• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Bolu 0 °C
 • İstanbul 1 °C
 • Ankara 6 °C

BOLU’DA KAYBETTİRENLER

Hasan Dinç

 

Pazar günü yapılan genel milletvekili seçimleri sonuçları itibariyle gündemimizi uzun süre meşgul edecektir. Kazananlar ve kaybedenler tartışılacak, niye kaybettiler ve niye kazandılar sorularına cevaplar aranacak ve toplumun kabul edebileceği gerçekçi cevaplar bulunacaktır. Bolu’da siyasi beklentilerle sandık sonuçları arasında çok önemli bir farklılık yoktur. Ancak, gerçekçi beklentileri olmayan ve hayal âleminde gezerek bir türlü ayağı yere basmayanlar, sandıklar açılıp oylar sayıldıkça ve sonuçlar parti merkezlerine ulaştıkça gerçeğin soğuk yüzüyle karşı karşıya gelmişlerdir.

Bolu’da AKP oyunu düşürse de gönderdiği iki milletvekiliyle durumunu muhafaza etmiştir. CHP ise hem oyunu artırmış hem de adayını meclise göndermek suretiyle kazanan parti olmuştur. MHP ise beklentileri yüksek olan bir partimizdi. Geçen dönemde milletvekilliğini az bir oyla kaybeden bu partimiz makûs talihini yenmek ve bir milletvekiliyle mecliste temsil edilmeyi hesap ediyordu. İl başkanı Sayın Mehmet Aydın konuşmalarında meclise ilk defa milletvekili gönderen bir başkan olacağını söylüyor, siyasi konjonktür de söylediklerinin gerçekleşeceğini gösteriyordu. Seçim sonuçları bu partimizin beklentilerinin aksine sonuçlandı. Yani ne oylarını artırabildiler ne de milletvekili çıkarabildiler. Böylece seçimlerin Bolu’daki kaybedeni belli olmuş oldu.

Kimse yanlış anlamasın. Bolu’da MHP kaybetmiş gibi görünse de gerçek kaybeden yönetim beceriksizliği ile il başkanı Sayın Mehmet Aydın ve kişisel arzularını gemleyemeyip davanın önüne geçiren milletvekili adayı Şükrü Gülez’dir.

Sayın Mehmet Aydın il başkanı olarak girdiği her seçim öncesinde aday tespitleri yaparken hep aynı hataya düşmüş ve kendisinin vefa borçlu olduğu adayları öne çıkarmayı alışkanlık haline getirmiştir. Bunu ifade etmekten de hiç çekinmemiş ve hicap duymamıştır. Milletvekili genel seçimlerinde de aynı alışkanlığını devam ettirmiş, İl kongresinde kendisine destek sağlayan Sayın Şükrü Gülez’i birinci sıra adayı yapmak için diğer aday adaylarını rencide eden davranışlar sergilemekten hiç çekinmemiştir. Dört aday adayından birini sevmesi ve ona muhabbet duyması başka bir şey, onu diğer aday adaylarından öne çıkaracak söylem, eylem ve davranışlarda bulunmak başka bir şeydir. Kendisine bu durum anlatıldığında ve rahatsızlıklar oluşturan davranışlarının düzeltilmesi dile getirildiğinde durumu değiştirecek hiçbir teşebbüsü de görülmemiştir.

Ben bu davranışlardan menfi yönde etkilenen bir aday adayı olarak Sayın İl Başkanına “ Bu haksızlıklara dayanamayacağımı, aday adayları arasında eşit ve adil olmayan davranışları kaldıramayacağımı, aday adaylarının eşit ve adil olmayan adaylık yarışmasının doğru sonuçlar getirmeyeceğini, bu davranışların aday adayları arasında haset duygularının canlanmasına sebep olacağını söyleyerek aday adaylığından çekilebileceğimi” ifade ettiğimde bana “sen bilirsin” diye cevap verdiğini hatırlıyorum. Benim bu kararımdan üzüntü duymadığı gibi gönlündeki adayı istediği yere daha rahat getireceği düşüncesiyle biraz da memnun kaldığını ses tonundan anlamıştım. Bolu’nun siyasal haritasını tanımadığı, halkın siyasi nabzına yabancı olduğu çalışmalarından ve tasarruflarından anlaşılan Sayın İl başkanının seçimlerin kaybedeni olacağı daha o zaman belli olmuştu. Ancak aynı zamanda diğer iki aday adayının da adaylıktan çekilmesi Sayın İl Başkanının gerçeklerle yüzleşmesine fırsat vermiş; Fikret Yılmaz’a “ Ne olursun adaylıktan çekildiğini kimseye söyleme, beni ne kadar zor duruma düşürdüğünün farkında mısın?” diye adeta yalvarıp yüzsuyu döktüğünde, Bolu’nun kaybedeni olduğu tamamen ortaya çıkmıştı.

Sayın Şükrü Gülez’de İl başkanının kendisine yaptığı ayrıcalıklı davranışlardan hiç rahatsız olmadığı, diğer aday adaylarıyla eşit ve adil şartlarda yarışmayı sağlamak için il başkanı başta olmak üzere diğer parti yöneticilerinin kendisini destekler mahiyetteki tavırlarına ihtiyacı olmadığını söylemeyerek adeta partinin padişah naibi şehzade rolünü benimsediği an Bolu’nun bir diğer kaybedeni olduğunun farkında bile değildi. O kendisine aday adayı olması yönünde çok baskı gördüğü iddiasıyla yola çıkmış, Ankara’nın yakın desteğini aldığı haberini ise yakın çevresiyle parti tabanına yaymaya başlamıştı. Bu arada parti yönetiminin kendisinden yana tavırlarıyla birinci sıra adayı olacağı kanaatini pekiştirmeye çalışıyordu ve bu konuda pervasızdı. İşte onun bu durumu Bolu’nun bu seçimlerde ikinci kaybedeni olacağını ikaz ediyor, tehlike işaretleri veriyordu. Daha il kongresinden yeni çıkmış ve parti tabanında oluşan tarafların hassasiyeti devam ederken Sayın Şükrü Gülez’in bu davranışları maalesef parti tabanının seçimlerde ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliğin oluşmasını da engelliyordu.

Kendilerine her seferinde “İstediğinizi birinci sıra adayı yapabilirsiniz. Ancak halkın siyasal eğilimlerini ve inançlarını dikkate almadan onu milletvekili yapamazsınız” diye uyarmalara itibar etmemişlerdir. Parti tabanınızı bir dereceye kadar partiye olan bağlılıkları nedeniyle istediğiniz gibi yönlendirmek mümkündür. Ancak halkı kendi yanlışlarınıza ve kişisel hatalı tasarruflarınıza ortak etmek mümkün değildir. Demokrasilerde bunun cezası kaybetmektir. O nedenle bu seçimlerin Bolu’da kaybedenleri Sayın Şükrü Gülez ve Sayın Mehmet Aydın’dır. Elbette bu kaybetmenin bir vebali ve ödenmesi gereken bir de hesabı bulunmaktadır.

Sayın Mehmet Aydın’ın  46 yıllık bu siyasi partimizin uğruna çekilmiş cefaları, verilen şehitleri, dökülen bunca kanları, hapislerde ve zindanlarda ömür doldurmuş bunca yiğitleri düşündüğünde ve sonuç olarak kişisel tasarruflarıyla kaybettiği seçimin sonucuyla vicdanı muhasebe yapıyor ve yatağında rahat uyuyabiliyor mu? Eğer rahat değilse gereğini düşünüyor mu?   

  

 

Bu yazı toplam 2452 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim