• BIST 115.794
 • Altın 397,563
 • Dolar 6,8591
 • Euro 7,7441
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C

BOLUNUN ÖNCELIKLERI

Şenda Aksungur

2  ŞEHİR MERKEZINDE  TURİZM FAALIYETİNİN ARTMASI YANİ TURISTIN MERKEZE   GELME VE AĞIRLANMASI  POTANSIYELİNİN ARTTIRILMASI

BU BAŞLIKTA  yazdığım bir öncekı  yazımdaki  DEPREM CAN GÜVENLİĞİ  konusuna  bir kaç konu daha ilave etmek  gereğini duyarak  yazıyorum :

1-KÜLTÜR SITESININ VE MÜZENIN   DURUMU: Boluda yaşayanların  hemen hergün YENI BELEDIYE  BINASININ  ÖNÜNDEN GEÇERKEN  görebileceği arka planda KATLI  OTOPARK  KAZI ALANINDAKI     ISTINAT KAZIKLARI   ÖN YÜZLERİ  BETON PERDE İLE KAPATILMADIĞI İÇİN  TOPRAK YIKILMASINI ÖNLEME FONKSIYONUNU KAYBETME  TEHLIKESINE HAIZDİR. 

BU DURUMDAN  DAHA VAHIMI İSE KÜLTÜR SITESININ  KONSER  SALONUNUN DURUMUDUR . BU bölümünotopark  kazısı  yönundekı  yüzünde kazık bıle yoktur. Bence  bıran evvel  bu  salon ve kültür sıtesı nin buradan  başka bir yere taşınmak   mecburıyetı  oluşmuş tur. Bırakın  ıstınat kazıklarını  bu bölümün önüne kazı alanının hizasından  başlayan çok dayanıklı BETONARME PERDE YAPILMASI   GEREKMEKTEDIR. BU İŞİN ŞAKASI YOKTUR. Şimdilik  yerınde duruyor gıbı görunen bu yapılarda   özellıkle   konser yada  konferans salonunda  toprağın  devamlı  doğal  olarak  yerçekımı sebebıyle oturma yapıyor olmasıdolayısıyla zaten bazı hasarlar oluşmuştur . Bu  TOPRAĞIN oturma olayını yapılan kazı kayma yönüyle devamlı  tetıklemektedır ve  bına  aşağı doğru  hareket etmektedir .  BETONARME BINANIN ESNEME YAPMASI  MÜMKÜN DEĞİLDİR YADA   BUNA  ITIBAR EDİLMEYECEK KADAR   AZDIR. Bunun açıklaması bınanın  çökmesı  demektir.

DOLAYISIYLA  BU BINALAR ÇOK CİDDİ İNCELEME YAPILAMSINA İHTİYAÇ DUYMAKTADIR  BU İNCELEME TABİKİ GÖZLE YAPILMASI  YETERLI DEĞİLDİR  CİDDİ  ŞEKILDE   NUMUNE YADA TOPRAK İNCELEMESİ  İLE ORTAYA ÇIKABİLİR .SONUÇ OLARAK BU KÜLTÜR SİTESİ VE MÜZENIN  IVEDILIKLE  YER DEĞİŞTİRMESI   ÖNEM ARZETMEKTEDIR.BU BİR İHTİYAÇTIR  BU KONUYA DİKKAT DIYORUM.Şimdi   ŞEHİR MERKEZINE TURİST ÇEKME VE AĞIRLANMASI KONUSUNA GEÇIYORUM :

A-turıst çekme  potansiyelının arttırılması

Bence yukardada belirttiğim gibi   KÜLTÜR SİTESİ VE MÜZENİN  BULUNDUĞU YERDEN BAŞKA  BİR YERE TAŞINMASI  ÇOK DAHA UYGUN OLACAKTIR. Ben MÜZE için  eski ADLİYE BINASINI  ÖNERMEKTEYIM .Bu bina ve bahçesı  her türlü eserin sergilenmesi açısından son derece uygundur ve geniştir ve en önemli özelliği  ise  şehir merkezınde ve  herkesın önünden geçtiği güncel bir konumda yer almakta olması  BOLUYA GELEN  MİSAFİRLERIMIZIN  DAHA KOLAYLIKLA   ZİYARET ETMESINI VE BOLUMUZUN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNİN   HERKESE  ANLATMAK açısından  BÜYÜK ANLAM İFADE EDECEKTİR. BİR ÖNERIMDE KÜLTÜR SITESINDEN BOŞALACAK YERE TARİHİ  HALKEVİ BINASININ  YENİDEN YAPILMASIDIR   .MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN  KALDIĞI BU TARİHİ BINANIN YIKILMASI BOLU İÇİN KAYIPTIR     aslı olmasada  bu çok kıymetlı bir zamanı  yaşatmak açısından  önem arzedecektır   .                                                                                                                                               Bolumuz  tarihi binlerce sene öncesıne dayanan güzel yurdumuzun  Karadeniz bölgesinde yer alan  incisidir. Ve tarihihinde Hitit uygarlığından  bile  bahsetmek mümkündür. Boluda günümüze kadar erişen tarihi kalıntılar  Bitinyadan başlamaktadır  Bu medeniyetten kuzeyde Çakmaklar köyü  yukarsında bulunan  HALI HİSARI bulunmaktadır .Rivayet  e göre bu Halı Hisarından  BOLU MERKEZdeki YÜKSEK HİSAR TEPESINE kanallarla  süt geldiği  söylenmektedir.Şimdi vırane olan bu HALI HİSARI daha bakımlı hale getirilebilinir ve o zamanki adı Bitinyum olan Bolu nun tarihinde unutulan bir sayfa açılabilinir.Boluda ikinci olarakROMA İMPARATORLUĞUNUN  zamanından kalan eserler ve kalıntılar bulunmaktadır.Malum Bolunun ROMA imp. zamanındaki ismi KLADYOPOLISTİR yani Roma imparatoru KLADYUSUN ŞEHRİ dir  ne kadar  düşündürücüki biz daha bugüne kadar bu ismi hiçbir yerde ve hiçbir  turizm noktasında kullanmayı düşünmedık .Roma devrınden günümüze erişen ve tesadüfen  bir kazı esnasında  bulunan ANTİK STADION hala ana caddemizde fevkalade atıl bir halde durmaktadır. Bu stadıonun kazısı esnasında ortaya çıkan tabelası şimdiki Kültür Sitesının bahçesıne taşınmıştır  (HALA ORADAMI BİLMİYORUM ) bu tabelayı arkeolog prof Mustafa AKTAN okumuş ve Latınceden dilimize çevirmiştir BU tabelada  imparator HADRIANUS zamanında bir baba ve kızının  yaptırarak devlete hedıye ettiği  yazmaktaymış. Bu tabela bıle  gerçekten dünya çapında  önemlidir  ve bu satırlardan nerdeyse  ortaya çıkarılarak  ziyarete açılmasını arzediyorum .

Tarıhsel bilgilere göre yıne bu stadıonun bulunduğu bölgede ki Hisar tepesınde imğaratorun yaptırdığı birde TAPINAK bulunmaktaymış  ANCAK BU ESERIN ESAMESI DAHİ YOKTUR .70 li yıllarda burada araştırma yapan prof BEDRİ YALMAN ın bulduğu  kalıntılarda tapınağın tamamen yıkıldığı ortaya çıkmıştır .TAPINAĞIN  Bugün Bolu BELEDIYESININ SU DEPOSUNUN   bulunduğu yerde olduğu tespıt edilmiştir. Bu Su deposu 1960 lı yıllarda ınşa edılmiştir.BEDRI YALMAN ın çalışmaları esnasında batıda bulunan Hıdırlık tepesi yani Fırka tepesi yani Kültür  Sitesının bulunduğu tepede de bir Bızans hipojesi yani kemerli mezar bulunduğu tespıt edilmiştir.  (bu eserlerın ne olduğu bizce muammadır  otopark kazısında çıkıp çıkmadığı konusunda kamuoyunun bilgisi yoktur   

HISAR TEPESINDEKİ KI TAPINAĞIN 8 SUTUNLU BIR MABET OLDUĞU VE  GÖRÜNTÜSÜNÜN  O ZAMAN BASILAN BİR PARANIN  ÜZERINDE OLDUĞU  prof.BEDRİ YALMAN tarafından  ifade edilmiştir.Bu para İngilterede  Brıtısh museumda  bulunmaktadır .Paranın bir yüzünde tapınağın tasviri diğer yüzünde bu tapınağa ismı verılen Bolulu ve imparatorun gözdesi Antıunusun  resmi bulunmaktadır. Bedri YALMAN hoca oldukça kapsamlı bir çalışma yapmış hatta beledıye meydanının şimdi bel binaları ve yukarı çarşıya doğru çıkan merdıvenın bulunduğu kısımlarda birde  anfitheatre  olduğunu işaret etmiştır . BU AÇIK HAVA ANFİSİNDENDE ŞİMDİ TEK İZ YOKTUR.

SONUÇ OLARAK SAHİP  OLDUĞUMUZKIYMETLİ ANTIK ESERLERI VE KALINTILARINI

 ARTIK  DEĞERLENDİRMENIN ZAMANI ÇOKTAAAN  GELMİŞTİR......

OSMANLI TÜRK ESERLERINI  GELECEK YAZIMDA ANLATACAĞIM

                                                          

 

 

 

Bu yazı toplam 2517 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim