• BIST 105.520
  • Altın 380,216
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

BU GÜNLER GEÇSİN DİYE…

Bulut Altundal

Ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka ve can kaybı sayımız her geçen gün artış gösterse de iyileşen hastaların da olması içimizdeki umudu yitirmememiz için en büyük etken. Ne yazık ki ilimizde de vakaların ortaya çıkması insanlarda endişe ile karşılansa da alınan tedbirlerin uygulanması veya bu tedbirlere uyulması konusunda eksiklikler olduğu aşikar. Vatandaş olarak “zorunlu olmadıkça sokağa çıkma, sosyal mesafeyi koru” gibi önemli söylemleri maalesef bir türlü bilinçaltımıza yerleştiremiyoruz. Acele olmayan işleri halletme çabamız, teknolojiden uzak kalmamız, “bana bir şey olmaz” havamız ölümcül virüsün aramızda kalması ve yayılması için hep bir davet oluyor aslında. Oysa ilk günden beri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere Hükümet yetkilileri ve sağlık kuruluşları tarafından açıklanan “kişi kendi gönüllü karantinasını ilan etmeli” önerilerine uyuyor olabilsek belki bu tehlike çoktan kontrol altına alınmış olurdu.

Şimdi bu kısımlar normal şartlar altında yaşayan bir vatandaş için harfiyen geçerli olmalı. Ancak normal şartlar dışında olanların sayısı ve yükümlülükleri; bu tedbirlerin uygulanması ve önerilere uyulması açısından noksan kalan taraf. Peki neden? Hükümetin aldığı tedbirlerin özel sektör kanadına çok tesir etmemesi normal şartlar dışındakiler için büyük sorun teşkil ediyor. Öyle ki bu kişiler alınan tedbirleri uygulama ve kararlara uymak istese bile çalışma hayatı içerisindeki yeri itibariyle bu pek mümkün olmuyor. Eve ekmek götürme ve giderleri karşılama çabası ile geçim kaygısı ne koronavirüs tanıyor ne tedbir tanıyor. Haliyle bu kapsamda ilimizde de alınan kararların yüzde yüz uygulanması ile kurallara uyulmasında da aksaklıklar meydana gelmesi doğal bir hal alıyor.

Her şey bir kenara insanlar aslında bir “güvence” beklentisi içinde. Bu güvence verilebilse her şey anında uygulanabilecek gibi görünüyor. Kişi kendi gönüllü karantinasını ilan etmeli. Sağlığımızdan olursak zaten her şey kötü olacak. Her şeyin kötüleşeceği ihtimalini göze alıp sağlığımızı korumamız elzem bir hal aldı. Vaka sayısı artabilir. Virüs her yanda kol gezebilir. Yapmamız gereken açıklanan tedbirlere uymak ve hijyenik koşulları sağlamak. Biz kendimizi kurtarmazsak başka bir kurtulma şansımız yok. Selametle…

Bu yazı toplam 1485 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim