• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu -3 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -3 °C

Boluspor Koleji

N. Gürkan Yetkin

Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde, fikirler dahi telif yasası kapsamında korunur. Ülkemizde de fikir ve sanat eserleri, kanunlar ile koruma altına alınsa da bu konuda zafiyetler bulunmaktadır. Buradan yola çıkıldığında, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde BOLUSPOR KOLEJİ fikrini ortaya ilk atan kişi olan Sayın Tanju Özcan, bu projenin fikir babasıdır. Bu projeyi kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, bu fikir babalığı gerçeği ve fikir telifi Sayın Özcan'a aittir.

Bu gün, anlaşılıyor ki bu fikir Bolu'muzun en seçkin insanlarının sahiplendiği Boluspor Kulübü Yönetim Kurulu tarafından da kabul görmüş ki, bu projeyi gerçekleştirmek için eyleme geçilmiş.

Ancak, yine bu gün görülmektedir ki, bu müthiş fikir; sırf ana muhalefet partisi il başkanının fikri olduğu için, iktidar partisi milletvekilleri, İl Başkanı ve diğer seçilmişleri tarafından destek görmemiştir.

Çünkü,

Eğer bu proje desteklenmiş olsa idi, yaklaşık bir ay önce ihale edilerek satılacağı ilan edilen ve Telekom A.Ş'nin tasarrufunda bulunan arsanın Boluspor Kulübü tarafından alınması için gerekli girişimler gerek milletvekilleri, gerek İl Başkanı ve diğer seçilmişler tarafından çok daha öncesinden yapılırdı.

Burada en büyük görev Ak Parti İl Başkanı'na düşmekte idi. Kendisi Bolumuzda Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakanı temsil etmekle görevli bir kişi olmanın dışında, Boluspor Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Dolayısıyla her açıdan konunun tam içinde olan bir kişidir.

İhaleye girecek olan iş adamları ile görüşerek, bu konunun ehemmiyeti anlatılabilinir, gerekli telkinlerde bulunabilirdi. İhaleye girecek olan her kişi ile gayet iyi ilişkileri olduğu herkes tarafından bilindiğine göre, başta Boluspor olmak üzere tüm Bolu için çok önemli bu projenin gerçekleşmesi için çok önemli bir işi başarmış olurdu.

İhaleye katılım ise ayrı bir fiyasko!

Boluspor Koleji yapımı için bu ihaleye katılım kararı alan yönetim kurulu üyelerinin, aynı zamanda ihaleye girmesi ve kulüp yönetim kurulunun karşısında fiyat yükseltmesi anlaşılır bir konu olmaktan çok uzaktır.

İhaleyi alan girişimcinin Boluspor Kulübü eski başkanı olması daha da düşündürücüdür. Geçmiş günlerde her fırsatta eski yönetim kurulu başkan ve üyelerini kırmaktan çekinmeyen yönetime bu vesile ile ders verilmiştir. Kendini Bolu'da yaşayan herkesten üstün görüp, büyüdükçe küçülmesini bilemeyenlere deveden büyük filin olduğu hatırlatılmıştır.

Boluspor Yönetim Kurulu, ihaleye girecek olan eski yöneticilerini ciddiye dahi almamış, Boluspor hatırına olsa bile kendileri ile görüşmeye gerek duymamışlardır. Bu Boluspor Kulübü için geçmişte ellerinden gelenden fazlası için uğraşanları daha da kırmıştır. Sonuç da ortadadır!

Bu ihale Bolumuz açısından çok önemli sonuçlar doğurmuştur!

1)Boluspor Koleji Projesi herkes tarafından benimsenmiş ve bu müthiş projenin gerçekleştirilmesi için yola çıkılmıştır. En kısa sürede, bu arsa olmasa da başka bir arsa bu proje için ayrılacaktır. Bunun için en büyük görev başta, her zaman Boluspor Kulübü'ne destek olan Bolu Belediye Başkanı'na düşmektedir. Kürkçüler Toki Konutları Güneyinde yer alan ve mülkiyeti TC. Karayolları'nda olan arazi bu proje için kolayca ve oldukça ucuza ilgili kurumdan alınabilinir!

2)Yaşanan büyük ekonomik krize rağmen, hala yatırım yapabilecek güçte ve hazırlıkta olan 26 büyük yatırımcı olduğu görülmüştür. En küçük yatırımcının on milyon TL'lik gücü olduğu düşünüldüğünde, ikiyüzaltmışmilyon TL yatırım gücünün varlığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda başta milletvekilleri ve Belediye Başkanı olmak üzere, etkili ve yetkili tüm kişilere çok önemli görev düşmektedir. Bu 26 yatırımcı en kısa sürede, bir organizasyonla biraraya getirilmeli ve kendileri ile görüşülerek her türlü yardım yapılmalıdır. İlk defa bu insanlara ne istediği, nasıl yardımcı olunabileceği sorulmalıdır!

Bu, yaşanan süreçte, Bolumuza yapılacak olan en büyük hizmettir!

Kısa bir süre öncesinde yaşanan, ASTAY firmasının karşılaştığı sıkıntı tekrarlanmamalı ve İl Başkanı hayret içersine girmeden bu yatırımcılara kırmızı halı sermelidir!

Hatta bu yirmialtı yatırımcı dışında diğer yatırım yapabilecek güçteki, iş adamlarının da mevcudiyeti gayet iyi bilindiğine göre, tamamı ile görüşülmeli ve yatırım yapmaları için teşvik edilmelidir!

3) İhaleyi kazanan iş adamları, etkili ve yetkili kişilerimizce tebrik edilmeli, bir an önce düşündükleri yatırımı gerçekleştirmeleri için önlerindeki engeller kaldırılmalıdır. Bu yapıldığı takdirde, diğer yatırımcılara da örnek olunacak ve Bolu kendi iç dinamiklerini kullanarak çok hızlı bir gelişim gösterecektir. Bu yaklaşım şehir dışından gelecek olan yatırımcıları da tetikleyecek, korkunç bir istihdam ortamı doğuracaktır.

4)Yıllardır atıl bir bölge olarak kalan bu mevki, hızlı bir gelişim gösterecek, şehir üniversitemiz ile kucaklaşacaktır.

2010 yılı başında yaşanan bu oldukça olumlu hadise, bir fırsatta dönüştürülemediği takdirde, buna sebep olanlar tüm Bolu Halkından “AH!” alır!

Bu iç dinamiği ortaya çıkaran 26 kişi, Bolumuzun yeni “KÖROĞLU”ları, yeni yiğitleri ve yeni kahramanlarıdır! En umutsuz zamanda, yeni ve sıcak bir umut ışığı yakmışlardır! Bu anlamda kendilerini takdir ediyor, bu cesaretlerini saygıyla karşılıyorum!

Elimden geleni bu kadar! Gerisi büyüklerimizin, etkili ve yetkili kişilerimizin!

04.02.2010


Bu yazı toplam 1327 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim