• BIST 95.880
 • Altın 265,208
 • Dolar 5,7687
 • Euro 6,5661
 • Bolu 27 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 30 °C

BOLU'NUN YAKIN TARİHİNE İZ BIRAKMIŞ KİŞİLİKLERİ

BOLU'NUN YAKIN TARİHİNE İZ BIRAKMIŞ KİŞİLİKLERİ

Değerli seçilmişleri tanıtmaya anmaya devam ediyoruz. İz bırakanlar kimlerdi, ne görevler yaptılar, yaşadıkları dönemlere katkıları nelerdi? Görev süreleri ne kadar? Bunlardan bazı seçkileri size sunuyoruz… Bu cumartesi unutulmayanlarda eski milletvekillerimizi anıyoruz ve rahmet diliyoruz…

Ahmet Tayyar Çulha Bolu Eski Milletvekili, Müftü:

1887 yılında Bolu'da doğdu. Bolu'da müftüler diye anılırlar. Babası Bolu'nun nadir yetiştirdiği âlimlerden Bolu Müftüsü ve Yıldırım Beyazıt Medresesi Müderrisi Damat Hacı İzzet Efendi, annesi Şerife Hanımdır.1897 yılında İmaret İlkokulunu bitirmiş, babasından genel bilgi dersleri almış,”Karı Hoca” diye anılan Hafız Durmuş Efendiden Arabi dersi okumuş ve hıfzını tamamlamıştır.1904 yılında İstanbul'a giderek İstanbul Müftüsü Mehmet Fehmi ve Sivaslı Hüseyin Efendilerde okuyup icazet almıştır. Daha sonra Darülfünun'un Ulumi Diniyyeyi Aliye Şubesinden mezun olmuş, aynı zamanda Süleymaniye Medresesinden ihtisas beratı almıştır. Arapça ve Farsçaya tam anlamıyla vakıf olup konuşur ve tercüme yapardı. Az miktarda da Latince ve Fransızcada bilmektedir öğrenimini bitirerek, Bolu'ya geldiğinde, babasının eski görev yeri olan Yıldırım Beyazıt Müderrisliğine atanmıştır ve vekâleten de Sulatanı Mektebi Arabî ders öğretmenliğine tayin edilmiştir.1916 yılında Bolu Darülhilafetül Aliye Medresesine müdür olarak atanmıştır. Atandığı yıl liyakati ve halkın isteği ile kendisine Bolu Müftülüğü görevi verilmiştir.

1919 yılında Bolu milletvekili seçilmiştir. Meclisi Mebusanın dağılması ile Bolu'ya gelmiştir. Bolu'da Müdafaai Hukuk Cemiyetinin başkanlığına getirilmiştir. Özellikle Bolu isyanın bastırılmasında büyük gayretler sarfetmiştir. Sakarya Muhaberesi sırasında orduya hediye götüren Bolu'nun ileri gelenleri ile Polatlı'ya giderek M.Kemal Fevzi ve İsmet Paşalarla görüşme şerifine nail olmuştur. Kendilerine İsmet Paşa'nın imzasını taşıyan birer belge ile Yunan Tüfeği hediye edilmiştir.

Bolu'da kırk yıl müftülük yaparak koltukta en fazla kalma şerefine ulaşmıştır. İki defa Diyanet İşleri Başkanlığına adaylık gösterilmişse de çok sevdiği Bolu'dan ayrılmak istememiştir.1969 yılında da emekli olmuştur. Çeşitli sosyal derneklerde başkanlık yapmıştır. Günlük gazete ve mecmualarda binin üzerinde yazı ve makaleleri yayınlanmıştır. Ayrıca Fıkaratı Hikemiye, Din ve Millet Takvimi, Tanrı Yolcusu, Emri Hak, İmam ve Hatip Kitabı, Din Bilgileri, ilim ve Fen adlı kitapları vardır.
3 Nisan 1971 tarihinde Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Cemil Özçağlar:

1889 yılında Bolu'da doğdu. Babası Özel İdare Memurlarından Mehmet Efendi annesi de Fatma Hanım'dır. İlköğrenimini Bolu'da orta ve lise öğrenimini Kastamonu'da yapmıştır. Üniversite öğrenimini İstanbul Fen Fakültesi Tabii İlimler Bölümünde tamamlamıştır. Üniversite okurken çalışmak zorunda olduğundan, İstanbul Cibali Rum Okulunda Türkçe Öğretmenliği yapmıştır. Üniversiteyi bitirdiğinde Botanik Profesörü Esat Şerafettin Beyin asistanı olarak Akademik kariyere başlamıştır.1930–1931 yılları arasında Maltepe Askeri Lisesinde ek görev olarak Tabii İlimler Öğretmenliği yaptı. Bu sırada İstanbul Tıp Fakültesinin hazırlık sınıfında Botanik dersi verdi. 1933 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü'ne öğretim görevlisi olarak atandı. Bu yıllarda Anakara Gazi Lisesi ve Polis Enstitüsünde de görev aldı. Uzun yıllar ortaokul ve lise birinci sınıfta okutulan Tabii İlimler Kitaplarını Milli Eğitim Bakanlığının emri ile hazırlamıştır. Bugünün yüksek düzeydeki bilim adamları ve komutanları arasında birçok öğrencisi bulunmaktadır.

1938 yılında CHP'den Bolu Milletvekili seçilmiş, bu göreve üç dönem sürmüştür.1950 yılında emekliye ayrılmıştır. Emeklilik yıllarında bazı gazetelerde makaleleri yayınlanmıştır. 1933 yılında İstanbul hukuk Fakültesidir Bolumuzun ilk kadın hukukçusu Emine Hanım ile evlenmiştir.Aynı zamanda İstiklal Madalyası sahibi olan Özçağlar, 1968 yılında Mart ayında kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

Abdi Özkök:

1910 yılında Seben'nin Kozyaka Köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mudurnu, Seben ve Bolu'da tamamladı. Üniversiteyi Ankara Ziraat Fakültesinden mezun oldu. Almanca ve Fransızca dillerini çok iyi bilmekteydi. İki kere askerlik görevini yapan Özkök mezuniyetten sonra zirai mücadele enstitülerinde, teknik tarım okullarında toprak- iskan müfettişliklerinde toprak dağıtım komisyonlarında Bulgaristan'dan gelen 200 bin göçmenin yerleşim yerlerini belirleme bunları sevk işlerinde zirai mücadele reisliklerinde, Bakanlık müşavirlilerinde görev yaptı. 1946, 1950,1954 yıllarındaki milletvekili seçimlerine de katılan Özkök ancak 1973 yılı seçimlerinde Bolu'dan Milletvekili olabildi.

Mecliste Tarım ve Köy işleri ile Milli Eğitim Komisyonlarının Başkan Vekilliklerini yaptı. Yurt içindekilerden başka İsrail, Brezilya ve Kuveyt'te çeşitli seminer, inceleme ve konferanslara iştirak etti. Patates Hastalık ve zararlıları kurtuluş çareleri, meyve ağaçlarında koşniller, Toprak reformu gibi kitapları, konferans ve seminerlerde sunduğu çok sayıda tebliği, çeşitli mesleki dergi ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca “Revnakı Bostan” isimli Arap harfleriyle yazılmış el yazması tarihi eseri, “Güzel Bahçe” Adı Altında Türkçeye çevrilerek yayınlanmıştır.

Asistanlığı sırasında keşfedilmeyen iki haşere bulmuş birini kendi adıyla “ Evlecanium Aptii”, diğerini eşinin adıyla “ Kermes Safinazae” olarak dünya literatürüne kazandırmıştır.

Halil İbrahim Cop:
1919 yılında Bolu'da doğdu. İlk ve ortaokulu Bolu'da okudu. Lise öğrenimini Afyon Lisesinde bitirdi.1945 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli yerlerde Orman Bölge Şefliği yaptıktan sonra sırasıyla Bolu Orman İşletme Müdür Muavinliği, Karacasu Kereste Fabrikası Müdürlüğü, Karabük Orman işletmesi Müdürlüğü, Antalya ve Kastamonu Başmüdür Muavinliği görevlerinde bulundu. 1965 ve 1969 genel seçimlerinde Bolu'dan milletvekili seçilerek sekiz yıl TBMM'de Bolu'yu temsil etti. 1973 yılından itibaren oğlunun eczanesinde çalışmaktadır.

Halil İbrahim Cop, 1938 yılındaki ansını şöyle anlatıyor;
Devletin ocak ayı içinde açmış olduğu Avrupa İmtihanına katılmak üzere yola çıktım. Gerede'ye geldiğimde kar ve çamur yüzünden Anakara Yolunun kapalı olduğunu öğrendim. Geredeli kereste tüccarı Yakup Figani ile bir kızak kiralayarak İsmetpaşa'ya doğru yola çıktık. Bir çift atın çektiği kızağın etrafı kapalı olmasına rağmen çok üşmüştük. Sarındığımız battaniyeler de yeterli olmayınca kızağın içine mangal koyduk.Gece yarısı Bayındır Köyüne gelmiştik.Ancak burada kar olmayınca yolumuza yürüyerek devam etmek zorunda kalmıştık. Bir saate yakın yürüdükten sonra İsmetpaşa İstasyonuna geldik ve yolumuza trenle devam ettik. Bolu-Ankara yolculuğunu 48 saatte tamamlayabildik. Günümüzde her mevsim, her türlü modern vasıtalarla seyahat edenlerin, o günlerde çekilen sıkıntılı ve zor yolculukları anlayabilmesi kolay olmasa gerek.

S. Zeki Baltacıoğlu:

1926 yılında Mudurnu'da doğdu. Babası emekli Devlet Memuru “Madan” ailesinden Tahsin Bey, annesi “Kazan” ailesinden Nazmiye Hanımdır. Ankara Gazi Lisesini birincilikle bitirmiş, Hukuk Fakültesinden de derece ile mezun olmuştur. Hakimlik ve savcılık yaptıktan sonra memleketi olan Bolu'da serbest avukatlığa başlamıştır. Politika ile de uğraşarak 1960-1961 yıllarında Bolu'da Kurucu Meclis Üyesi olmuştur.1961 yılında da Milletvekili seçilmiştir. Bu arada Büyük Milet Meclisi Divanında görev yapmış, ayrıca Parti Meclis Üyeliğinde ve Genel İdare Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Eşi Necla Baltacıoğlu uzun yıllar Bolu'da serbest avukatlık yapmıştır. Zeki Baltacıoğlu 1984 yılında Belediye Seçimleri öncesi bir konuşma yaparken, geçirdiği beyin kanaması neticesinde vefat etmiştir.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bolu LGS'de 43 sıra birden yükseldi25 Haziran 2019 Salı 11:05
 • Dikkat! 20 gün kapalı25 Haziran 2019 Salı 11:03
 • Soğuk zincir aşamaları ile sağlıklı ve güvenli tüketim25 Haziran 2019 Salı 10:41
 • Özdilek’ten rengarenk plaj modası!25 Haziran 2019 Salı 10:34
 • BTSO Meclisi TOBB Bilgilendirme Semineri’nde25 Haziran 2019 Salı 10:13
 • İşsiz ama yaptığına bakın25 Haziran 2019 Salı 00:30
 • Karar 2 Temmuz’da25 Haziran 2019 Salı 00:20
 • Dikkat! Kayıtlar başladı25 Haziran 2019 Salı 00:10
 • TEM Otoyolunda 3 araç yandı24 Haziran 2019 Pazartesi 16:03
 • 7 milyon liraya yapılan bungalovlar sökülecek24 Haziran 2019 Pazartesi 14:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim