• BIST 85.310
  • Altın 248,511
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

BU SENEDE KIŞ GELİYOR!

Mete Ferah

         Geçtiğimiz senelerde eski valimizden sayın Halil İbrahim AKPINAR beyin basın mensuplarına verdiği öğle yemeği ve sohbet toplantısına bende katılmıştım. Yemeğe yerel gazetelerde yazan köşe yazarlarının da davet edilmiş olmasına rağmen, katılımın pek fazla olduğu söylenemezdi. Vali beyin henüz göreve başlamış olduğundan, önce kimlerin neler ve hangi konularda sorular soracaklarını ve vali beyin verdiği cevapları izledim. O tarihlerde henüz inşaatı yeni başlamış olan Taşlı yayla gölü için Mustafa NAMDAR hocamın, su kaplama alanı içinde bulunan irili ufaklı taşların ve ağaç köklerinin su sporlarının yapımında hem de, amatörce balık avlayanlara zarar vereceğinin söylendiğini söylemesi çok garibime gitmişti. Doğal bir ortamda balıkların nesillerini devam ettirebilmeleri için böyle yerlere ihtiyaç olunduğunun bilinmemesi çok garibime gitmişti. Zira geçtiğimiz senelerde İskenderun körfezine balıkların yuva yapmaları için hurda araçların denize atıldığı ulusal basında günlerce yer almıştı. Bir tarafta doğal olarak bir gölün su kaplama alanı içinde ve suyun altında kalacak olan taşların, bitki örtüsünün kaldırılması teklifi, diğer taraflarda doğal yaşamın devamı için bir şeyler yapma gayretleri!

    Senelerdir Bolu’muzun geleceğinin sanayide mi yoksa turizmde mi olduğu tartışılıyor ve sonun da turizmde karar kılınıyor. Turizm denilince akla hemen çok yıldızlı otelcilik geliyor. Turizm için otelcilik mutlaka olamazsa olmazlardan birisi ancak unutulmamalıdır ki turist sadece otelde yatmak ve otel içinde ağırlanmak için gelmiyor. Eğer turizm sadece otel içinde başlıyor ve bitiyor olsaydı bu tezin doğruluğu kabul edilebilirdi. Yerli ve yabancı turistlerin ülkemizde en çok tercih ettikleri illerden birisi Antalya, Antalya niye tercih ediliyor? Yaz aylarında denizi için, kış aylarında hem kayak yapılabilecek yerlerinin yakınlığı, hem de sahil kenarlarında havaların ılık geçmesi nedeniyle spor takımlarının kamp yapabilecekleri konaklama ve spor yapabilecekleri yerlerinin yeterli sayıda oluşu.

    Her şey çok iyide her türlü doğal güzellikleriyle her mevsim adeta bir cennet köşesi olan Bolu’muzun uzun senelerdir bilinen güzellikleri dışında kalan güzellikler için bu güne kadar ne yapıldı? Yeni yapılması düşünülen termal amaçlı oteller dışında yapılacak otellerde kalacak turistler nelerle oyalanacaklar, boş vakitlerini nasıl değerlendirecekler? Turist her halde sadece otelde yatmak için gelmiyor ülkemize, yoksa ben mi yanlış düşünüyorum? İstanbul’a gelen turistlerin nerelerde vakit geçirmeye çalıştıklarını, nereleri ziyaret ettiklerini ulusal yayım yapan televizyon kanallarından izliyoruz.         

   Kara kış bu sene sert ve uzun geçeceğe benziyor, yükseklerde kar sık sık görünmeye başlaması bunun habercisi gibi., mevsimin ilk karı daha ekim ayında her tarafı beyaz örtüye bürüyerek gösterdi. Havaların bir müddettir bir serin. bir soğuk, bir ılık geçiyor olması bilhassa şehir merkezinde yaşayanları tedirgin ediyordu. Bu sene kar yağışı geçmiş senelerde olduğu gibi, önce yüksek tepelere yağıp kalkacak gibi değil, yüksek tepelere yağışın hemen ertesi günü şehir merkezine iniverdi beyaz örtü.

    Kış hazırlıklarını yapmış olanlar için kar yağışının erken veya geç olması çok fazla önem arz etmiyor. Kışın geç gelmesini ve ılık geçmesini isteyenler ise, hepimizce bilindiği gibi kışlık yakacaklarını teminde zorlananlar. Gerçi birkaç senedir ilgili kurumlarca durumu iyi olmayanlara kömür yardımının yapıldığını da duyuyoruz. Yapılan bu yakacak yardımlarının hakikaten ihtiyacı olanlara ve muhtaçlara yapıldığını umuyoruz.   

    Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim