• BIST 120.150
  • Altın 302,130
  • Dolar 5,9464
  • Euro 6,5535
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C

BOLU'NUN LOGO VE SLOGANI ARANIYOR!

BOLU'NUN LOGO VE SLOGANI ARANIYOR!

MARKA tarafından Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu İl Özel İdaresi, Bolu İl Genel Meclisi, , Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, ve Bolu İli Kadın Girişimciler Kurulu iş birliği ile düzenlenen 'Marka Kent Bolu Logo ve Slogan Yarışması'nın duyuru toplantısı basın mensuplarının katılımı ile yapıldı. Yarışma duyurusunda bir konuşma yapan Vali Özçimen, Bolu'nun markalaşması adına yapılan bu yarışmanın son derece önemli olduğunu kaydetti.

Bolu Valiliği Abant Toplantı Salonu'nda yapılan yarışmanın tanıtım toplantısına Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitei Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Davarcıoğlu ve Kurul Üyeleri, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda Bolu'nun güzelliklerinden bahsederek konuşmasına başlayan Vali İbrahim Özçimen “Bolu, çok eski dönemlerden beri varlığını devam ettirmiş, birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve dünya üzerinde ender rastlanan doğal güzelliğini bugüne kadar korumuş bir şehirdir. Şehircilik anlamında bakıldığında etrafındaki yerleşim alanlarına kıyasla küçük bir şehir olarak kalmış fakat şehirlilik kültürü ve anlayışı yerleşmiş olma keyfiyetini korumuştur. Bolu iki büyük metropol arasında olmasına rağmen doğal güzelliğini muhafaza etmiş bir şehirdir. Diğer yandan eşsiz doğal güzelliği ile Dünya'nın da göz bebeği olan Abant, Kartalkaya, Yedigöller, Gölcük gibi mekanlar da “Bolu” adının Türkiye ve dünyada duyulmasını sağlamıştır. Bunlara ilaveten Bolu'nun çeşitli yerlerinde bulunan doğal mineralli su ve termal su kaynakları sayesinde Bolu'nun sağlıklı bir yaşamın merkezi olma yolundaki adımları da somutlaşmaktadır. Bolu'nun İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerle birlikte Kocaeli ve Sakarya gibi büyükşehirlerin hinterlandı içerisinde yer alması şehrin coğrafi-jeopolitik avantajlarıdır. Ayrıca birçok turizm türünün büyük olanaklar eşliğinde bölgede var olduğu görülmektedir. Bolu ili içerisinde 380 yayla 120'den fazla göl ve göletin olması, kış sporları, termal gibi birçok turizm türünün bölgede yer alıyor olması, bölgeyi yakın gelecekte önemli bir turizm güzergahı ve çekim noktası haline getirecektir. Bolu birçok kültüre ev sahipliği yapmış olması ve köklü bir tarihe sahip olması nedeniyle çok sayıda kültür festivaline de ev sahipliği yapmaktadır. Akşemseddin Hazretlerini anma günlerinden, Şeyh-ül Ümran bayramına, Ümmi Kemal hazretlerinde Tokad-i Hayrettin Hazretlerini anma günlerine kadar düzenlenen anma günleri Bolu'nun bu bağlamda zenginliğinin göstergesidir. Ahilik haftası, kiraz bayramı, Abant bayramı gibi birçok etkinlik de ilin köklü kültürünün bir tezahürüdür. Bunun yanı sıra Bolu ve ilçelerinin birçok köyünde hasadın bereketli olması adına toplu katılımın olduğu bayramlar yapılmakta ve konuklara ikramlarda bulunulmaktadır” dedi.

Konuşmasında ilimizin turizm potansiyelinden de bahseden Vali Özçimen, “Doğu Marmara bölgesine 214.761 yabancı 1.598.594 yerli turist gelmektedir ve bölgedeki toplam yatak sayısı 21.315 dir. Bölge içinde 5873 adet toplam yatak sayısı ve 486.920 yerli turist sayısıyla en fazla turist çeken il Bolu'dur. Bolu ayrıca Bölge'de en fazla çok yıldızlı otele sahip olan ildir. Abant, Kartalkaya, Esentepe, Sarot, Karacasu gibi turizm merkezlerinde çok yıldızlı oteller ve devre mülk tesisler mevcuttur. Abant'ta bulunan otellerde toplam 700 yatak sayısı bulunmakta ve bir yıl içinde yaklaşık 200.000 ziyaretçi gelmektedir” şeklinde konuştu.

MARKA tarafından hazırlanan Kent Stratejik Kalkınma Planı hakkında da bilgiler aktaran Vali Özçimen, MARKA'nın bölgedeki her ilin potansiyelini enerjiye çevirme yolunda çalışmalar yaptığını kaydederek, “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bölgesel bir ajans olarak bölgedeki her ilin potansiyelini enerjiye çevirme yolunda çalışmalar yapmaktadır ve bunların somut adımlarını Bölge Planında ve Marka Kent Stratejik Kalkınma Planında belirtmiştir. MARKA tarafından hazırlanan Marka Kent Stratejik Kalkınma Planı'nın temel amacı bölgenin markalaşma yolunda yapması gerekenleri belli bir bütünlük içinde sunmaktır” dedi.

Vali Özçimen konuşmasının sonunda ise yarışmanın önemine değindi ve bu yarışmanın basın-yayın organları ile iyice duyurulması gerektiğini söyledi. Yarışmanın Bolu'ya hayırlı olması temennisinde de bulunan Vali Özçimen, “ Planda her ilin ayrı bir tanımsal kimliği (logosu, rengi, sloganı) olmasının üzerinde durulmuş ve Bölge Planında yer alan “Marka ürünlerin geliştirilmesi, yerel markalaşmanın sağlanması ve tanıtımı” hedefi kapsamında bölge de bulunan her il için kendi kültürel ve doğal kaynaklarını en iyi şekilde temsil eden ortak bir değerin olması konusunda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında, Bolu için “Logonu Tasarla, Sloganını Yaz, Bolu'yu Geleceğe Taşı” temasıyla Bolu'nun kendi logo ve sloganını bulması için yarışma düzenlenmiştir. Yarışmaya katılım bütün dünyadan olabilecektir. Sözlerime son verirken katılımlarınız için teşekkür ediyor, yarışmanın Bolu'ya hayırlı olmasını diliyorum. Yarışma katılımı özendirme konusunda sizlerin gayretlerinin önemli olduğunu da belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Marka Kent Bolu Logo ve Slogan Yarışması Koşulları
Logo ve slogandan oluşan tasarımlar bölgesel değil Bolu'yu kapsayacak şekilde olacaktır.
- Yarışmaya amatör ve/veya profesyonel herkes katılabilir.
- Yarışmama katılım ücretsizdir.
- İstekliler yarışmaya, en fazla 2 (iki) çalışma ile katılabilecektir.

Değerlendirme ve Ödüller
Teslim edilen çalışmalar Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve halk oylamasına sunulmak üzere 5 çalışma seçilecektir. Bu 5 çalışma halk oylamasına sunulacak ve halk oylaması sonucunda dereceye giren yarışmacılara verilecek ödüller aşağıdaki gibi olacaktır.
Birinci çalışmaya: 7.500 TL.
İkinci çalışmaya: 5.000 TL.
Üçüncü çalışmaya: 3.000 TL.
Halk oylamasının yapılma usul ve şartları Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği tarafından belirlenecektir.

Yarışma Takvimi
Son Teslim Tarihi: 30 Eylül 2011 saat 17.00
Seçici Kurulun Değerlendirmesi: 3-7 Ekim 2011
Halk Oylaması: 7 Ekim- 7 Kasım 2011
Halk Oylamasının Sonuçlarının Açıklanması: 7 Kasım 2011


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim