• BIST 97.886
 • Altın 277,631
 • Dolar 5,8286
 • Euro 6,4899
 • Bolu 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C

BU GİDİŞ İYİ BİR GİDİŞ DEĞİL TAVUK SEKTÖRÜ ORGANİK TAVUĞA ÖZENDİRİLMELİ

BU GİDİŞ İYİ BİR GİDİŞ DEĞİL TAVUK SEKTÖRÜ ORGANİK TAVUĞA ÖZENDİRİLMELİ

RÖPORTAJ :ZEKİ ERCİVAN

Mudurnu Tavukçuluk'un eski sahibi, bir zamanların tavukçular kralı eski Bolu Milletvekili Bolpat, Gentaş, Seben Süt, Sünnet Gölü Doğa Otel'inin eski sahibi. Sayın Tevfik Türesin'le yaptığımız nehir röportajın sonuna geldik. En son olarak Tevfik Bey'den spor adamlığındaki oynadığı rolü ve tavukçuluk sektörünün yeni durumunu değerlendirmesini istedik.

Bir dönem isminiz Boluspor ile hep anıldı bize Boluspor ile ilgili anılarınızı anlatır mısınız?

Ben hemen hemen her sezon Boluspor ile madi-manevi ilişkilerim oldu. Ne zaman görev verdilerse koştum. İsteklerini emir telaki ettim. Mesela 1985 – 1986 sezonda Boluspor Kulübünde Mehmet İnceayan ve Yener Bandakçıoğlu Bey'ler bana geldiler.” İzmir Salihli'de maçımız var” dediler. Orada Cihan Akiş var, Özlem Yem'in sahibi tanıdığım. Onlar aracı oldu gittik Salihli'ye. Bolu halkı çok iyi bilir. Son dakikada Cengiz'in attığı gol ile Tarsus idman yurdu Erkut Spor'un Isparta'da Salihliliye yenildiği maçta ben Isparta idim. Zaten cezalı sahası kapatılan Tarsus idman yurdunun maçını Isparta'ya ben aldırdım. Merkez hakem komitesinden arkadaşım Güray Akbayram'a burada taraf tutmayacak iyi bir hakem tayin et dedim.Maçı Isparata'ya aldırmamın sebebi Isparta Valisinin, eski Bolu Valisi rahmetli Celal Kayacan idi. Kendisi ile tanışırdık.Maçın güvenliği için Vali Kayacan ile görüştüm.Bu görüşme çokta faydalı oldu.e tabii biz Isparata'da Boluspor'un şampiyonluğunu kutladık.Bu sürü masraflar yaptık.Ama hepsi Boluspor'a helal olsun.2000 yılında ise Boluspor çok kısa süreliğine Boluspor Başkan'ı oldum.Mudurnuspor'la Boluspor'u birleştirmek istedim.Boluspor yöneticileri tamam dedi ama sonradan vazgeçtiler.Baktım bütün sorumluluğu ve finansman işlerini bana yıkmak istediler.Birçok işi planlamıştım.Sinan Engin'i antrenör olarak getirmiştim.Transferleri planlamıştım.İşte neyse yürümedi.Benden sonra Yüksel Ceylan'la Süha geldi.Süha'nın ilk işi Sinan Engin'i kovmak olmuş neyse geldi geçti o günlerde.

Tavukçuluk sektörünün bugününe gelirsek, Sektörü nasıl görüyorsunuz? Şu an neler yapıyorsunuz?

Şimdiki broiler tavukçuluğa çok fazla yüklenmemek lazım. Tavukçulukta organik tavuğa gidilmesi lazım. Şimdi Avrupa tavuğu bedava versen bizden almıyor. Niye? Biliyor içinde neler olduğunu. Rusya'da almıyor. Kim alır bizden? Azerbaycan alır. Herkes uyandı artık. Bir tek Araplar alırsa alır. Eğer organik üretim yapılırsa, gerek büyükbaşta, gerek küçükbaşta, gerek tavukçulukta bunun geleceği var. Yavaş yavaş buna dönülmeli.

Bu Salmonella da nereden çıktı?

Şimdiki tavukçuların gözünü hırs bürüdü. Kümeslerde temizlik yok. Bir metrekarede 22 tavuk olursa, yine bir metrekarede 50 kg tavuk var demektir. Hayvan hareket edemiyor, zaten hepsinin ayakları tutmuyor. Hırs yapıyorlar. Bu büyüyor diye dolduruyorlar. Bu ileride Türkiye tavukçuluğunun başına bela olacak. Bir de GDO'lu ürünlerin yenmesi. Bu yasaktı ama son zamanlarda yine biraz yumuşatıldı. Ama hala karşında rakip yok. Rakip çıkarsa bu üründe GDO yoktur diye ibare astığı vakit diğer tavukların satışı sıfıra iner. Bu salmonella olayında tavuk 1 buçuk liraya düştü. 6 buçuktu, 3,90'a düştü.
Peki, nasıl bir önlem alınabilir?

Çare yayla tavuğu yapmak. Organik tavuk ve organik tarıma Bolu'nun geçmesi gerek, Tarım Bakanlığı'ndan bunun çaresi de Bolu'yu pilot bölge seçtireceksin.

Bolu milletvekilleri Bolu'ya uzun boylu bir yatırım yaptılar mı?

Yani kendimiz üreteceğiz. Bolu bu sayede ekmeğini iki misliyle kazanır. Tavukçulukta lider durumuna geldik, ama hiçbir zaman monopol olmadık. Olmakta istemedik. Bütün tavukçuların yanında olduk her zaman. Ve tavukçuluk böyle gelişti. Ama şu andaki tavukçuları biraz kınıyorum. Biz mesela 500'lük, 1000'lik kümeslerle 10.000 aileyle temasımız vardı. Şimdi 1000'lik 5000'liğe hayvan vermiyorlar, 100 binlik, 200 binlik. Bugün 100 kişi 1 kişiye indi. Şu anki kredi uygulamasını değiştirmek lazım. Ben neden diyorum organik üretime geçeceğiz diye. Organikte 1000 metrekareden fazla şey yok. Ve 20 dönümde arazisi olacak. Açık bahçe olacak. Bu Türkiye'nin geleceği. Yani bir nevi eskiye döneceğiz.

Büyük kredilerle üretici tasfiye ediliyor. 10 binlik kümesin bile yüzüne bakılmaz hale geldi.

Bu kötüye gidiş. Bunu yaptıran Amerika. Amerika bu GDO'lu ürünle bölge ülkeleri Türkiye kanalıyla Ortadoğu'daki güçleri, insanları zayıf düşürmeyi planlıyor. Şu an kanser hasta sayısı ülkemizde hızla artıyor. Çünkü bu şekil üretim bağışıklık sistemini çökertiyor. Buna bir çare bulunması lazım. Çarede eskiye dönüş. Ekonomik olarak da kurtuluşun reçetesi bu. Ben işe başladıktan sonra Bolu, Göynük, Seben, Mengen, Gerede, Dörtdivan, Kıbrısçık, hatta Eskişehir, Nallıhan tarafı Ankara tarafı binlerce kişi ekmek yiyordu. Ben işi bıraktığım da benim işçi sayım 2 bin 228di. 1.800 sözleşmeli çiftçim vardı. Binlerce işçiyi emekli ettim. Bayileri nakliyecileri de 1000 olarak sayarsak, 5 bin aileye ben ekmek yediriyordum. Ve günde 150 bin üretimle. Günde kırk üretici geliyordu. Bu sistemle şimdi 600 bin kesiyorlar, bu rakamla çalıştırdığı işçi sayısı 700. Üretici sayısı 200. Ben 600 bine çıksaydım, 5 bin aileyi 20 bin aileye çıkarırdım. Benim sistemim buydu.

Tevfik Bey siz eski milletvekilisiniz dolayısı ile ülkenin son durumu hakkındaki fikirlerinizi söyleyin de müsaade ederseniz röportajı bitirelim.

Ona geçmeden önce ben Mudurnu Tavukçuluğu eski bütün çalışanlarına Tankut Baytaroğlu'na, Senai Gökçe'ye, Muzaffer Resne'ye, Cengiz Bey'e, Necati Bey'e Avukat Mahir Seyhan'a çok teşekkür ederim. İş adamı eşi olmak zordur. Eşim Hasime Türesin çok kahrımızı çekti. Ona buradan sevgilerimi gönderiyorum. Oğullarım Oktay ve Uğur'a bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Eski ortağımla her ne kadar iyi günlerimiz ve kötü günlerimiz olduysa da ona da teşekkür ederim kendisine sağlıklı uzun ömürler dilerim. Ben ilk defa konuşuyorum. Ve Bolu Gündem'e konuşuyorum sizlerle görüşlerimizi açıklamam vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

Ülkenin son durumu ile ilgili düşünceleriniz…

Ülkemle ilgili son düşüncelerime gelince bana göre ithalat ve ihracat arasındaki eksi bakiye tekrar düzenlenmeli. Üretimi arttırarak ithalata bağlı bir ülke olmaktan çıkmalıyız. Ülkenin cari açığı çok endişe verici. Bunu gaz sıkışmasına benzetiyorum, durur durur patlar. Allah korusun 1994 ve 2001'leri yaşadık.Milli gelir dağılımında ki eşitsizlik ileride ülkemizde kaos yaratacak şekilde, uçurumlar oluşturdu.Biran evvel milli gelir dağılımında ki eşitsizliği askeriye indirici önlemler alınmalı.

Kadın hakları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kadın hakları konusunda ilerlemeler kaydetmek zorundayız. Kadın haklarında geri dönüşlerin olmasından ötürü endişelenmiyor değilim. Milli iradenin parlamentoya tam yansıması için parti içi demokrasi konusunda mutlaka değişiklikler, seçim sisteminde değişiklikler yapılması lazım. Dış güçler ülkemiz üzerinden birçok oyun tezgâhlıyorlar. Bölücülük aldı başını gitti. Biz bu vatan topraklarında yüzyıllardır ırk, cins, renk ayrımı yapmadan yaşıyoruz. Aramızdaki tesanütü bozmak istiyorlar. Dediğim gibi organik tarımın desteklenmesi şart azalan bitkisel üretimi hayvancılığı yeni projelerle desteklemek şart. Bütün Mudurnulu ve Bolulu hemşerilerime selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Var olsunlar, sağ olsunlar. Gerektiğinde bütün hemşerilerim için her şeyi yaparım. Canım feda olsun.
Mudurnu “milli marka”dır. Bu bayrağı biz yıllarca taşıdık. Şimdi “milli marka” Mudurnu bayrağı Sayın Zuhal Daştan'ın elinde. Kendisine buradan başarılar diliyorum. Onun en iyisini yapacağına inancım tam içim rahat.

Bize vakit ayırdığınız için gazetem adına size çok teşekkür ederim… Size sağlıklı ömürler diliyorum…

Not: Tevfik Türesin dünkü bölümünde A.İ.BÜ' nün özel isim olduğu gerekçesi ile başlatılan tartışmada sorunu halleden ve Üniversiteye İzzet Baysal ismini sağlayan kişi Uygur Tazebay'dır.Kendisi Yök Başkan Vekiliydi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 1. yılında 2023 Eğitim Vizyonu ele alınacak22 Ekim 2019 Salı 11:38
 • Seçilen projeler hibe alacak22 Ekim 2019 Salı 11:36
 • 3 kişiden 1’i adliyeye sevk edildi22 Ekim 2019 Salı 11:33
 • Fay Yamaner’den Altın Fırsat Günleri22 Ekim 2019 Salı 11:00
 • Geleneksel Hoş geldin Yemeğine yoğun ilgi22 Ekim 2019 Salı 10:58
 • Akaryakıta zam22 Ekim 2019 Salı 10:54
 • Fatih Başkan, sözlerini bir bir yerine getiriyor22 Ekim 2019 Salı 10:39
 • Özcan'dan, Yüksel'e ziyaret22 Ekim 2019 Salı 10:23
 • 11 Milyon fidan projesi22 Ekim 2019 Salı 10:22
 • BAİBÜ sınıfta kaldı22 Ekim 2019 Salı 10:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim