• BIST 97.379
  • Altın 227,241
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Bolu’da yaklaşık 8 bin öğrenciyi yakından ilgilendiren iddiayı eğitimciler değerlendirdi

Bolu’da yaklaşık 8 bin öğrenciyi yakından ilgilendiren iddiayı eğitimciler değerlendirdi

Bolu YGS’nin iptalini tartışıyor

KPSS’deki kopya skandalının ardından Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) ‘şifreli cevap anahtarı’ iddiası eğitim camiasını çalkaladı. 1 milyon 700 bin öğrenciyi yakından ilgilendiren ve Bolu’da yaklaşık 8 bin öğrencinin katıldığı sınava ilişkin tartışmalarda gözler ÖSYM’ye çevrildi. İddialara ilişkin olarak Bolu’da sınavlara hazırlık hizmeti veren dershane yöneticileriyle görüştük.

Haber: Mehmet Korkusuz

Türkiye genelinde 1 milyon 700 bin üniversite adayının katıldığı YGS’yle ilgili ortaya atılan ‘şifreli cevap anahtarı’ iddiası eğitim camiasında şok etkisi yarattı. KPSS’deki kopya skandalının üzerinden daha bir yıl geçmeden ortaya atılan bu iddiaları Bolu’da sınava hazırlık hizmeti veren dershanelerin yöneticileriyle görüştük. YGS hakkında, “Suistimal iddialarına ilişkileriniz görüşleriniz nelerdir? Şifre verilen öğrencinin sınavda avantaj sağlaması mümkün mü? Sınav sonrası ortaya atılan iddialar, sınava giren öğrencilerde LYS öncesi motivasyon bozukluğuna yol açtı mı? Sınav tekrarı teknik olarak mümkün mü?” sorularını sorduk. Eğitimcilerden öğrenci ve velilere yönelik önerilerini öğrenerek, dershane yöneticilerinin tartışmalı sınava ilişkin görüşlerine yer verdik:

“BAZI VELİLERİMİZ DAVA AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR”
Birey Dershanesi Müdürü Lütfü Özdoğan: Basından takip ettiğimiz kadarıyla birtakım YGS’yle ilgili birtakım iddialarla karşılaşıyoruz. İddiaların basında yer almasıyla bazı veliler ve öğrenciler dershanemize gelip iddialar hakkında ÖSYM aleyhinde dava açmayı düşündüklerini söylediler. Kendilerine ekonomik imkânlarının bu mücadele için yeterli olup olmadığını sordum. Yeterli imkânlarının ve sürelerinin olmadığını öğrenince kendilerine dava açmak yerine ikinci sınav için daha fazla çalışmalarını önerdim. Suistimal var mıdır, yok mudur, bunu şu an bilemeyiz. Çünkü elimizde yeterli bir bilgi yok. ÖSYM ancak kitapçıkları incelemeye alarak doğru kanıya ulaşabilir. Bu sınavda sınava giren 1 milyon 700 bin öğrenci için kişiye özel olarak kitapçık basıldı. Öğrencilerin sınavda zamanla da yarıştıkları için şifreleme tekniğiyle uğraşacaklarını düşünmüyorum. Sınavları iyi geçen öğrencilerimiz moral motivasyon açısından gayet iyi durumdalar. Fakat ortaöğretimden geçen yıl mezun olmuş ve bu yıl ikinci kez sınava hazırlanan birçok öğrencimiz sınavları önceki yıldan daha kötü geçtiği düşüncesi ve oluşan iddialar nedeniyle karamsarlığa kapılarak mutsuzlar. Hatta bazı öğrencilerimiz ders çalışmayı dahi bırakmış durumdalar. Şu an sınavla ilgili iddialar araştırma safhasında. Eğer iddialar doğrulanırsa sınavın yapılması teknik olarak mümkün. Öğrencilerimizi biten sınavı hiç olmamış gibi çalışmalarını sürdürmelerini öneriyoruz. Çünkü öğrenciler atlattıkları sınavla ilgili iddialara takılarak zaman kaybediyorlar. Eğer sınav iptal edilecekse de mutlaka sonuçlar açıklanmadan iptal edilmelidir. Çünkü ilk sınavdan yüksek alan öğrencilerin moral motivasyonu da zarar görebilir. Sınavda iki hatalı soru var vardı. Henüz bu hatalı sorular bile iptal edilmiş değil. Süreci bizlerde merakla bekliyoruz.

“ŞİFRELEME İLE TUZU KURU ÖĞRENCİ UĞRAŞIR”
Sınav Dershanesi Müdür Yardımcısı Emre Kara: Bu iddiaları doğru diyebilmemiz için öncelikle kanıtlanmış olması gerekiyor. Benim kişisel görüşüm kopya bu şekilde verilmemiştir. Ama algoritma diye bir şey var. Bunu yalnız yapan kişi, yani soruları yükleyen kişi biliyor. Ben kopya çekildiği şeklinde bir inanç taşımıyorum. ÖSYM’nin soruları herkesin yapabileceği sorulardan oluşmaktadır. Bazı sorular diğerlerine nazaran zordur. Bunlara seçici sorular deriz. Zaten bu seçici soruları herkes yapmış olsa sınavın bir anlamı kalmaz. Şifre konusunda şunu söyleyebilirim, şifre önceden öğrenciye verilmişse bu sınavda öğrenciye avantaj sağlayabilir. Ama sınavda öğrencinin şifrelemeyi bulması için ilk 20 soruyu çözmesi gerekiyor. Zaten 20 soruyu çözen bir öğrenci sınavda düşünmez şifreleme var mıdır, yok mudur diye. Bizim tabiri caizse tuzu kuru dediğimiz, böyle bir şifreleme yöntemi var mıdır yok mudur diye bu işe merak salan bir kişi belki onunla uğraşır. Bence çok uğraşılacak bir nokta değil. Sınav hakkındaki iddiaları öğrenen öğrencilerimiz ilk etapta bir şok yaşadılar. Genel olarak öğrencilerimizde ve velilerden bize sıkça sorulan soru, “Sınav hakkındaki kopya iddiaları doğru mu? Sınav iptal olacak mı?” şeklinde. Bu iddialar nedeniyle güven sarsılmış durumda. Bu sınav ölüm kalım sınavı değil. Asıl önemli sınav Haziran’da yapılacak olan sınav. O nedenle öğrencilerimiz karamsarlığa kapılıp çalışmalarını bırakmamalıdırlar. Geçtiğimiz yıl ilk sınavın yüzde 35’i ortalamaya alınmıştı. Bu yıl yüzde 27’si alınsın önerileri konuşuluyor. Ben sınavın tekrarını ancak yukarıdan bir istek doğrultusunda gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Onun dışında takvimin sıkışacağından dolayı sıcak bakmıyorum. Bence bu iddialardan ziyade önümüzdeki günlere havaların ısınması öğrencilerimizin motivasyonu açısından daha da tehlikelidir. Öğrencilerimiz havalar ısındığında çalışmalarına ara verebiliyorlar. O nedenle çalışmayı elden bırakmamalıdırlar.

“SINAV TARTIŞMALARI YAKLAŞAN SEÇİMLER İÇİN MALZEME OLARAK KULLANILIYOR”
Pianalitik Dershanesi Kurucu Ortağı ve Coğrafya Öğretmeni Cem Gülkanat: Öğrencilerimizin geleceğini yakından ilgilendiren böylesine önemli bir konuyu gündeme almanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Maalesef YGS sınavında yine böyle bir iddia ortaya atıldı. Bunun şu an için bir iddia olduğu unutulmamalıdır. Çünkü Savcılık soruşturması henüz tamamlanmadı. Son iddialar öğrencilerimizde güveni sarsmıştır ve çalışma isteklerini azaltmıştır. Fakat sınav süreci devam ediyor. Öğrencilerin bir an önce toparlanıp, iddiaları kulak ardı edip çalışmaya devam etmeleri gerekmektedir. İddialar hakkında kişisel olarak şunu belirteyim. En son yapılan yolsuzluklardan sonra ÖSYM yönetimi ve kadroları değişti. Daha şeffaf bir çalışma tekniği geliştirdiler. Buna uygun olarak da kişiye özel sınav kitapçığı üretildi. Eğer ÖSYM’de bir art niyet olmuş olsa bu kadar şeffaf bir politika izlenmezdi. Özel kitapçıkları sınavda öğrencilere uyguladıktan sonra da internete koydular herhangi bir suistimal çıkmaması için. O nedenle iddiaları doğru bulmuyorum. Tamamen yaklaşan seçimlerden ötürü siyaset için güzel bir malzeme bulunmuştur. Siyasiler bu malzemeyi yeterince kullanmaya çalışıyorlar.

“YGS’NİN LYS’YE ETKİ ORANI DÜŞÜRÜLMELİDİR”
Yaşanan iddialar tamamen matematik testi üzerine. Örneğin bir felsefe sorularında böyle bir iddia ortaya atılamıyor. Şifre vererek sınavda öğrencilere avantaj sağlamak elbette mümkündür. Eğer istenirse bir nokta konularak bile içeriden yapılabilir. Ama bu konuda ÖSYM kapalı devre çalışıyor. Dolayısıyla şifrelerin dışarıya yansımasına sıcak bakmıyorum. Sınava giren öğrencilerimizin büyük bölümünün sınav motivasyonları ve devlete olan güvenleri sarsılmış durumda. Artık öğrencilerimizi dersleri bırakıp motive etmeye çabalıyoruz. Henüz öğrencilerimizin motivasyonunu sağlayabilmiş değiliz. Öğrencilerimize ve velilere, asıl önemli olan sınavın önümüzdeki sınav olduğunu söyleyerek telkinlerde bulunuyoruz ve öğrencilerimizden çalışmayı elden bırakmamalarını öneriyoruz. Eğer iddialar doğrulanırsa sınavın tekrarı ÖSYM tarafından değerlendirilir. Bu teknik olarak da mümkün görünüyor. Çünkü ÖSYM her sınav öncesi yedek bir soru kitapçığı da oluşturmaktadır. Bence yapılması gereken YGS’nin LYS’ye etkisi oranı düşürülmesidir. Bu bir nebze de olsa öğrencileri rahatlatır ve sınava motive olmalarını sağlar.

“SINAVIN İPTAL EDİLECEĞİ BEKLENTİSİ VAR”
Final Dershanesi Kurucu Temsilcisi Fatih Karataş: Şifre tartışmaları basında geniş alıyor. O nedenle ÖSYM tüm öğrencilerin kitapçıklarını internette yayınlamaya devam ediyor. Kitapçıkların yayınlanmasının sonrasında bence bu şaibeler ortadan kalkacaktır. Öğrencilerimizin bundan etkilenmemeleri gerekmektedir. Bu sınav iptal olsa da olmasa da çocuklarımız ikinci sınava girecekler. Sonuç ne olursa olsun çocuklarımızın çalışmalarını kararlılıkla sürdürmelerini öneriyorum. Bu sınavda soruların yerlerinin değiştirilmesi yanında, şıkların yerleri de değiştirildi. Birtakım adaletsizlik olmuş olabilir şıkların değiştirilmesinden dolayı. Ama suistimal iddialarına sıcak bakmıyorum. Çünkü ÖSYM elinden geleni yapıyor. Geniş güvenlik önlemlerine rağmen sınavda bireysel kopyalar olmuş olabilir. Bu iddialardan öğrencilerimiz olumsuz etkilendiler. Bu yıl öğrencilerimiz daha erken toparladılar kendilerini. Öğrencilerimizle sürekli konuşuyor, onlara telkinlerde bulunuyoruz. Velilerimiz de doğal olarak bir panik halindeler. Sınavın iptal edileceği beklentisi de var. Bizim öğrencilerimize tavsiyemiz sınavın akıbeti ne olursa olsun çalışmayı elden bırakmalılar. Çünkü asıl önemli sınav ikinci sınav.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim