• BIST 90.787
 • Altın 255,118
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • Bolu 17 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C

Bolu’dan 19 Mayıs mesajları

Bolu’dan 19 Mayıs mesajları
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Vali Aydın Baruş başta olmak üzere birçok siyasi ve STK temsilcisi birer kutlama mesajı yayınladılar.

 

Haber Merkezi

Vali Aydın Baruş: Tarih boyunca tüm devletlerin kaderlerini tayin eden önemli dönüm noktaları vardır. Türk tarihinin dönüm noktası da, yurdumuzun dört bir yandan işgal altına alındığı bir dönemde Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesidir. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ve aziz milletimizin varoluş mücadelesinin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 tarihi,milletimizin bağımsızlık iradesinin Samsun’dan başlayarak,  tüm Türkiye’ye yayıldığı bir gündür ve  Kurtuluş Zaferine atılan en önemli adımlardan birisidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, milletimizin emsalsiz özverisi ve Yüce Meclisimizin cesur kararlarıyla yürütülen İstiklal Savaşı, millet egemenliğine dayanan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti geleceğimizin teminatı gençlerimize emanet edilmiştir. Sevgili gençler,

Önceki nesiller inançla ve azimle çalışarak sizlere sahip olmaktan her zaman şeref duyduğunuz büyük bir miras bırakmışlardır. Bu değerli mirası sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak en önemli görevinizdir. Bu nedenle daima büyük düşünmeli, hedefleriniz doğrultusunda ilerlemekten vazgeçmemelisiniz. Kendinizi gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmeli ve geleceğe güvenle bakmalısınız.Başarı için en önemli ölçüt şüphesiz, kendinize güvenmeniz ve çok çalışmanızdır. Sizlerin, gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olarak, Türkiye’mizin medeniyet yolculuğunda çok önemli roller üstleneceğinize olan inancımız tamdır.

Bugün vesilesiyle,bizlere bu cennet vatanı bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor,  siz sevgili gençlerimizin ve Boluluların 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “19 Mayıs’ta, Türk ulusu için, sonsuzluğa uzanan süreçte önemli bir dönüm noktası olmanın çok ötesinde anlamlar taşımaktadır. Tarihini iyi bilen, geçmişine sahip çıkan, yeni kuşakları da aynı bilinçle yetiştiren ulusların, geleceğe güçlü biçimde hazırlanabilecekleri ve ereklerine ulaşabilecekleri yadsınamaz. Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararını kurtaracağına” inanan Yüce Atatürk, Samsun’a çıkışıyla tüm ülkeyi aydınlatan bir hareketi başlatmıştır.

Atatürk’ün ulusal birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek amacıyla çıktığı Anadolu yolculuğu, sönmek üzere olan umutları canlandırmış, insanımızın ülkenin yazgısını değiştirmek için aynı ülküler etrafında kenetlenmesini sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı, hazırlık çalışmalarından Büyük Zafere kadar her yönüyle çok iyi tasarlanmış, umutların ve özlemlerin çığ gibi büyüyerek coşkuya ve zafere dönüştüğü kahramanlık destanımızdır.

Türk ulusu böylelikle, ülkesini parçalamak isteyenlere karşı savaş vereceğini, acizliğe, güçsüzlüğe kapılmak yerine; onurunu, birliğini ve bölünmez bütünlüğünü kararlılıkla koruyacağını tüm dünyaya duyurmuştur.

Sevgili gençler! Topluma ve kendinize güvenmeli, Atatürk’ün sizlere emanet ettiği Cumhuriyet’in geleceğe güçlü biçimde taşınması için, sorumluluklarınızın bilinciyle hareket etmelisiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini koruyarak, evrensel değerlerle bütünleşmesi ve çağdaş uygarlığın güçlü ortağı durumuna gelmesi, katkılarınızla başarılacaktır. Varlığınızın, varlığımızla, geleceğimizle özdeş olduğunu belirtmek istiyorum.

Bizler, sizlere güveniyor ve sizlerle övünüyoruz. Türkiye’nin aydınlık yarınları sizlerle sonsuza değin sürecektir. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını gönül borcu, saygı ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımıza ve gençlerimize esenlikler diliyorum.”

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan:

“Ulusal Kurtuluş Savaşı veren ve bu savaşı kazandığı zaferle tarihe altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 96. Yılını coşkuyla kutluyoruz.

Ulusal bağımsızlığına ve çok büyük zorluklarla filizlenen Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan ulusumuzun, 19 Mayıs ruhunu ayakta tutmaya ve bu ruhun gelecek nesillere aktarılması konusunda her zamankinden daha bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Gençlerimizin, aziz şehitlerimizin o günkü zor şartlarda canlarını hiçe sayarak Anadolu topraklarında kurulan Cumhuriyetimize 19 Mayıs ruhu ile sahip çıkacaklarına olan inancım tamdır. Bu anlamlı günde, başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, bu vesile ile Yüce Atatürk ve kurtuluş savaşı kahramanlarını rahmetle ve özlemle anıyorum.”

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer:

“İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs günü, aynı zamanda milli hafızamızda çok önemli yer tutan 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi destansı başarıların da kaynağıdır. Onun için aziz milletimiz, bilhassa gençlerimiz, 19 Mayıs ruhuyla birlikte 23 Nisan ve 29 Ekim ruhuna, diğer bir deyişle istiklalimize ve istikbalimize, demokrasimize ve cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacaktır. Çünkü Türkiye'nin istikbali, milletimizin umudu ve göz bebeği olan gençlerimizin omuzları üzerindedir. İnanıyorum ki gençlerimiz, tarihimizden aldıkları ilhamla medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacaklardır. Gençlere düşen en önemli görev, devraldıkları mirası daha da zenginleştirmek için özveriyle çalışmak, kendilerinden sonra gelen nesillere bugün olduğundan çok daha parlak, kalkınmış, gelişmiş ve müreffeh bir ülke bırakmaktır. Bu düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, tüm gençlerimizi sevgiyle selamlıyorum.”

ADD Bolu Şube Başkanı Elfaz Temiz:

“19 Mayıs 1919 tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Ulusunun küllerinden yeniden doğduğu, kurtuluş meşalesini Samsun’da yaktığı tarihi gündür. Bu gün, 1933 yılından beri Türk Ulusunun gelecek güvencesi olan Türk Gençliği tarafından, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı, vatan topraklarının bölüşüldüğü bir dönemde, Ulu Önder Atatürk ve arkadaşları yurdun kurtuluşuna olan inanç ve Türk Ulusuna duyulan güvenle kararlı ve inançlı bir ses olarak 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıktılar. Dönemin sömürgecilikten beslenen emperyalist ülkelerinin doğrudan veya dolaylı destekleriyle gerçekleştirilmiş olan Anadolu işgaline karşı tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir mücadele başlatarak başarıya ulaştırdılar. Atatürk önderliğinde Türk Ulusunun gösterdiği başarı, mazlum milletlere emperyalistlere karşı mücadele etme cesareti kazandırdı. Atatürk, özellikle Çanakkale ve Ulusal Kurtuluş Savaşında gösterdiği üstün askeri ve siyasi dehasından dolayı yüz yılın dâhi devlet adamı olarak kabul edildi.

Herkes iyi bilmektedir ki, Cumhuriyet karşıtlarının bu çabaları başarıya ulaşamayacaktır. Türk Ulusu bir kez daha Sevr ve Mondros’un dayatıldığı emperyalist tuzağına düşmeyecektir. Türk Ulusunun gelecek güvencesi olan Türk Gençliği tarihsel deneyimlerle kurulan tuzağı görmekte ve süreci yakından takip etmektedir. Türk Gençliği yurdunu, ulusal bütünlüğünü, Cumhuriyetini, demokrasisini, Atatürk ilke ve devrimlerini korumak için üzerine düşen görevleri her koşulda yerine getirecektir. Türk Gençliği mücadele gücünü damarlarındaki asil kandan almaktadır.Bu düşünceler ile Türk Gençliğinin Bayramını kutlar;Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

Bolu TSO Başkanı Türker Ateş:

“Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü ulusal bağımsızlık mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışı, ulusumuzun bağımsızlık mücadelesindeki tüm olumsuz seyri ve kaderini değiştirmiştir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı andan itibaren tüm vatan sathında ulusumuzun birbirine sıkıca kenetlenerek Milli Mücadeleye daha sıkı sarılması, sonu tüm dünyaya kabul ve ilan ettirilen örnek bir bağımsızlık ve kahramanlık destanına dönüşmüştür.

Ulusal bağımsızlık mücadelemizin en anlamlı ve simge tarihlerinden olan 19 Mayıs’ı Büyük Atatürk’ün gençlerimize bayram olarak emanet ve armağan etmesi de, Cumhuriyetimizi omuzlarında yarınlara taşıyacak olan gençlere verdiği değeri ve önemi açıkça göstermektedir. Atatürk gençlerimize olan bu güvenini, 'Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir' sözüyle taçlandırmıştır.

19 Mayıs tarihinde başlayan bu ebedi var olma mücadelesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti, tarihten aldığı güç ile 100. yaşına doğru emin adımlarla ve hedeflerle ilerleyen, güçlü ekonomisiyle yarınlara güvenle bakan, saygın bir ülke konumuna gelmiştir. Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyet çizgisinde kalma asli amacından ayrılmaksızın gelişmeye ve kalkınmaya da devam edecektir.

Bu düşüncelerle tüm üyelerimizin, Bolu halkının ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Bolu iş dünyası adına kutluyor, başta bu büyük mücadelenin mimarı Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusal bağımsızlığımız için mücadele veren, canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mudurnu'da uyuşturucu operasyonu16 Haziran 2019 Pazar 11:37
 • Ağlaya ağlaya polis amcalarına koştu16 Haziran 2019 Pazar 11:35
 • 24 gönüllü ile MEB-AKUT ekibi kuruldu16 Haziran 2019 Pazar 11:27
 • Fen İşleri anında müdahale etti16 Haziran 2019 Pazar 11:18
 • CHP’Liler Bolu’da eğitime katıldı16 Haziran 2019 Pazar 11:14
 • BAİBÜ heyetinden SEM-MAK’a ziyaret16 Haziran 2019 Pazar 11:05
 • İsteyen mekanik sayaca dönebilecek15 Haziran 2019 Cumartesi 22:26
 • Burada sigara içmek yasak15 Haziran 2019 Cumartesi 22:21
 • Belediyede ‘Halk Günü’ uygulaması başladı15 Haziran 2019 Cumartesi 22:16
 • Bolu’dan götürmüşler15 Haziran 2019 Cumartesi 11:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim