• BIST 1.098
  • Altın 458,470
  • Dolar 7,6687
  • Euro 8,9408
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 20 °C

BÖLÜCÜ TERÖR OCAKLARI SÖNDÜRMEYE DEVAM EDERKEN DÜŞTÜĞÜMÜZ SİYASİ AÇMAZA

Mustafa Öz

8 yıl önce bölücü terör neredeyse sıfır mertebesinde: önce terörle mücadele kanunu değiştiriliyor. Asker ve polisin vazifesi yapması nerdeyse imkânsızlaşıyor. Bölücü başının avukatları vasıtasıyla PKK yı ve siyasi uzantısını yönlendirmesi olağan hale geliyor. Kuzey Irak'ta kurulan bölgesel Kürt devleti ve orada işgalci olarak bulunan AMERİKA ile bölücü terörün kökünü kurutma noktasında bir şey yapılmadığı gibi bölücülüğün SİYASALLAŞMA

Süreci bizzat iktidar tarafından demokratikleşme maskesi altında destekleniyor. Bu gelişmeler bölücüleri her kademede cesaretlendirip yüreklendiriyor. Artık gizli kapaklı hiçbir istekleri, talepleri kalmıyor.

-Bölücü başı ve PKK çözümde muhatap alınsın. Masaya oturulsun. Bölücü başı dahil bütün PKK lıları af çıkarılsın.

-Anayasa değiştirilip; Etnik temelli tanım yapılsın.

-Kürtçe eğitim serbest olsun.

-Doğu ve güneydoğu ÖZERKLİK ve FEDERASYONA gidilsin.

-Yerel yönetimler güçlendirilsin. Şehir ve beldelere, köylere Kürtçe isim verilsin.

-Asker bölücü terörle mücadeleyi bıraksın.

-Hatta bazıları daha da ileri gidip KUZEY KÜRDİSTAN devletinin kuruluşuna müsaade edilsin diye açık ve tehditkâr konuşmaya başlıyor. PKK terör örgütü değil KÜRT kurtuluş hareketinin militarist gücüdür diyenler ise o kadar alıştırdılar ki hiç tepki yok.

İktidar ve onunla aynı kulvar da hareket eden YANDAŞLAR da aşağı yukarı aynı şeylerde buluşuyor. Son iki ayda 47 vatan evladının şehit olması ve son Şemdinli baskını ve Erzincan da ki olayla birlikte 11 şehitten sonra; iktidara yakın gazeteciler, NEO LİBERALLER (Başta Nazlı Ilıcak Hanım) olmak üzere bakın ne diyorlar.

- İçi doldurulamamış DEMOKRATİK AÇILIMA devam edip içini dolduralım.

-PKK'yı muhatap alalım.

-Asker bu işi 30 yılda başaramadı. Askeri işe yaramadı. Siyasi çözümle masaya oturalım.

-TRT–6'da dünya batmadı; Kürtçe eğitime izin verelim, dünya yine batmaz.

-Anayasayı değiştirelim (statükacı resmi ideolojiden uzak daha demokrat bir anayasa yapalım. Yani Türkiye Cumhuriyeti Etnik temelli bir yapıdan oluşmaktadır diyelim)

-Siyasi af çıkaralım. Şiddete karşı askeri çözümleri bırakalım.

-Yerel yönetimlere güçlü bir destek ve yetki verelim.

Evet! Bu söylenen ve yazılanlar karşılıklı eşleştirildiğinde:

Bölücü siyaset ve PKK'nın istekleri ile iktidardaki siyasilerin ve yandaşlarının çözüm önerileri üç aşağı beş yukarı aynı!

Bölücülüğün beslendiği alan IRAK COĞRAFYASI… Bu coğrafyadan (İranlı, ıraklı, Suriyeli, Ermenistanlı, Azerbaycanlı ne kadar bölücü unsur varsa tek hedef TÜRKİYE seçilmiş. Ancak ne hikmetse BATAKLIK belli oluğu halde: ASKER ve SİYASET şeytan taşlamakla meşgul…

Şu bataklığı kurutmadan sivrisinekleri bitiremezsiniz.

Şuanki siyaset ASKERİN bu işi başaramamasını can-ı gönülden istiyor. Asker ne yapıyor. İktidarın değirmenine su taşıyor. 30 yılda nizami harp metoduna göre eğitilmiş askerle; çete savaşının önlenemeyeceğini sokaktaki sade vatandaş gördü ama hala 15 günlük 3 aylık askerlerle karakolda, kışlada PKK'yı yok edeceğiz diye uğraşıyoruz. Hem canlar gidiyor. Hem onca emek ve para boşa gidiyor. Üstelik bir de İSTİHBARAT ZAAFINDAN bahsediliyor. Sorumluluk taşıyanlar eğer eksik varsa kamuoyuna açıklayın. Zaaf varsa sorumlusunu çıkarın. Neden başaramadığınızı açıkça ilan edin. Orduyu malum çevreler ve içinizdeki ayrık otları zaten iyice yıprattı. PKK bu katliamlarla MASAYI zorlar. Siyaset bu beklenti içinde iken ve en yetkili olanlar bile AÇIKLAMA bekliyoruz diye sizi itham ederken siz artık sessiz kalamazsınız. Millete gerçeği dosdoğru açıklayın. Milletin sizden beklentisi bu. Yoksa yandaşlar ve onlarla hareket eden siyaset sizi zaten baştan itham edip başarısızlığınızı ilan etti.

PKK alan hâkimiyetinde ve taktik hâkimiyette, olay üstünlüğünde psikolojik olarak askerin üstüne geçti. Geçti ise biz koskocaman bir ORDU olarak nerde yanlış yaptık. Siz yalnız kaldınız da milletin haberi mi yok? Siyaset sizi arkadan vuruyorsa ve bu da zaafa yol açıyorsa neden açıklamıyorsunuz. Anadolu'dan gelen feryatlara siyasetçilerle aynı cevapları verip duruyorsunuz!

Kanları yerde kalmayacak! Kararlıyız! Geniş çaplı hareket başlattık! Duvarı taşladılar. Vesaire…

Maalesef hiç de öyle görünmüyorlar. Diyarbakır Baro başkanı: etnik bölücülüğün yeni başladığını bundan sonra daha tehlikeli çıkışların olacağını açıkça söylüyor. Kürtçe yandaşlar aynı tehdidi savunuyor. Bölücü başı tüm yurdun kara bulanmayacağını söylüyor. Ama tık yok. Herkesi dinleyen, not edenler bölücüleri es geçiyor. Adalete teslim etmiyor.

-Olayları taşerona havale ederek kurtulmak

-Türkiye bölgenin lideri olmuşmuş da önü kesilmek isteniyormuş. Ergenekon denen örgüte ve İsrail'e havale etmeli. Şimdide masaya OTURMAK...

Bu toprakları bir kısım satılmış aydınların bir grup bölücünün, yoldaşın talebiyle bir çırpıda teslim mi yapacağız. Eğer öyleyse neden 30.000 vatan evladını toprağın kara bağrına verdik. Neden 700.000 kişilik ordu, bir o kadar da polis besliyoruz?

Bu kafa ile gidersek bu ülke bölündüğü gibi çok masum insanın kanı akar. Canı yanar. Siyasiler: Akıl hocalığı yapan belli kalem sahiplerine, PKK nın tehditlerine aldırmadan nerede hata yapıldı ise düzelterek topyekûn birlik içinde bu meseleye bakmalıdır. Maalesef güven bunalımı buna engeldir.

Şekil olarak da olsa yerinde duran; Milli güvenlik kurulunda ortak bir irade beyanı ile yapılacak işler belirlenmelidir:

-Öncelik IRAK bataklığının kurutulması olmalıdır.

-PKK'nın dış bağlantılarının hedef alınması sağlanmalıdır.

-İç destekçilerine karşı hukuki yolların acilen kullanması sağlanmalıdır.

-Bölücü başının tefrite alınıp idamın meclise getirilmesi gerçekleştirilmelidir.

-Kürt kardeşlerimizden birlikte yaşama istek ve arzusundan olanların; bölücü siyaset ve PKK ya karşı durmalarının sağlanması gerçekleştirilmelidir.

-Bölgedeki adalet, yoksulluk, işsizlik, yatırımsızlık sıkıntılarının çözülmesi sağlanmalıdır.

-Askerin dışındaki kamu kurum ve kuruluşların etkinliğinin artırılması sağlanmalıdır.

-Askerin nizami harp metoduyla kışlada, karakolda yaptığı mücadelenin yerine profesyonel birliklerle ve kırsal metotla PKK ve uzantılarına karşı mücadele yürütülmesi için sistem ve ekipman değişikliğine gidilmesi gereklidir.

-Medyanın daha sorumlu davranarak, bölücü düşünce sahiplerini ön plana çıkararak propaganda yaptırılmamalıdır.

-Bu kadar önemli bir konuda basiretsizlik ortada iken siyasi iktidarın tek başına hareket etmesi, tek başına bırakılması yerine ortak bir tavır ve hareket belirlenmeli. Zaaf noktaları iyi tespit edilip gerekli tedbir alınmalıdır. Başta Sayın Cumhurbaşkanı, siyasetçiler, polis, ordu ve kamu ortak bir akılda birleşmeli. Yoksa dost ve düşman bize gülmekle kalmayıp felaketimize alkış tutacaktır.

Sinirler iyice gerilmiş yanardağ gibi halk tabanında fokurtu var. Gün birlik günü, gün günlük düşünme ve çıkarcı hareket günü değil. Sonuç çok kötüye gidiyor. Vebal artıyor.

25.06.2010


Bu yazı toplam 1124 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim