• BIST 95.286
  • Altın 271,696
  • Dolar 5,6605
  • Euro 6,2795
  • Bolu 15 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C

Bolusporun Eski ve Önemli Kongreleri

Nadir Garipoğlu

                   Sevgili Yener Bandakçıoğlu ağabeyim bana yazdığı açık mektuba cevabım biraz gecikse de, 1978 ve 1988 yıllarındaki Boluspor tarihine ışık tutacak kongreleri hatırlamam için küçük bir araştırma yapmak zorunda kaldım.

                   Kuruluşundan beri 50 yıla yakın bir zaman geçmesi, pek çok büyüğümüzü kaybetmemiz, Boluspor gerçeğinin de unutulmaya yüz tutması, mutlaka bir gerçek Boluspor tarihinin yazılması gerektiğini gözler önüne seriyor.

                   Bugün Bolusporu yönetenlerin doğum tarihleri benim bu anlattığım senelere denk geldiğini zannediyorum.

                   Yıl 1978 Mayıs ayı; Bolusporun genel kurulu yapılıyor. Boluspor taraftarlar arasında bölünme olmasın diye genelde tek liste ile seçimlere gitmiştir. Bu defa iki liste çarpışacak, yılların Boluspor yöneticisi, kurucusu rahmetli Hulki Avlacıoğlu listesi ile zamanın genç ve dinamik eczacısı Cahit Bıltır ağabeylerimizin listeleri. Salon labeleb dolu, heyecanlı çekişmeli ve gürültülü bir kongre olacağı belli.

                   Bu zor kongreyi yönetmem için beni divan başkanlığına seçtiler. Kongre büyük bir heyecanla başladı, konuşmalar tartışmalar kavgalar tansiyon üst düzeydeydi. Bolusporun en şaşaalı en görkemli kongrelerinden biri oldu. Neticede Hulki Avlacıoğlu’nun listesi kaybetti, Cahit Bıltır’ın aşağıda isimleri yazılı liste kazandı.

                   Cahit Bıltır- Muzaffer Işın ( o zamanlar spor kulüplerinde belediye başkanları görev alabiliyordu ) Cıhat Velioğlu- İbrahim Çelik- Selami Dereli- Servet Vardallı- Nevzat Anlıtan- Duygu Kavarna- Mehmet İnceayan- Vedat Albayrak- Engin Mert- Ahmet Uslu- Ömer Gümüş ve her iki listede de ismi bulunun 8 yıl aralıksız Boluspor genel sekreterliği yapan Yener Bandıkçıoğlu da en çok oyu alarak seçildiler.

                   Oylama sonrası Yener Bandançıoğlu söz isteyerek güzel bir konuşma yaptı, ancak konuşmasının sonunda bu yönetimde yer almayacağını bu bir ekip işi olduğunu, bu listenin uzun ömürlü olamayacağını söyleyerek istifasını divan başkanı olarak bana verdi.

                   ( Yener ağabey aslında Bolusporda görevini 10 yıla tamamlayıp bir plaket alma arzusundaydı, buna rağmen seçildiği yönetimden istifa etti.)

                   Bildiğiniz gibi Yener Bandakçıoğlu ağabeyimiz her kongrede divan başkanı olmak ister ancak buradan da anlaşılacağı gibi ben Yener Ağabeyden daha eski bir divan başkanı olduğumu şaka ile karışık öğünerek söylemeliyim.

                   ( her ne kadar Cahit Bıltır listesi seçimi kazanmış olsa da belediye başkanı olarak kulüp başkanlığına da Muzaffer Işın getirilmişti)

                   Gerçekten Bolusporu yönetmek zordur. Transferler, maddi zorluklar, alınan kötü neticeler sonunda Kasım ayında Cahit Bıltır yönetimi istifa etmek zorunda kaldı.

                   Acele yeni bir Boluspor kongresi gerçekleşti ve Yener Bandakçıoğlu’nun listesi olan tek liste ile seçim yapıldı. Bu kongre Yener Bandakçıoğlu’nun ilk Boluspor kulüp başkanlığıdır.

                   Listede şu isimler vardı… Yener Bandakçıoğlu- Mehmet Cop- Hulki Avlacıoğlu-Yavuz Kınacı- Mustafa Gürtan-Necati Öztekin- Cemil Hırca- Bayram Kabadayı- Yunus Çufa- Nahit Garipoğlu- Yılmaz Becikoğlu- Yılmaz Hacıeyüpoğlu ve Cevat Kara.

                   O yıl maalesef talihsiz bir yıldı. Boluspor küme düştü, bir yıl bir alt ligde oynayan Boluspor ertesi yıl tekrar layık olduğu lige döndü. 

                   Yener ağabeyinde söylediği gibi bu kongre Boluspor tarihinin önemli kilometre taşlarından biridir.

                   Yıl 1988 on yıl sonra; Bolusporu yönetenler ve başkanlık yapanlar üç aşağı beş yukarı hep aynı kişilerdi, bu onlara da bıkkınlık vermeye başladı. Başta maddi imkansızlıklar olmak üzere pek çok zorluklarla bu insanlar karşı karşıya kaldılar.

                          

                   O zamanlar beden terbiyesi bölge müdürü olan ağabeyim Saip Garipoğlu’nun makamında sık sık toplantılar yapılıyor Bolusporu yönetecek ve de para temin edecek kadrolar tespit edilmeye çalışılıyor.

                   Yılmaz Becikoğlu bu konuda istekli, kulübe para temin edeceğine bizler de inanmıştık.

                    Taraflar arasında bölünme olmasın diye o zamanlar kongrelere genellikle tek liste ile gidilmeye çalışılırdı. Eski yöneticilerin alacağı olduğu gerekçesi ile Yener ağabey kulübü Becikoğlu yönetimine teslim etmek istemedi. Hatırladığım kadarıyla o zamanın parasıyla borç 200 bin TL. civarındaydı. Kereste ihaleleri kesilmiş kulübün kurtuluşu taze para bulmaktan geçiyordu.

                   Burada bir paragraf açmam gerekiyor.

                   Milletvekilimiz devlet bakanı Kazım Oksay’dı, Yener Bandakçıoğlu yönetimine daha önceleri 50 bin civarında para temin etmiş ancak yeterince teşekkür görmemişti. ( Bildiğiniz gibi siyasiler bu tip işlerde reklamlarının yapılmasını isterler )

                   Abbas İnceayan’da milletvekili, Kazım Oksay ile araları limoni durumda Kazım Oksay’dan tam destek alabilmek için Abbas’ın kardeşi Mehmet İnceayan’ın Yener ağabeyin listesinde olmaması gerekiyor, biz bu mesajı almıştık. Ancak Yener ağabey Mehmet İnceayan’ı listesine almak isteyince bizlerde Yılmaz Becikoğlu’nu destekledik. (Bizim İnceayan ailesiyle kişisel hiçbir problemimiz olmamıştır her şey Boluspor içindi)   

                   Bunun üzerine Yener Bandakçıoğlu kulübün borçlarını garanti edin tek liste ile (Becikoğlu listesi) seçime gidelim dedi. Bunun üzerine Yılmaz Becikoğlu- Yaşar Çelik- Bayram Kabadayı ve ben dördümüz Yener Bandakçıoğlu’na kulübün tüm borçlarına karşılık senet imzalayıp verdik. ( bu borçların tamamı ödendi, belki de senet hala Yener ağabeyde olabilir )

                   Seçim yapıldı aşağıdaki isimler yönetime seçildi. Başkan Yılmaz Becikoğlu- 2.başkan Nadir Garipoğlu- Yaşar Çelik- Selami Dereli- Bayram Kabadayı- Altan Doyran- Tahsin Ulu- Mustafa Çatladıoğlu- Muzaffer Çetinkaya- Süleyman Özdemir- Yaşar Gülbay- Mustafa Parlakyıldız- Ruhi Çelikağ- Sami Türksever- Necdet Gören- İsmail Yamaner- Necip Çarıkçı- Sabri Fırat- Mehmet Kara.

                   O tarihte gerçekten Becikoğlu yönetimi Boluspora çok büyük paralar temin etti. Futbolcu transferlerinde kulüpteki başkanlık odasındaki masaya paraları yığarak ulusal  gazetelere poz verip peşin para ile futbolcu transfer ederdik.

                   Boluspor bugünlere öyle kolay gelmedi, yöneticilerden Servet Vardallı ağabeyimizin bir futbolcu transferiyle ilgili evinin önünde fanatik taraftarların saldırısına uğradı, yaralandı. Bolusporun Tarsus’ta Balıkesir’de yaptığı maçlarda Türkiye’yi ayağa kaldıran olaylar yaşandı. Düzcespor ile terfi maçı oynamak için İzmir’e giden takıma ve yöneticilere yönelik otel basma olayları başlı başına Boluspor tarihine geçecek anılar olarak bir avuç insanın hatıralarına kazındı.

                   Dediğim gibi Boluspor bugünlere türlü zorluklarla geldi, çok emek verildi, çok zahmetler çekildi. O zorlukları da sağ kalan bir avuç Bolu’nun insanları çekti. Peki kim mi bunlar?

                   Kıyıda, kenarda kalmış yaşlanmış ancak geçmişte Bolusporda çok önemli görevler üstlenmiş insanları araştırmak, bulmak, ortaya çıkarmak bugünkü Boluspor yönetimine düşüyor.

                   Eğer bugün kulübün başkan ve yöneticileri, Boluspor başkanı, Boluspor yöneticisi kartvizitini taşıyorsa o insanlar sayesindedir.

                   Onları bulun çıkarın ortaya, teşekkür edin, önemseyin, değer verin ve değerlendirin, bir divan kurulu seçin, kulübün tabanını genişletin.

                   Kulüpler böyle büyür geçmişi ile, tarihi ile, tecrübesi ile.

                   Aksi halde belediyeden desteklenen, ve de mecburen aynı siyasi görüşteki insanların kulübü olmaya mahkumdur.

 

Bu yazı toplam 1932 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim