtarı tanımam ben" sözleri üzerine çıkan olaylar sonrası bir grup ıslıklarla protestoda bulunarak salonu terk etti.

Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Pazartesi akşamı bir ilke imza attı. Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti’nin organize ettiği ’Büyük Buluşma’ toplantısı Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlendi. Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, yaklaşık 400 kişinin önünde Ak Parti İl Başkan Vekili Murat Demirel, CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Demokrat Parti İl Başkanı Cevat Yılmaz, DSP İl Başkanı İsmail Özbek, Türkiye Partisi İl Başkanı Adnan Uysal, İşçi Partisi İl Başkanı Hakan Bakan ile HEPAR İl Başkanı Ali Rıza Dursun’un kendisine yönelttiği sorulara yanıt verdi. Toplantının yönetimini Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan üstlendi.

KATILIMCILAR DİDİK DİDİK ARANDI
Salonu dolduran değişik siyasi partilere mensup vatandaşlar, partisiz vatandaşlar, gazeteciler, mahalle muhtarları açık oturumu dikkatle izlediler. Zaman zaman coşkunun arttığı, zaman zaman ise gerilimin tırmandığı açık oturum gece 23.00’de sona erdi.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı toplantıya katılan bütün vatandaşlar bayanlarda dahil olmak üzere didik didik arandı. Panele davetli oldukları halde katılmayan MHP ve HAS Parti için bekletilen koltuklar ise toplantı süresince boş kaldı.

MODERATÖR DEĞİL KOLAYLAŞTIRICI OLARAK GÖREV YAPTIM
Gazetemizin Genel Yayın Süha Alparslan, geceyle ilgili şu yorumu yaptı “Ben moderatörlük yapmadım. Moderatör daha çok internet forumlarını yöneten Admin Webmaster gibi adlandırmaları olan, konu silme, adlandırma kilitleme veya forumdan atma gibi görevleri olan sanal bir kişiye atfedilen bir isim. Sanal dünyadaki yönetici formatı karşılığı. Ben Pazartesi akşamı panelde sadece “Kolaylaştırıcı” olarak görev yaptım. Farkında iseniz hiçbir konuşmacının sözüne müdahale etmedim. Organizasyonda tam doğrudan demokrasinin sağlanabilmesi için olabildiği ölçüde herkese eşit mesafede durmaya çalıştım. Gerilimli anlarda tansiyonu düşürmeye çalıştım. Arada Başkan’ın yanıtlamadığı soruları da yanıtlaması için Bolu Belediye Başkanına hatırlatmalarda bulundum. Salondan konuşmacılara yapılan yerli yersiz müdahalelere engel olmaya çalıştım. Kendi siyasal değerlendirmelerimi öznel görüşlerimi toplantının hiçbir diliminde öne çıkarmadım. Ama Bolu’da gerçekten bir ilk başarılmıştır. 5 saat süren toplantıya ilgi 5 dakika dahi azalmadan sonuna kadar devam etmiştir. İl başkanları ile mevcut Belediye Başkanlarını bir araya getiren konsept Bolu’da ilk olduğu gibi belki de Türkiye’de de bir ilktir. Bu önemli demokrasi sınavını sayın başkanlar katılımcılar düzenleyiciler başarı ile atlatmışlardır. Kentimizde buna benzer toplantıların yapılmasının artık önü açılmıştır. Başka başka konseptlerde, formatlarda Bolu Halkı’nın tartışmalara katılması kent kültürüne de geniş katkılar sunacaktır” dedi.

ALAADDİN YILMAZ’IN KONULARA HAKİMİYETİ TOPLANTI BOYUNCA DİKKATLERDEN KAÇMADI
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın konulara hakimiyeti toplantı boyunca dikkatlerden kaçmadı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çiçeği burnunda yeni İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu ise, yerel yönetimlerdeki tecrübesini toplantıya taşıdı. Rahatlığı ve yerinde yaptığı eleştirilerle puan topladı. İşçi Partisi İl başkanı Hakan Bakan’da gecenin yıldızlarındandı. Konulara eleştirel üslubunu zaman zaman espriler katması toplantıda gerilimi düşürdü ve izleyicilerden bol bol alkış aldı.

HAS PARTİ VE MHP TOPLANTIYA KATILMADI
HAS Parti İl Başkanı Abdullah Uzun ve MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu toplantıya katılmadı. İl Başkanlarının toplantıya katılmamasına belediye başkanı Alaaddin Yılmaz ve Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Aykan tepki gösterdi.

CHP MANUKYAN’DAN BAŞLADI
CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’a Trend Bolu Dergisi’ndeki röportajını sorarak yanıt istedi. Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ı sıkıştıran Karakaşoğlu, başkanın üslubunu beğenmediklerini söyledi. Alaaddin Yılmaz, bu konuda Bolu Gündem Gazetesine açıklama yaptığını söyledi. Mehmet Karakaşoğlu daha sonra belediyenin çalışmaları hakkında Alaaddin Yılmaz’a sorular yöneltti. Alaaddin Yılmaz, Karakaşoğlu’nun sorularına yanıt verdi. Bu sırada bazı tartışmalar yaşandı.

İŞÇİ PARTİSİ SLAYT GÖSTERİSİ İLE YÜKLENDİ
İşçi Partisi İl Başkanı Hakan Bakan, belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ı topa tuttu. Hakan Bakan, hafta içerisinde kendi makinesi ile çektiği fotoğraflardan oluşturduğu slayt gösterisini sundu. Belediyenin yaptığı çalışmaların yetersiz olduğunu, Köroğlu Devlet Hastanesinin önündeki Hasan Kanca Bulvarının estetikten uzak olduğunu, tarihi yapılara sahip çıkılmadığını ve temsili giderlerinin fazlalığının nedenini sordu. Alaaddin Yılmaz, Hakan Bakan’ın açıklamalarını gülerek dinledi. Yılmaz, Hakan Bakan’ı yaptığı konuşmadan sonra alkışladı.

İŞÇİ PARTİSİ İL BAŞKANI DİĞER İL BAŞKANLARINA ÇATTI
İşçi Partisi il başkanı Hakan Bakan, toplantıya katılan ve çok fazla söz almayan DSP İl Başkanı İsmail Özbek, Türkiye Partisi İl Başkanı Adnan Uysal ve HEPAR İl Başkanı Ali Rıza Dursun’a yüklendi. Hakan Bakan, “Diğer il başkanlarına hayret ediyorum. Buraya oturmak için gelmişler. Sanki orta sahada top çeviriyorlar” dedi. Diğer İl Başkanları ise Hakan Bakan’a tepki gösterdi.

MODERATÖRDEN ADİL DAVRANILMASI İSTENDİ
Salonu dolduran CHP’liler, toplantıyı yöneten gazeteci Süha Alparslan’ın belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’a çok fazla söz hakkı tanıdığını dile getirerek tepki gösterdiler. Süha Alparslan tepkilerden sonra il başkanlarının ve belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın konuşmalarına zaman zaman müdahale etmek zorunda kaldı.

TEMSİLİ GİDERLERİ TARTIŞMA YARATTI
Bolu Belediyesinin ağırlama ve temsili giderleri de İl başkanları tarafından eleştirildi. Belediyenin temsil giderlerinin fazla olduğunu söyleyen il başkanları Alaaddin Yılmaz’ın konu hakkında açıklama yapmasını istedi. Alaaddin Yılmaz ise, Belediyenin Bolu’da yapılan bir çok etkinliğin sponsorluğunu karşıladığını, üniversitedeki programları destek olduğunu, yardıma muhtaç kişilerin bakımını üstlendiğini ve Bolu’ya dışarıdan gelenlerin konaklama ve ağırlama giderlerinin karşılandığını söyledi.

FİLMİ KARAÇAYIR MUHTARI KOPARTTI
Yaklaşık 5.5 saat süren toplantıda konuşan Başkan Yılmaz’ın muhtarlık bürosu belediye ekipleri tarafından yıkılan Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan hakkındaki sözleri gerginliğe neden oldu. CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu’nun, Cengiz Aydoğan’ın muhtarlık bürosunu neden yıktığını sorması üzerine Yılmaz, şöyle dedi:
"Karaçayır polis prefabriklerinin kaldırılmasıyla ilgili kendisinin ’Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın oğlu içkili yakalandı. Belediye başkanı devreye girdi, polisler de devreye girince orayı yıktı’ diye beyanı olmuştur. Bu dedikoduyu yayıyor. Kim? Kendisini Ak Parti İlçe teşkilatı toplantısında söyledim. Bir muhtar. Bir de AK Parti İlçe teşkilatında olan muhtar, eğer bir işi varsa bana gelir. Bana gelmeyip dışarıda dedikodu yapıyorsa kusura bakmasın öyle muhtarı tanımam ben. Öyle muhtarın yerini de tanımam ben. Herkes bilsin."
AK Partililer, Belediye Başkanı Yılmaz’a alkışlarla destek verince gerginlik arttı.

MUHTAR KÜRSÜYE ÇIKMAK İSTEYİNCE ORTALIK KARIŞTI
Oturduğu yerden kalkan muhtar Cengiz Aydoğan, Yılmaz’ın açıklamalarına cevap vermek istedi. Yılmaz’ın, "Ben onu tanımıyorum" sözleri üzerine salonda bulunanlardan bir bölümü, "Seçilmiş bir muhtarı nasıl tanımazsın?" diyerek tepki gösterdi. Toplantıyı yöneten gazeteci Süha Alparslan’ın, "Muhtarın da söz hakkı var" demesi üzerine Başkan Yılmaz, "Burada konuşamam, başka yerde konuşalım" dedi. Salonda bulunanların protestolarının artması üzerine toplantıya katılan il başkanlarına, "Muhtara söz verelim mi?" diye soruldu. İl başkanlarının kabul etmesi üzerine bazı partililer kürsüye doğru gelen Cengiz Aydoğan’ın üzerine yürüdü. Salon bir anda karışırken araya girenler gerginliği yatıştırmaya çalıştı. Bu sırada salonda bulunan Ak Partili ile CHP’liler arasında tartışma oldu.

BAŞKAN İZLEYİCİLERİ AZARLADI
Başkan Yılmaz, kendisine, "Seçilmiş bir muhtarı tanımaman kendini inkar etmektir" diye tepki gösteren bir izleyiciye, "Ben tanımadığımı söyledim. O kadar. Provokatörlük yapma" diyerek çıkıştı. Salonda bulunan bazı kişiler bu sözler üzerine Başkan Yılmaz’ı yuhalarken ıslıklarla protesto etti ve salonu terk etti. Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan da 16 bin nüfuslu mahallede halkın oyu ile göreve geldiğini belirterek, "Ben belediyenin her türlü kapısını açmak zorundayım. Başkan Yılmaz, bana düşman oldu. Mahallemize hizmet yapmadı. Mahallemizden özür dileyecek. Ben sorunun bitmesini istiyorum ama kendisi sürdürüyor" diye konuştu. Toplantı daha sonra sona erdi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TÜRSAB denetim yaptı20 Ağustos 2019 Salı 01:30
 • ​Tepki çeken görüntüler düzeltildi20 Ağustos 2019 Salı 00:46
 • “Görüşmeler Hayal Kırıklığına Doğru Gitmekte”19 Ağustos 2019 Pazartesi 17:02
 • Otobüs yangını ile ilgili yeni gelişme19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:58
 • ​Ekonomiye Yıllık 940 Milyon Liralık Katkı19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:53
 • KYK başvuruları başladı19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:19
 • Arabuluculuk sınavı başvuruları başladı19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:10
 • Bolu Dernekleri Federasyonu’nun eğitime katkısı19 Ağustos 2019 Pazartesi 13:50
 • Pazar fiyatları bildiğimiz gibi19 Ağustos 2019 Pazartesi 13:38
 • 10 kiloluk dev aynalı sazan19 Ağustos 2019 Pazartesi 13:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim